بهره‌برداری از نماد کاهش فاصله شمال و جنوب پایتخت با حداقل ایمنی

چند نفردر بزرگراه امام علی جان خود را از دست دادند
بهره‌برداری از نماد کاهش فاصله شمال و جنوب پایتخت با حداقل ایمنی
در نامه‌ای که پلیس راهور تهران به شهردار تهران در خصوص نواقص هندسی بزرگراه امام علی(ع) نوشته است، اعلام شده در سال 92 با تأمین حداقل ایمنی، بزرگراه امام علی (ع) مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: ۲۰۲۸۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، بزرگراه امام علی (ع) زمانی به بهره برداری رسید که محمدباقر قالیباف در حال تلاش برای رسیدن به پاستور بود . در مراسم بهره برداری آن رییس شورای شهر تهران گفت ظاهرا قالیباف به دنبال رای حلال است وبرای همین در این مراسم شرکت نکرده است.

بزرگراهی که مازیار حسینی معاونت وقت عمران شهردار آن را حاصل روحیه جهادی مدیران شهری توصیف کرد . او این پروژه را بزرگترین پروژه تملک در تاریخ شهرداری تهران دانست.

تملک هایی که بعدها یکی از پرونده های قضایی شهرداری در دادگاه ها شد. در سیلاب اخیر تهران نیز مشخص شد این بزرگراه یکی از آسیب پذیر ترین نقاط درهنگام سیل خواهد بود.

در نامه ای که به تازگی پلیس راهور برای شهردار تهران نوشته و درآن میزان تصادفات جانی را تشریح کرده است هم مشخص شده این بزرگراه با حداقل های ایمنی به بهره برداری رسیده است.

 آمار تصادفات بزرگراه امام علی

 بزرگراه امام علی (ع) در سال 90 برای ساماندهی و کاهش ترافیک شهر تهران، بر روی مسیل و محل عبور سیلاب‌ها، با در نظر گرفتن بسیاری از محدودیت‌ها از قبیل 7000 معارض، حجم بالای خاک‌برداری و احداث سازه‌های بتنی، شروع به ساخت شد و در سال 92 با تأمین حداقل ایمنی، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این بزرگراه با طول 35 کیلومتر، از شمال‌شرق تهران محدوده داراباد و تقاطع ارتش، آغاز و پس از قطع بسیاری از بزرگراه‌ها و خیابان‌های مواصلاتی شرقی، غربی و عبور از مناطق 4، 7، 8، 13، 14، 15 و 20 شهرداری تهران در پل شهید آوینی به بزرگراه تندگویان ختم می‌شود. این بزرگراه دارای 56 پل و 25 تقاطع، 8 مسیر تندرو در تراز منفی یک و 6 مسیر کندرو در تراز صفر، همانند یک حلقه ارتباطی در بسیاری از شریان‌های اصلی شهر تهران، ایفای نقش می‌کند.

چند تن در بزرگراه امام علی جان خود را از دست دادند؟

در بررسی تحلیل آماری پنج ساله از تعداد تصادفات به وقوع پیوسته در بزرگراه امام علی (ع) مشخص شده تاکنون 150 نفر در این بزرگراه بر اثر تصادف فوت کرده‌اند که 42 نفر در سال 92، 19 نفر در سال 93، 18 نفر در سال 94، 24 نفر در سال 95، 29 نفر در سال 96 و 18 نفر در سال 97، جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در تصادفات جرحی، 2172 تن مجروح شدند که از این تعداد، 311 نفر در سال 92، 288 نفر در سال 93، 299 نفر در سال 94، 391 نفر در سال 95، 250 نفر در سال 96 و 433 نفر در سال 97 مجروح شدند.

همچنین در این 6 سال، 8366 تصادف منجر به خسارت به ثبت رسیده که 937 تصادف مربوط به سال 92، 1177 تصادف در سال 93، 1429 تصادف در سال 94، 1450 تصادف در سال 95، 1554 تصادف در سال 96، 1819 تصادف نیز در سال 97 به ثبت رسیده است.

پیشنهاد پلیس برای ایمن سازی

پلیس در نامه به شهرداری پیشنهاد کرده است برای کاهش آسیب‌پذیری این بزرگراه به ویژه موتورسواران و عابران، آرام‌سازی این معبر، ارائه اطلاعات لازم و به موقع کاربران ترافیک، ایمن‌سازی حاشیه راه‌ها و حریم راه‌ها، طرح هندسی و مشخصات مناسب رو به راه و تأمین ایمنی کاربران آسیب‌پذیر در دستور کار قرار گیرد.

به‌کارگیری دوربین‌ها و سیستم‌های هوشمند کنترل سرعت و ترافیک با محاسبه متوسط سرعت در طول بزرگراه با جانمایی مناسب، تقلیل سرعت مجاز از 80 کیلومتر فعلی به 70 کیلومتر به علت وجود پیچ و قوس‌های تند در طول مسیر، نصب‌ نوارهای لرزنده در نقاط حادثه‌خیز و پیچ‌های تند بخصوص در مسیر شمال به جنوب با توجه به شیب طول محور و بازنگری و جانمایی مجدد تابلوها و علائم راهنمایی مسیر و هشداردهنده ترافیکی به علت جانمایی نامناسب و کافی نبود تابلوهای موجود و ایجاد شرایط غیرمتنظره برای رانندگان، نصب چراغ‌های چشمک‌زن راهنمایی و رانندگی در نقاط حادثه‌خیز و قبل از پیچ‌های تند، نصب چراغ‌های پلیس چشمک‌زن در رفیوژ میانی در کنار راه به منظور همپوشانی حضور پلیس و انجام عملیات روانی در محل‌هایی که امکان استقرار گشت خودرویی پلیس وجود ندارد، هرس شاخ و برگ درختان به علت پنهان بودن تابلوها و علائم موجود و نصب تجهیزات ایمنی و گاردریل استاندارد، نصب استوانه و بشکه‌های ترافیکی در دهانه‌های رمپ و لوپ، طراحی توقفگاه جهت توقف اضطراری، رفع نواقع زیرسازی و اشکالات آسفالت‌های موجود به دلیل وجود کندگی‌های وسیع در سطح روکش آسفالت جهت تردد خودروهای سنگین، عدم وجود شبکه مناسب جمع‌آوری آب‌های سطحی در مقاطع مختلف، تغییر شیوه نگهداری راه و نظافت تأسیسات آن از سنتی به مکانیزه به علت خطر به‌کارگیری نیروی انسانی جهت نظافت در سطح بزرگراه و نصب و راه‌اندازی پل عابر در مناطق پرتردد به علت کمبود پل هوایی عابر پیاده در مقاطع مناسب و محل‌های پرتردد عابران با توجه به وجود خطوط بی‌آرتی در طول مسیر و ایستگاه‌های مربوطه، ایجاد پهلوگاه‌ها‌ی مناسب جهت سوار و پیاده‌شدن مسافران در خارج از خطوط عبوری بزرگراه، جمع‌آوری افراد متکدی و کارتن‌خواب به علت تردد در رفیوژ میانی و بیتوته در زیر عرشه پل‌ها.

پلیس تأکید کرده با توجه به آمار بالای تصادفات در این محور، نسبت به رفع نواقص هندسی مذکور، به قید فوریت اقدام کند تا با حداقل رساندن ضایعات جانی و مالی، تبعات سوء اجتماعی ناشی از آن، گامی مؤثر در راستای معابر کلانشهرهای تهران شود.
 
 
 
 

 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.