اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

کدام پیمانکاران در لیست سیاه قرار می‌گیرند

کدام پیمانکاران در لیست سیاه قرار می‌گیرند
اواخر دی ماه بخشنامه نیروهای پیمانکاری حجمی صادر شد ، بخشنامه ای که هدف اش جلوگیری از ضایع شدن حقوق کارگران پیمانکاران است و رییس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران می گوید : اگر پیمانکاری قصد دور زدن آن را داشته باشد در لیست سیاه شهرداری قرار می گیرد .
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۴۹
کد مطلب: ۱۷۵۳۱
Share
به گزارش اسکان نيوز ، زمستان امسال بخش نامه نیروهای پیمانکاری حجمی به شهرداری های 22 گانه مناطق و روسازی سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری ابلاغ شد . هدف این بخشنامه  جلوگیری از ضایع کردن حقوق کارگران پیمانکار است  و بر اساس آن  پیمانکاران مکلف هستند  کلیه مزایای قانونی متعلق به قراردادهای کار اعم از دستمزد روزانه و حق مسکن و ... را مطابق قانون کار و تامین اجتماعی در قراردادهای کار منعقده با کارگران لحاظ کنند.

طبق این بخشنامه پیمانکاران موظف به افتتاح حساب بانکی نزد بانک شهر جهت برداشت حقوق و دستمزد کارگران، ارایه فیش حقوقی در تاریخ معین و ارایه لیست پرداخت حقوق و دستمزد کارگران به کارفرما به صورت ماهیانه هستند. همچنین پیمانکاران  مکلف شده‌اند تا توانایی تامین حداقل دو ماه پرداخت حقوق و دستمزد کارگران تحت پوشش را داشته باشند.

براساس یکی از بندهای این بخشنامه پیمانکاران متعهد شده‌اند حق بیمه کارگران را مطابق با کارکرد آنها و برابر با لیست اسامی کارگران براساس قوانین و مقررات تامین اجتماعی کسر و با اضافه کردن ۲۳ درصد سهم کارفرما به شعب مربوطه واریز و یک لیست پرداختی را به نماینده شهرداری تحویل دهند.

همچنین پیمانکاران متعهدند وفق مقررات از بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار اکیدا خودداری کنند و مسئولیت رعایت عدم مقررات بر عهده پیمانکار خواهد بود همچنین  کلیه پرداخت‌های پیمانکاران به کارگران می بایست در قالب پرداخت حقوق، عیدی، پاداش، سنوات، وجه مرخصی و ... از طریق حساب بانکی باشد و از پرداخت هرگونه  وجه دستی به کارگران خودداری کنند.

در یکی از بندهای این بخشنامه آمده است که شهرداری موظف است بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر مراجع قانونی از محل ضمانت و مطالبات پرداخت کنند.

 اما ضمانت اجرایی این بخش نامه که تاکید دوباره بر قانون است چیست ؟ در حالی که به گفته یکی از اعضای شورای شهر در این مدت پیمانکاران به ویژه پیمانکاران حوزه پسماند راه دور زدن قانون را به خوبی آموخته اند.

افشین حبیب زاده رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران در این رابطه به اسکان نيوز می گوید : بخشنامه‌ای که در خصوص کارگران صادر شده، تأکید بر موارد قانونی است که وجود داشته اما به آن بی‌توجهی می‌شده است.

مواردی که در قانون پیش‌بینی نشده نیز تضامینی است که مربوط به حقوق کارگران است و باید رعایت شود.

وی در خصوص پیمانکارانی که این بخشنامه را اجرایی نکرده یا مانند سال‌های گذشته به دنبال دور زدن برخی موارد از جمله به‌کارگیری نیروهای اتباع بیگانه که مجوز اشتغال را ندارند، هم می گوید: نظارت‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود. اگر به مواردی برخورد کنیم که با شناسنامه غیر از اتباع بیگانه استفاده کرده باشند، حتماً این پیمانکاران در بلک‌لیست قرار می‌گیرند و دیگر قرارداد آنها تمدید نخواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.