استمداد "شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان" از دادستان بهبهان

ابهام در قیمت گذاری اراضی"منطقه تنگ تکاب"برای سرمایه گذار طرح گردشگری/ درکمیسیون تقویم جهادکشاورزی بهبهان چه می گذرد؟!

ابهام در قیمت گذاری اراضی"منطقه تنگ تکاب"برای سرمایه گذار طرح گردشگری/ درکمیسیون تقویم جهادکشاورزی بهبهان چه می گذرد؟!
بعد از زیرپا گذارشتن قانون برای دریافت مجوز اجرای "طرح گردشگری تنگ تکاب" در "منطقه حفاظت شده خاییز" و انتشار اسناد آن از سوی "اسکان نیوز"، حالا خبرهای دیگری از ابهام در قیمت گذاری زمین های این منطقه برای سرمایه گذار و مجری طرح به گوش می رسد.
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: ۱۷۰۰۲
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: در حالی که بر اساس قوانین اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، قیمت روز اراضی زراعی و باغ ها با کاربری جدید یا مورد تقاضا توسط کمیسیون تقویم اراضی زراعی و باغی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان بهبهان با در نظر گرفتن ارزش کاربری های مشابه تعیین می شود و قیمت تعیین شده نباید کمتر از قیمت روز زمین با کاربری فعلی باشد، کمیسیون تقویم، سال گذشته، اراضی منتسب به سرمایه گذار "طرح گردشگری تنگه تکاب" را متری 1200 تومان تعیین کرده اند.
 
"طرح گردشگری تنگ تکاب" همان طرحی است که عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای جفت وجور کردن مجوز محیط زیستی اش در "منطقه حفاظت شده خاییز"، خود شخصا به موضوع ورود کرد و در نامه ای به دو مدیرکل خود در دو استان مربوط به طرح، یعنی خوزستان و کهکیلویه وبویراحمد، نامه ای اداری نوشت و از آنان خواست که در این باره پروژه را مدیریت کنند. او در این نامه به صراحت نوشت که برای صدور مجوز، لازم نیست با تهران، هماهنگی انجام بگیرد. این، یعنی "کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست" که مهم ترین مرجع تعیین و تایید درخواست ها برای راه اندازی، اجرا و کلنگ زنی طرح هاست از حق قانونی خود برای بررسی و تعیین میزان خسارت های پروژه و اعلام نظر درباره درست بودن مکان یابی و ارزش گذاری منطقه و احتمالا تعیین محدودیت ها یا مخالفت، چشم بپوشد.
 
حالا شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی استان خوزستان از قوه قضاییه و شخص دادستان برای چنین ابهامی کمک خواسته اند و با تدوین و تنظیم یک درخواست خطاب به دادستان بهبهان، از او خواسته اند تا دستور تعقیب قانونی موضوع را صادر کند.
 
تخلف های آشکار قانونی
 
محمد داسمه دبیر کمیته حقوقی "شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان" در اینباره به اسکان نيوز گفت:« حسب بند "ب" دستورالعمل موضوع ماده 8 آیین نامه اجرایی قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها ذیل عنوان نحوه تقویم و ارزیابی، قیمت روز اراضی زراعی و باغ ها با کاربری جدید یا مورد تقاضا توسط کمیسیون تقویم با در نظر گرفتن ارزش کاربری های مشابه تعیین می شود و قیمت تعیین شده نباید کمتر از قیمت روز زمین با کاربری فعلی باشد.»
 
این وکیل دادگستری افزود:« بر اساس بند 5 دستورالعمل مارالذکر، مدیریت جهادکشاورزی شهرستان با دبیرخانه کمیسیون، مجاز به قبول درخواست تخفیف و یا تقسیط و یا هرگونه مساعدت دیگری در خصوص عوارض موضوع ماده 2 قانون نیستند. این درصورتی است که حسب گزارش واصله به "شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان"، کمیسیون تقویم اراضی زراعی و باغی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان بهبهان، در سال گذشته، اراضی منتسب به آقای کدخدا سرمایه گذار طرح گردشگری در منطقه "تنگه تکاب" را متری 1200 تومان تعیین کرده اند.»
 
داسمه تاکید کرد:« نظر به اینکه قیمت روز باید با در نظر گرفتن کاربری های آتی تعیین شود توجه آن مقام محترم قضایی را به پلان و نقشه ای که از پروژه گردشگری "تنگ تکاب" به دبیرخانه "شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی" واصل شده معطوف می دارم.»
 
قیمت گذاری بر کدام مبنا ؟!
 
این فعال محیط زیست خوزستان از مسوولان و متولیان می پرسد:« آیا عرصه پروژه ای که قرار است در آن، 156 واحد امکانات اقامتی، 60 سوییت گردشگری روستایی وسلامت، 20 اتاق اقامتگاه گردشگری، 3 بخش سالن ورزشی چندمنظوره، 3 بخش مجموعه ورزش های آبی، رستوران، تالار پذیرایی، کافی شاپ و فست فود، نمایشگاه نگارخانه، 10 واحد تجاری صنایع دستی، 15 واحد تجاری مرکز خرید، مجموعه سرگرمی-تفریحی، مسجد و اورژانس همگی با 238 خط تلفن ثابت احداث شود متری 1200 تومان، ارزش دارد؟!»
 
داس مه گفت:« بر این اساس تصمیم گرفتیم با مکاتبه با شخص دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان وارسال گزارش این رخداد، از ایشان تقاضا کنیم دستورات لازم را در جهت تعقیب قانونی موضوع صادر کنند.»
 
منطقه حفاظت شده "خائیز" با مساحتی در حدود 33 هزارو 385 هکتار از زیستگاه های بسیار ارزشمند حیات وحش در جنوب ایران است. علاوه بر بلوط های کهنسال، قلعه های متعدد تاریخی و پوشش گیاهی ارزشمند این زیستگاه حفاظت شده را در خطر گردشگری بی برنامه و بی ضابطه قرار داده است. از سوی دیگر وجود گونه هایی مانند گَوَن، اسپند، خارشتر، یونجه وحشی، شیرین بیان، آویشن رویشگاهی کم نظیر با چشم اندازی زیبا را در منطقه پدید آورده و طمع ویلاسازان و شهرک سازان را به خود جلب کرده است.
 
به نظر می رسد دو دستگاه متولی طبیعت ایران یعنی "سازمان حفاظت محیط زیست" و "سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری" مسوولیت های قانونی خود را فراموش کرده اند و وظیفه دیگر سازمان ها را بر دوش می کشند. یک روز به بهانه ایجاد اشتغال که خود متولی رسمی دیگری دارد چشم های خود را به روی متخلفان در حوزه گردشگری می بندند؛ روز دیگر به بهانه کمبود بودجه حفاظتی مجوزهای شکار برای شکارچیان خارجی در بهترین مناطق حفاظتی ایران و زیستگاه های مهم طبیعی حیات وحش صادر می کنند و گاهی نیز به جای کنترل آلودگی ها و نگرانی برای سلامت شهروندان، به بهانه بیکاری کارگران، بر روی تخلف های کارخانه داران پاک کن می کشند.
 
ادامه چنین اوضاعی می تواند بزرگ ترین بحران ها را برای سرزمین ایجاد کند؛ سرزمینی که هم اکنون نیز از این بحران ها در امان نبوده و زنگ های خطر بیشماری در حوزه های مختلف منابع طبیعی مانند جنگل، آب، خاک، هوا و دریا را به صدا درآورده است.  
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.