تفحص سه‌گانه از مدیران سابق پایتخت/ ورود به توافقنامه 20هزار میلیاردی

تفحص سه‌گانه از مدیران سابق پایتخت/ ورود به توافقنامه 20هزار میلیاردی
روز گذشته محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران ازدرخواست سه تحقیق و تفحص تازه از مدیریت گذشته شهر تهران خبر داد. یکی از این درخواست‌ها مربوط به موضوع هولوگرام‌ها و توافقنامه 20 هزار میلیاردی شهردار وقت تهران در سال 94 است .
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: ۱۷۴۲۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، اولین تحقیق و تفحص در شورای شهر پنجم از موسسه همشهری بود. گزارشی که حاشیه های زیادی به دنبال داشت از شکایت از عضو شورای شهر تهران تا مشخص شدن فعالیت های غیر مرتبط این موسسه و روشن شدن دلایل این که چرا همشهری به یک موسسه زیان ده تبدیل شده است.

 دوباره کلید تحقیق و تفحص تازه ای در شورای شهر تهران زده شده است . 3 موضوعی که قرار است درخصوص آن روشنگری شود ،هولگرام ،بدهی های سابق شهرداری و واگذاری های املاک شهرداری طی سال های 90 تا 96 است.  

محمود میرلوحی در خصوص موضوعات سه گزارش تحقیق و تفحص از مدیریت گذشته شهر تهران به اسکان نيوز توضیح می دهد: سه فقره تحقیق و تفحصی که توسط اعضاء امضا شده؛ یکی در خصوص موضوع هولوگرام‌ها و توافقنامه 20 هزار میلیاردی است که شهردار وقت تهران در سال 94 امضاء کرده و انتهای این توافقنامه می‌رسد به جریان شرکت رسا تجارت و منابعی که متأسفانه تلف شده و همچنان بلاتکلیف است. ما قصد داریم بررسی کنیم که اصل این توافقنامه و اختیاراتی که منجر به چنین توافقاتی شده، چیست. شرکت یاس، الماس و رسا تجارت، محورهای تحقیق و تفحص نخست است.

او ادامه می دهد: یکی دیگر از موضوعات تحقیق و تفحص، واگذاری املاک شهرداری به افراد است زیرا طبق بند 6 ماده 55، این واگذاری‌ها باید با مجوز شورا و انجمن شهر باشد و شهرداری حق واگذاری نداشته است. اینکه از چه تاریخی، بر چه اساسی، چه کسانی و بر مبنای چه قراردادهایی، این واگذاری‌ها انجام شده، مبنای تحقیق و تفحص دوم است. تقریباً قراردادی در خصوص این واگذاری‌ها انجام نشده است. همچنین قصد داریم بررسی کنیم این واگذاری‌ها بر چه اساسی، چه ضابطه و آئین‌نامه‌ای انجام شده که امیدواریم مبنای تمامی این موارد در تحقیق و تفحص مشخص شود؛ اینکه چه مناسباتی بین اشخاص و واگذاری‌های املاک وجود دارد.

میرلوحی موضوع سومین درخواست تحقیق و تفحص را بدهی‌های مدیران گذشته شهرداری عنوان می کند و می گوید: شهردار سابق تهران در دانشگاه تهران بدهی‌های شهرداری را که در زمان او ایجاد شده، انکار می‌کند و همچنان نیز بر سر حرف خود است درحالی‌که صورتجلسه‌ای که در آن بدهی‌های شهرداری مشخص شده و به امضای معاونان و مسئولان مالی شهرداری رسیده است، مشخص می‌کند که شهرداری تهران 56 هزار میلیارد بدهی دارد که ما طی این مدت، در حال پرداخت بدهی‌ها هستیم که سقف بدهی‌ها حفظ شده درحالی‌که اگر پرداختی صورت نمی‌گرفت، با توجه به سود بانکی شاهد افزایش رقم بدهی‌ها بودیم. با این وجود باز هم شهردار سابق تهران در آخرین سخنرانی‌اش در دانشگاه تهران، منکر این بدهی‌ها شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی تأکید می کند: زمان گزارش تحقیق و تفحص‌ها پنج ساله آخر عمر مدیریت سابق شهرداری تهران یعنی از سال 90 تا 96 است و اگر در جریان تهیه گزارش به این نتیجه برسیم که نیاز به بررسی سال‌های بیشتری داریم، این فاصله زمانی را بیشتر خواهیم کرد.

میرلوحی در پاسخ به این پرسش که آیا در خصوص توافق 20 هزار میلیاردی، اسناد و اطلاعات مورد نیاز در دسترس مدیران فعلی شهر تهران است؟ توضیح می دهد: مسئولان شهرداری هنوز هم مذاکرات خود را با تعاونی سپاه دنبال می‌کنند و شماره توافقنامه نیز در درخواست گزارش تحقیق و تفحص آمده است بنابراین مشکلی در خصوص دسترسی به اطلاعات و اسناد نداریم.

او در خصوص زمان دادگاه خود گفت: دادگاه شکایت شهردار سابق از من روز سه‌شنبه ( 16 بهمن) ساعت 11 برگزار می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.