تحریم‌های چه تاثیری بر مترو گذاشت؟ /سرفاصله برخی خطوط 30 برابر استاندار

تحریم‌های چه تاثیری بر مترو گذاشت؟ /سرفاصله برخی خطوط 30 برابر استاندار
رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران می‌گوید: تحریم‌ها تاثیر خود را بر متروی تهران گذاشته است و درحال حاضر با کمبود واگن رو به رو هستیم.
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: ۱۹۶۲۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، اوایل تابستان سال گذشته بود که اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از خط 6 مترو بازدید کردند و هشدار دادند قبل از آغاز تحریم ها تجهیزات مورد نیاز مترو خریداری شود.

آن زمان برخی گفتند تحریم ها تاثیر چندانی بر مترو ندارد و ممکن است تنها هزینه ها را افزایش دهد. اما حالا تحریم ها اثرات خود را بر مترو گذاشته است.

محمد علیخانی به اسکان نيوز می‌گوید: متأسفانه تحریم‌ها اثر خود را بر روی مترو گذاشته است و 630 واگنی که مدیریت جدید شهر تهران در خصوص آن پیگیری‌های زیادی کرد و مصوبه شورای اقتصاد در سال 95 را در این خصوص احیا کرد و به مرحله امضای قرارداد نیز رساند، به دلیل تحریم‌ها به مشکل خورده و سرنوشت این 630 دستگاه مشخص نیست. با وجود اینکه برخی می‌گفتند تحریم‌ها بر مترو اثر ندارد، متأسفانه شاهد مشکلاتی در حوزه حمل و نقل هستیم.

او با اشاره به اینکه تهران با مشکل جدی کمبود واگن روبروست، گفت: متأسفانه خبرهای خوبی در این حوزه به گوش نمی‌رسد و به نظر نمی‌آید به زودی این واگن‌ها به ناوگان متروی پایتخت افزوده شود این در حالی است که متروی تهران دستکم به 2000 تا 3000 واگن نیازمند است و درحالی‌که سرفاصله استاندارد قطارها باید 3 تا 3.5 دقیقه باشد، در برخی از مسیرها تا 45 دقیقه نیز سرفاصله قطارها اعلام شده است. به طور مثال در بخش‌هایی از خط 7 و 6 که به تازگی به بهره‌برداری رسیده، سرفاصله قطارها 30 دقیقه است که 10 برابر استانداردها است و بخشی از این مشکل، در دست شهرداری و شورا است و مدیریت شهری در آن نقشی ندارد.

علیخانی اثر دیگر تحریم‌ها بر مترو را کمبود برخی از قطعات دانست و گفت: شاید بتوان با دور زدن تحریم‌ها، این قطعات را تأمین کرد اما هزینه آن چند برابر می‌شود که از جیب شهروندان و مدیریت شهری می‌رود.

وی با بیان اینکه هنوز صد درصد ساخت واگن، بومی نشده و برخی از قطعات از خارج وارد می‌شود، افزود: برخی در این دور زدن‌ها، چندین برابر سود می‌کنند؛ در این میان تنها برخی از کاسبان تحریم سود می‌برند.

علیخانی تأکید کرد: افزایش هزینه‌ها بر سرعت کار نیز تأثیر می‌گذارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.