اعتراض عضو شورای شهر به استخدام‌های بی‌ضابطه/ جلسه طرح سئوال از شهردار تبریز به تشنج کشیده شد

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۸ | کد مطلب: ۱۶۷۵۹
اعتراض عضو شورای شهر به استخدام‌های بی‌ضابطه/ جلسه طرح سئوال از شهردار تبریز به تشنج کشیده شد
بخش های مهم خبر
  • جلسه علنی شورای شهر تبریز که با محوریت طرح پرسش از شهردار تشکیل شده بود، به نتیجه نرسید و به دلیل بحث و تشنج، پرسش از شهردار تبریز به جلسه دیگر موکول شد.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: براساس شنیده‌ها برخی از اعضا شورای شهر تبریز نسبت به استخدام‌های بدون قائده شهرداری تبریز اعتراض داشته و قصد طرح سئوال از شهردار را داشتند اما جلسه علنی شورای در روز 9 دی ماه توسط فردی که ظاهرا از کارمندان شهرداری بوده به تشنج کشیده شده و عملا طرح سئوال از شهردار به جلسه دیگری موکول شد.

فرج  قلیزاده، عضو شورای شهر تبریز با بیان این‌که  اعضا شورای به عنوان معتمدان و امانتداران مردم، دو وظیفه اصلی قانون‌گذاری و نظارت را به عهده دارند، گفت:  این دو وظیفه در ماده 81 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران به روشنی آمده است. لذا باید مطابق دستور ماده 73 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 در ظرف زمانی مقرر در همان قانون با حضور در جلسه شورا به سئوالات طرح شده پاسخ دهد.
 
قلیزاده ضمن اشاره به این‌که  بر اساس تصویب و ابلاغ وزارت کشور (سازمان شهرداری ودهیاری‌ها) شهرداری تبریز حداکثر 3838 پست سازمانی دارد اما در حال حاضر حدود پانزده هزار نفر در مجموعه شهرداری تحت عناوین مختلف جذب شده است( یعنی برای هر پست سازمانی حدود 4 نفر)، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات و مدارک موجود، در طول یکسال گذشته ده‌ها نفر تحت عناوین مختلف از قبیل  قرارداد داخلی، مربی، قرارداد کار معین و غیره به صورت مستقیم یا از طریق سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به ویژه از طریق سازمان ورزش، شرکت عمران وتوسعه،شرکت بهره‌برداری قطار شهری ، یا از طریق شرکت همشهری وارد بدنه شهرداری شده است.

علاوه بر این‌که در یک‌‌سال گذشته افرادی کاملا سلیقه‌ای، بدون اخذ مجوز از وزارت کشور، بدون طی مراحل قانونی و به صورت غیرقانونی تبدیل وضعیت شده‌اند. در صورتی‌که مطابق بند 5 بخشنامه شماره 47148 مورخ 29/10/94 رئیس سازمان شهردار‌ی‌ها و دهیاری‌های کشور،تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان شهرداری، تنها پس از اخذ مجوز از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و طی مراحل قانونی ذی‌ربط امکا‌ پذیر است.

این در حالیست که مطابق بند 6 بخشنامه شماره 55428 مورخ 13/5/93  اعلام شده: «هر گونه به‌کارگیری نیروی انسانی تحت هر عنوان در شهرداری‌ها بدون اخذ مجوز از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و طی مراحل مذکور در این نامه؛ ممنوع بوده  با متخلفان برابر قوانین و مقررات برخورد قانونی لازم به عمل خواهد آمد».

به گفته عضو شورای شهر تبریز، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مجددا طی نامه شماره 63128 مورخ 16/12/95 خطاب به شهردار تبریز، ضمن تاکید بر رعایت بخشنامه وزیر کشور، در بند2 نامه خود تاکید کرد: بدیهی است شهرداری مجاز به‌کارگیری نیروی انسانی به هر شکل در اجرا قانون کار نخواهد بود.

لازم است که شهردار تبریز به این سئوالات پاسخ دهد:

آیا با وجود حدود 4 نفر برای هر پست سازمانی، پست سازمانی بلاتصدی در شهرداری وجود داشت که به جذب نیرو اقدام شده؟

آیا قبل از جذب نیرو، از وزارت کشور مجوزهای لازم را اخذ شده؟ همچنین آیاشورای شهر تبریز بودجه و اعتبارات لازم را برای جذب نیروهای مورد نظر شهردار تصویب کرده است؟

با فرض این‌که پست بلا تصدی بوده، مجوز لازم از وزارت کشور اخذ شده و بودجه و اعتبار لازم از طریق شورای شهر تصویب شده، آیا برای جذب نیرو آگهی عمومی در سطح استان منتشر کرده و از متقاضیان و داوطلبان ثبت نام شده و در میان داوطلبان با حضور نهادهای ناظر به ویژه با نظارت وزارت کشور مسابقه تخصصی برگزار شده است؟
 
به فرض این‌که تمام مجوزهای لازم را اخذ و تمام مراحل قانونی  طی شده، با لحاظ انصاف و امانتداری آیا تمام نیروهای موجود شهرداری را بکار گرفته‌ شده‌اند وبعد از بکارگیری آنان؛ باز نیازها برطرف نشده  به جذب نیروی جدید اقدام شده؟

قلیزاده همچنین یادآورشد: با آن‌که نیروهای زیادی هستند که سال‌هاست در شهرداری کار می‌کنند اما تبدیل وضعیت نشده‌اند با این حال افرادی در طول مدیریت جدید تبدیل وضعیت شده‌اند. آیا این افراد با اخذ مجوز از سازمان  شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و بعد از طی مراحل قانونی ذی‌ربط تبدیل وضعیت شده‌اند؟ (البته اگر پاسخ مثبت است، لطفا مجوزهای لازم منتشر گردد.) افراد تبدیل وضعیت شده از میان آن همه نیرو چگونه و بر کدام مبنا و معیار انتخاب شده‌اند؟