اسکان نیوز ساختمان پرچالش مجلس را بررسی می‌کند

مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و شهرها در برابر تروریسم

لزوم طراحی ضدتروریسم ساختمان‌های مهم پایتخت
مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و شهرها در برابر تروریسم
یک کارشناس مسائل شهری و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است: ساختمان مجلس نه در حوزه معماری و شهرسازی و نه عمران طراحی ضد تروریسم نشده است.
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: ۲۰۷۷۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، « کشور ما با وجود تهدیدات عمده در حوزه تروریسم، سازه های کاملا ناایمن دارد»،«هیچ کدام از پل های شهر تهران برای بارهای ضربه ای و انفجاری طراحی نشده اند.» این هشدارهایی است که یک کارشناس حوزه شهری می دهد.

 امیر ساعدی داریان با یادآوری حادثه مجلس که خرداد دو سال پیش رخ داد، از نگاه دیگری به این حمله نگاه می کند. او به اسکان نيوز می گوید: خرداد ماه در ایران همواره پر از حوادث گوناگون بوده است. یکی از وقایعی که در هفدهم خرداد سال نود و شش در تهران رخ داد حملات تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام (ره) بود. این حملات از حدود ساعت ده و چهل دقیقه صبح و با سلاح های سبک ( کلاشینکف، اسلحه کمری،  نارنجک و کمربند انفجاری) شروع شد و نهایتا با ورود تکاوران صابرین سپاه تروریست ها به هلاکت رسیدند.با پشت سرگذاشتن سالروز این حادثه، بار دیگر بحث بسیار بااهمیتی در حوزه ساخت و ساز در ذهن، تداعی می شود که ضرورت توجه و رسیدگی به آن باید در دستور کار و اولویت رسیدگی قرارگیرد.

طراحی ساختمان ها در برابر تروریسم

او ادامه می دهد: امروزه در تمام کشورهای پیشرفته دنیا مساله طراحی ساختمان  و سازه  در برابر تروریسم مطرح است.  آیین نامه UFC آمریکا در حوزه طراحی سازه ها در برابر انواع بارگذاری های غیرعادی در سه محور زیر قابل بررسی است؛

نخست، بارگذاری انفجاری (انفجار داخل ساختمان مانند انفجار یک کیف دستی حامل مواد منفجره،  انفجار خارج از ساختمان همانند انفجار یک خودرو حامل مواد منفجره پارک شده در نزدیک ساختمان و سایر انواع انفجار)،محور دوم  در برابر بارگذاری ضربه ای ( همانند برخورد یک خودرو با سازه)   و بارگذاری ترکیبی ضربه و انفجار (همانند برخورد یک خودرو حامل مواد منفجره با سازه).

این استاد دانشگاه اضافه می کند: این آیین نامه روابط و فرمولاسیون مربوطه در این خصوص را ارایه داده و شرح می دهد چه سازه هایی با چه نوع کاربری و چه سطحی از اهمیت باید برای چه سطحی از حفاظت در برابر این نوع بارگذاری ها طراحی شوند. در ایران نیز مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان در این خصوص عرضه شده است. اگرچه این مبحث نسخه ابتدایی است و ایرادات متعددی دارد اما نکته اساسی آن است که همین آیین نامه نیز اجرایی نمی شود. 

پل‌های آسیب‌پذیر تهران 

ساعدی با بیان این که کشور ما با وجود تهدیدات عمده موجود در منطقه در حوزه تروریسم به شدت باید در این بخش، جدی و مهندسی شده عمل کند می گوید: در یک زنجیره سالم پدافند هر چقدر هم که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی مقتدر باشند زیرساخت ها بایستی از حداقل ضوابط پدافندی در حوزه معماری و شهرسازی و همچنین حوزه عمران بهره مند باشند. به عنوان نمونه هیچ کدام از پل های ساخته شده در تهران ضوابط مربوطه را بالاخص در حوزه معماری و شهرسازی دارا نیستند.

او یادآوری می کند: دسترسی به پایه پل ها و ضربه زدن به پایه آنها بسیار ساده و قابل دسترس است. با این حال، به هیچ عنوان از ضربه گیرها موانع دسترسی و سایر موارد واضح حوزه پدافندی استفاده نشده است. همچنین این پل ها متناسب با سطح اهمیت و کاربری خود برای بارهای ضربه ای و انفجاری طراحی نمی شوند. همین ضعف برای ساختمان ها نیز وجود دارد.

حواسمان به ساختمان‌های مهم شهر باشد

این استاد دانشگاه با یادآوری دوباره حادثه مجلس می گوید: ورود به مجلس و تصاویر منتشر شده از صدمات بعد از حادثه، خود نشان این مساله است که این ساختمان به هیچ عنوان نه در حوزه معماری و شهرسازی و نه عمران طراحی ضد تروریسم نشده است.

فراموش نکنیم حمله تروریستی مجلس حمله ای بسیار کوچک و با تجهیزات نظامی سبک صورت گرفت. چنین حملاتی می تواند در مقیاس بزرگتر رخ دهد و صیانت از پایداری و مقاومت ساختمان امر خطیری است که مسوولیت آن به عهده مهندسین و متخصصین این حوزه و مسوولین شهری است.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.