نامه سرگشاده یک کارشناس منابع طبیعی خطاب به معاون امور جنگل "سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری"

یا با تخلف‌ها مبارزه کنید و حذف شوید و یا استعفا دهید!

یا با تخلف‌ها مبارزه کنید و حذف شوید و یا استعفا دهید!
به دنبال سخنان خلیل آقایی رییس سازمان جنگل هامراتع وآبخیزداری کشور در جمع روستاییان جهرم در هفته های اخیر و تاکید او مبنی بر پیگیری نکردن پرونده های تخلف ها و تصرف‌ها و استعفا دادن افرادی که از این حکم شفاهی تبعیت نکنند واکنش های متعددی در این زمینه رخ داد. از استعفای فرمانده یگان منابع طبیعی جهرم تا درخواست برکناری رییس سازمان جنگل ها از سوی برخی کارشناسان و شکایت احمد توکلی از او. در جدیدترین واکنش ها، یک جنگلبان و کارشناس منابع طبیعی از معاون امور جنگل سازمان خواسته که اگر نمی تواند با تخلف های سیستم این سازمان مبارزه کند بهتر است استعفا بدهد و برود.
چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب: ۱۹۴۷۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، یک جنگلبان و کارشناس منابع طبیعی با ارسال نامه ای خطاب به عباسعلی نوبخت معاون امور جنگل سازمان جنگل هامراتع و آبخیزداری کشور از وی خواست در برابر تخلف های روسا و مدیران کل سازمان، فساد اداری گسترش یافته در سطوح مختلف سازمان متولی جنگل ومرتع وآبخیزداری و قانون شکنی های متعدد این حوزه سکوت نکند و اگر نمی تواند چنین اوضاعی را تغییر بدهد استعفا دهد و برود.

رضا شیخ پور کارشناس منابع طبیعی در این نامه با تاکید براینکه برای مدیران کل استان ها، سفارش یک نماینده مجلس، بر نظر و تصمیم معاون سازمان اولویت دارد نوشته است:« جنابعالی اکنون در قامت معاون سازمان، وقتی تخلف یا عملکرد ضعیف ریاست اداره منابع طبیعی یک شهرستان برایتان محرز می شود حتی توان تغییر او را نیز ندارید و حتی برای انتخاب معاونت امور جنگل ادارات کل نیز تصمیم گیر نیستید و اصلا مدیران کل بالاخص در شمال کشور، وقعی برای شما نمی گذارند! برای مدیران کل استان ها، سفارش یک نماینده مجلس، اولویت دارد بر نظر و تصمیم معاون سازمان! این نتیجه بی تفاوتی تصمیم گیران ارشد کشور است که در ابتدای سخن، تشریح کردم و منجر به فروپاشی مدیریت منابع طبیعی ایران با گماردن فردی همچون خلیل آقایی بر صدر این سازمان شده است.»

متن کامل نامه در ادامه آمده است:

به نام خالق زمین

جناب آقای دکتر عباسعلی نوبخت معاون محترم سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری کشور

با سلام و تقدیم احترام

امروز دقیقاً 20 روز از هتک حرمت جنگل بانان توسط رئیس سازمان جنگل ها در جهرم می گذرد و علیرغم اینکه سند لگدمال کردن قانون از سوی ایشان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی منتشر شده، اما قوای مجریه و قضائیه هیچ عکس العملی در برابر این قانون شکنی نشان نداده اند. این، البته نشانگر آن است که زیر پا گذاشتن قانون در سطوح بالای مدیریت کشور به رویه ای معمول و مرسوم تبدیل شده و به همین جهت است که فساد از در و دیوار سیستم مدیریت حاکم می بارد. چنانچه فرض بدانیم ظرف دو ماه آینده، با تصمیم نظام، خلیل آقائی برکنار شود اما مشکل اصلی حل نخواهد شد که همانا عدم جدیت حاکمیت در برخورد فوری و بدون لکنت با "قانون شکنی مدیران" است.

در این بین، دو شب پیش از نگارش این نامه، وقتی جنابعالی در پخش زنده شبکه خبر با پرسش مجری برنامه در ارتباط با اظهارات رئیس سازمان جنگل ها مواجه شدید، به جای اینکه فرمان غیرقانونی خلیل آقایی در جهرم را محکوم کنید اما صرفاً به پیچاندن موضوع بسنده کردید! این نشان می دهد ایشان، آنچنان خودکامگی مفرطی در سازمان جنگل ها به وجود آورده که فردی چون شما نیز واهمه دارد در برابرش سخن بگوید!

 البته بی خاصیت کردن "معاونت امور جنگل" سازمان، از همان ابتدای روی کار آمدن آقائی در دستور کار قرار گرفت. همان زمانی که پس از انتصاب مدیران کل استانی و مشخصاً مدیرکل ساری، به اینان تکلیف کرد که « برای تصمیم گیری های خود حق مشورت با جنابعالی را ندارند» و نتیجه، رهاشدگی ادارات کل استانی، به "فاجعه نوشهر" و بحران مدیریت منابع طبیعی در ساری، منجر شده است که در فرصتی دیگر تشریح خواهم کرد. از طرف دیگر کلیه مدیران کل استان های کشور از سوی خلیل آقائی ملزم شدند تا « هماهنگی لازم را با نمایندگان مجلس داشته باشند » که اظهارات جناب آقایی در جهرم نیز در همین راستا و به درخواست رئیس کمیسیون عمران مجلس بوده است!

 با فراهم شدن چنین فضایی در بسیاری از ادارات کل، تعدادی نماینده مجلس به منظور تصمیم گیری برای انتصابات و نیز واگذاری معادن و یا پیگیری پروژه ها، افرادی را به عنوان دلال به مدیران کل معرفی کرده اند. این دکان داری یا دلالی که ظاهرا در کل منابع طبیعی کشور رخنه کرده، برآمده از سیاست وزیر جهاد کشاورزی است که با انتصاب خلیل آقائی، سازمان جنگل ها را به محل لابی با قوه مقننه برای جلوگیری از استیضاح خود قرار داده است؛ به نحوی که با اعلام وصول طرح استیضاح حجتی اواخر سال 97، سه روز قبل از زمان استیضاح، برخی از روسای فعلی و پیشین یکی از قوا، برای ضیافت شام به سازمان جنگل ها دعوت می شوند و روایت ها حاکی است که هدایایی را نیز از خلیل آقایی دریافت کرده و با لابی های بعدی، طرح استیضاح به محاق توقیف فرو می رود!

متاسفانه عدم اعمال وظایف نظارتی قوه مقننه کار را به جایی رسانده که برای چگونگی هزینه کرد اعتبار 200 میلیون دلاری اخذ شده از "صندوق توسعه ملی" در سازمان جنگل ها نیز هیچگونه حسابرسی صورت نمی گیرد!

جناب آقای دکتر نوبخت

به خوبی می دانید که مطلع هستم جنابعالی اکنون در قامت معاون سازمان، وقتی تخلف یا عملکرد ضعیف ریاست اداره منابع طبیعی یک شهرستان برایتان محرز می شود حتی توان تغییر او را نیز ندارید و حتی برای انتخاب معاونت امور جنگل ادارات کل نیز تصمیم گیر نیستید و اصلا مدیران کل بالاخص در شمال کشور، وقعی برای شما نمی گذارند! برای مدیران کل استان ها، سفارش یک نماینده مجلس، اولویت دارد بر نظر و تصمیم معاون سازمان! این نتیجه بی تفاوتی تصمیم گیران ارشد کشور است که در ابتدای سخن، تشریح کردم و منجر به فروپاشی مدیریت منابع طبیعی ایران با گماردن فردی همچون خلیل آقایی بر صدر این سازمان شده است.

جناب دکتر نوبخت

هر وقت که از آدمها واهمه پیدا کردی و یا دیدی که برای مدیریت پیکر طبیعت رنجور وطن اقتداری نداری، یادت بیاید که چگونه پدرت را شهید کردند؛ پوست صورتش را کندند و با شلیک مستقیم "آر پی جی" سرش را تکه تکه کردند؛ نخواستم ناراحتت کنم اما بیاد بیاور که چه خون هایی برای حفاظت از این خاک ریخته شد ولی امروز امثال آقایی و حجتی و نمایندگان مجلس، اسب چموش قدرت را در جهت منافع خود رام میکنند و تف به صورت ایران میزنند! اما نسل من دیگر سکوت نخواهد کرد؛ در نبرد بین خیر و شر، محافظه کاری یعنی عافیت طلبی؛ بنابراین یا مبارزه کن و پهلوانانه حذف شو یا استعفا بده و مگذار از نامت و شرافتت برای خودشان نقاب بسازند.

دوستدارت
رضا شیخ پور – 17 اردیبهشت 98

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.