شهرداری ملزم به دریافت پروانه ساختمانی برای ساختمان هایش شد

شهرداری ملزم به دریافت پروانه ساختمانی برای ساختمان هایش شد
کلیات طرح الزام شهرداری به تعیین و تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان‌های در تملک شهرداری به تصویب رسید.
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب: ۲۱۲۵۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، علی اعطا در جریان صد و پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران با ارائه طرح الزام شهرداری به تعیین و تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان‌های در تملک شهرداری تهران با بیان اینکه این طرح توسط کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در اردیبهشت ماه 98 بررسی و به هیأت رئیسه ارسال شده است اظهار کرد: در بررسی‌های انجام شده و آسیب‌شناسی در کمیسیون شهرسازی و معماری این نتیجه حاصل شد که تعداد قابل توجهی از ساختمان‌های در تملک شهرداری تهران سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات تابعه و پروژه‌های مشارکتی بدون دریافت پروانه عملیاتی ساختمانی، ساخته شده‌اند و یا پس از اتمام عملیات ساختمانی گواهی‌های لازم برای آنها صادر نشده است.

وی با بیان اینکه شهرداری خود را مکلف به اخذ پروانه‌های ساختمانی نمی‌داند عنوان کرد: به همین علت برای ساختمان‌های در تملکش پروانه دریافت نمی‌کرده است.

اعطا با بیان اینکه در بحث پروژه‌های مشارکتی در همین راستا مشکلات مالی ایجاد شده است تصریح کرد: مشکل جایی بروز می‌یابد که پروژه مشارکتی بوده و یا شهرداری قصد داشته ساختمان‌های تحت تملک خود را بفروشد و مباحث حقوقی، مالی و در نتیجه  بی‌رغبتی خریداران بروز می‌یابد.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران در ادامه به بیان نمونه‌هایی در این راستا پرداخت و گفت: به عنوان مثال در منطقه 7 شهرداری تهران بنای خانه استاد لُرزاده قابل ذکر است. در حریم این خانه تاریخی ساختمانی بدون هرگونه پروانه ساخت‌وساز، ساختمانی 7 الی 8 طبقه ساخته شده که اگر مسیر قانونی خود را طی می‌کرد هرگز اجازه ساخت‌وساز داده نمی‌شد.

به گفته اعطا ساختمان شهرداری منطقه 2، ساختمان شهرداری منطقه 1، ساختمان شماره 2 شهرداری منطقه 8 در سامانه شهرسازی فاقد هرگونه شماره پرونده شهرسازی است.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران ادامه داد: به دنبال این موضوع کمیسیون معماری و شهرسازی به این نتیجه رسید تا طی طرحی شهرداری تهران را به اخذ پروانه و گواهی برای ساختمان‌های تحت تملک خود الزام کند و در بازه زمانی مشخص گزارش عملکرد مصوبه را به شورای شهر ارائه دهد، این موضوع در بحث دارایی‌های شهرداری موجب ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

محمد سالاری ،رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز  در جریان بررسی طرح "الزام شهرداری به تعیین تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان های در تملک شهرداری تهران" که توسط این کمیسیون ارائه شده بود گفت: اینکه شهرداری تهران تمام مردم شهر را ملزم به دریافت پروانه برای املاکشان حتی در حد کوچک مقیاس کند اما خودش به عنوان یک نهاد عمومی بعضا برای املاک متعلق به خود حتی در پروژه های مشارکتی پروانه ای صادر نکند، نماد غیرقانونی عمل کردن است. وی ادامه داد: نهادی که آحاد مردم شهر را مکلف می کند مطابق مفاد طرح تفصیلی، طرح جامع و مقررات شهرسازی و معماری عمل کند، قاعدتا خود این نهاد باید به طریق اولی این قوانین را رعایت کند.

سالاری با بیان این که این مهم در طول سال ها و دهه های گذشته انجام نشده و به یک فرهنگ تبدیل شده و ممکن است اجرای این طرح سخت باشد اظهار داشت: این موضوع دلیل نمی شود که این روال اشتباه ادامه پیدا کند، امروز در جریان بازدیدهای ما و همکاران ما و یا مراجعاتی که مردم و یا پیمانکاران شهرداری به ما دارند بیشتر موضوعات مطروحه معطوف به  مشکلات مربوط به املاک و اراضی متعلق به شهرداری تهران بخصوص در پروژه های مشارکتی است.

وی ادامه داد: قسمت عمده پروژه های مشارکتی شهرداری طی دهه های گذشته دچار مشکل هستند، یکی از این پروژه ها، هزار و یک شهر است که شهرداری توافقی کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده است، ده ها و صدها پروژه این چنینی در شهر بلاتکلیفند که سرمایه های این شهر و مردم شهر هستند. متاسفانه شهرداری ها با رویکرد روزمرگی و برای اینکه در مقطع مدیریت خود به این موضوعات ورود نکنند، آینده مدیریت شهری را دچار مشکلات جدی می کنند .

سالاری افزود: این طرح طی چندین جلسه کارشناسی بررسی شده و امیدواریم با عملیاتی شدن این مصوبه ما شاهد رفع مشکل بسیاری از املاک شهرداری و ذینفعانی که با این املاک درگیر هستند باشیم. ما باید بیشتر از مردم از الزامات تبعیت کنیم.

در پایان این طرح به تصویب اعضای شورای شهر تهران است.

زهرا صدراعظم نوري در موافقت با طرح الزام شهرداري تهران به تعيين تكليف پروانه عمليات ساختماني و گواهي پايان كار همه ساختمان‌های در تملک شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران چون خود صادر کننده پروانه ساختمانی و‌پایان‌کار است این الزام را برای خود نمی‌بیند که  ساختمان‌ هایش را ایمن کند این در حالی است که شهرداری باید اولویت ایمن‌سازی را به ساختمان‌های خودش بدهد.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت: ما هم به عنوان شورای شهر که کار سیاستگذاری انجام می‌دهیم باید از هرچه ضابطه‌مند شدن شهرداری حمایت کنیم.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد:برای صدور پروانه و پایان‌کار هزینه زیادی به شهرداری تهران تحمیل نمی‌شود زیرا بخش بزرگ این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های شهرسازی که شامل شهرداری و ساختمان‌های ساخته شده نمی‌شود.

نوری با بیان اینکه بخشی از ساختمان‌های ساخته شده شهرداری در غالب طرح مشارکتی بوده است،اضافه کرد:در نتیجه ضرورت دارد که در غالب این طرح وضعیت مالکیت این ساختمان‌ها نیز مشخص شود.

او گفت:‌اجرای این طرح سبب درآمدزایی برای شهرداری می‌شود و ارزش افزوده املاک را نیز بیشتر می‌کند بنابر این طرح گره‌گشا است و من با این طرح موافق هستم.

بر پایه این گزارش، کلیات طرح الزام شهرداری به تعیین و تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان‌های در تملک شهرداری تهران با 17 رای موافق به تصویب رسید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.