دبیر کمیته حقوقی شورای تشکل‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی خوزستان

دستور دادستان بهبهان برای تخریب سازه‌ها در بستر وحریم "رودخانه مارون" ظرف 10 روز باید اجرایی شود

دستور دادستان بهبهان برای تخریب سازه‌ها در بستر وحریم "رودخانه مارون" ظرف 10 روز باید اجرایی شود
کنشگری فعالان محیط زیست خوزستان و توجه دستگاه قضا در یکی از شهرهای این استان باز هم نتیجه داد. حالا بعد از رخداد سیل و تلخی های این پدیده که البته در اثر بی توجهی به قوانین منابع طبیعی رخ داد، از بهبهان خبرهای خوش می رسد ...
دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: ۱۹۲۲۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، به دنبال درخواست کمیته حقوقی "شورای تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی" خوزستان از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان، او دستور تخریب تمامی سازه ها و مستحدثات در حریم و بستر "رودخانه مارون" را صادر کرد.

محمد داس مه دبیر کمیته حقوقی شورای تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی خوزستان در اینباره به اسکان گفت: « پس از  تخلف های متعدد رخ داده در بستر و حریم رودخانه "مارون" از دادستان عمومی و انقلاب بهبهان درخواست رسیدگی شد. مخصوصا در زمان رخداد سیل که شاهد بودیم ساخت وسازهایی که در بستر و حریم اغلب رودها ایجاد شده بودند چگونه از بین رفتند و موجب وارد آمدن خسارت ها و زیان های مالی و جانی شدند.»
 
او افزود:« پس از این نامه نگاری و درخواست، دستور تخریب تمامی سازه ها و مستحدثات در حریم و بستر رودخانه مارون از سوی دادستان عمومی و انقلاب بهبهان صادر شد و دادستان عطف به درخواست کتبی کمیته حقوقی، دستور تخریب این سازه های غیرقانونی را صادر کرد.»
 
دبیر کمیته حقوقی شورای تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی خوزستان تاکید کرد که این حکم، به گفته شخص دادستان، ظرف ده روز به اجرا درخواهد آمد.
 
به گفته داسمه در حال حاضر بیش از 50 کیلومتر از بستر رودخانه مارون از "سد شهدا" تا روستای "لاسبید" از توابع بخش مرکزی این شهرستان به وسیله ساخت وسازهای غیرمجاز، اعم از قهوه خانه ها یا کافه های به اصطلاح سنتی، رستوران ها و  قلیان سراها و نیز دریاچه قایق سواری احداث شده است.

دبیر کمیته حقوقی شورای تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی خوزستان یادآوری کرد: « ساخت وسازهای غیرمجاز حاشیه مارون، سال ها پیش رخ داده و امور آب منطقه شرق بهبهان به این مساله توجهی نداشت؛ به همین دلیل "شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی خوزستان " با استناد به تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب  و با بهره گیری از سخنان مقام معظم رهبری درباره "آزادسازی حریم رودخانه ها" شکوائیه ای را به مراجع قضایی ارسال کرده و ضمن درخواست برای پاکسازی سواحل، خواستار پیگیری قضایی عملکرد امور آب منطقه نیز شده است.»

او تاکید کرد که بر اساس نامه دادستانی بهبهان، نتیجه این دستور باید ظرف 10 روز به دادستانی گزارش شود و عدم اجرای این دستور، پیگرد قانونی دارد.

حکم تخریب سازه ها و مستحدثات در حریم و بستر رودخانه مارون، در حالی اجرایی می شود که این معضل در تمامی رودخانه های سراسر کشور به چشم می خورد. می توان گفت بخش بزرگی از خسارت های چندهزار میلیاردی سیلاب به شهروندان و بخش کشاورزی و صنعت، مسکونی و حتی شهرسازی، به دلیل عدم رعایت فاصله قانونی از حریم و حتی بستر رودخانه ها بوده است و بناهای بسیاری به دلیل ساخت وساز در بستر و حریم رودخانه ها، در هنگام رخداد سیل، ویران و ناپدید شده اند.

به نظر می رسد این حکم می تواند برای بسیاری از نقاط ایران، الگویی نیک بوده و موجب بالا رفتن میزان تاب آوری شهرها و واحدهای مسکونی، اقتصادی و تجاری و مزارع باشد تا فاجعه دوباره و چندباره تکرار نشود. الگویی که متخلفان حوزه بستر و حریم رودها را به خود آورده تا از دست درازی و تصرف این محدوده ها دست بکشند و به قانون گردن بگمارند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.