تاکید استاد باسابقه منابع طبیعی در گفت وگو با اسکان نیوز درباره استیضاح وزیر جهادکشاورزی:

تعلل در استیضاح آقای حجتی یعنی خسارت بیشتر به منابع طبیعی و کشاورزی مملکت

تعلل در استیضاح آقای حجتی یعنی خسارت بیشتر به منابع طبیعی و کشاورزی مملکت
این بار اولی نیست که استیضاح وزیر جهادکشاورزی در مجلس رای می آورد؛ با این همه اما تا امروز استیضاحی صورت نگرفته و هر بار با لابی و رایزنی برخی نمایندگان لغو شده و از دستور کار مجلس خارج شده است. حالا قرار است فردا یکشنبه استیضاح حجتی وزیر جهادکشاورزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اجرا شود. در این شرایط متخصصان حوزه منابع طبیعی به شدت طرفدار این استیضاح هستند. آنها می گویند اگر این برکناری امروز صورت گیرد از فردا بهتر است؛ چرا که خسارت های حضور حجتی در وزارت متولی کشاورزی و جنگل، تا همین جا هم قابل جبران نیست.
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: ۱۶۶۱۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: دکتر محمدطاهر نظامی عضوهیات علمی دانشگاه آزاداسلامی و از نخبگان پرسابقه و مدیران خوشنام حوزه منابع طبیعی درباره استیضاح وزیر جهادکشاورزی که قرار است روز یکشنبه در مجلس انجام شود به اسکان نيوز گفت:« متاسفانه بیشترین ضربه به دلیل عدم تخصص آقای مهندس حجتی بر پیکره منابع طبیعی کشور وارد آمده است که در راس علل آن باید گماردن ریاست سازمان جنگل غیرمتخصص و بی تجربه را ذکر کرد. البته کارنامه ایشان در بخ کشاورزی نیز پسندیده نیست و استیضاح ایشان هر چه زودتر صورت بگیرد به نفع منابع طبیعی (جنگل ومرتع) و کشاورزی است.»

او افزود:« البته روسای پیشین نیز از همین تبار بوده و مورد قبول و پذیرش بدنه و پیکره کارشناسی سازمان نبوده اند. نتیجه چنین ساختاری، دستور از بالا و اجرا از پایین، یعنی تعداد کمتری از طرح ها و پروژه ها مورد تایید متخصصان و کارشناسان خبره و حتی نخبگان دانشگاهی قرار گرفته است.»

معاون و مديركل اسبق سازمان جنگل ها ومراتع كشور که درس جنگل را در فرانسه خوانده در گفت وگویی تلفنی با اسکان نيوز گفت:« لازم است قبلا عرض کنم که اینجانب با حدود 60 سال سابقه کار کارشناسی و مدیریتی و 45 سال مدرسی و عضویت هیات علمی دانشگاه در حوزه منابع طبیعی و شاخه های مختلف آن، هیچگونه طمع و آرزوی پست ومقام ندارم و آرزویم بهروزی هموطنان و سربلندی ایران عزیز است. از همین زاویه می خواهم مطالبی را در حوزه وزارت کشاورزی بالاخص منابع طبیعی مخصوصا در دوره وزارت جناب آقای حجتی عرض کنم.»
 
دکتر نظامی افزود:« آقای مهندس حجتی در دوران دولت اصلاحات نیز که وزیر کشاورزی شدند مانند بسیاری از دیگر وزاری کشاورزی غیرمتخصص، مورد قبول بدنه و پیکره کارشناسی به ویژه در بخش منابع طبیعی نبودند و اکنون نیز نیستند. تخصص ایشان عمران و سازه است. خاطرم هست در سال های اول دهه 70 که استاندار سیستان وبلوچستان بودند سمیناری را درباره "توسعه دشت سیستان" برگزار کردند که بنده هم به عنوان نماینده "سازمان جنگل ها ومراتع کشور" و عضو "شورایعالی جنگل و مرتع وخاک" شرکت داشتم. در همان سمینار نیز ایشان به تبع تخصص خود، آنچه را در مورد سمینار گزارش دادند صرفا کارهای سدسازی در شاخه های مختلف رود "هیرمند" بود و لاغیر؛ حال آنکه ما کارشناسان بخش منابع طبیعی و محیط زیست، می دانستیم که این سدها کارساز نبوده و دیر یا زود همه با انباشته شدن رسوبات بالا در آن، از حیز انتفاع خارج شده و دشت سیستان از برنامه های احیایی و بیولوژیکی دور خواهد افتاد.»
 
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی که بیش از صدها مقاله در جراید داخلی و ژورنال های معتبر بین المللی ISI ،ISC و مجلات علمی-پژوهشی را در کارنامه خود دارد تاکید کرد:«:« بنابراین و به استنباط این جانب، آقای مهندس حجتی گرچه بعدا در بسیاری از مسائل تخصصی کشاورزی ومنابع طبیعی اظهارنظرهایی می فرمایند، ولی ناگفته پیداست که سخنان و فرمایشات ایشان اکثرا دور از واقعیات و نظرات کارشناسان و متخصصان علم کشاورزی ومنابع طبیعی است.»
 
نظامی افزود:« از همین روی می توانیم بگوییم که اغلب انتصاب های آقای حجتی نیز در مناصب تخصصی مدیریتی ناشی از همین ضعف تخصصی ایشان و نهایتا عدم موفقیت در برنامه ریزی و اجرا و شاید ویرانی و تخریب در منابع آب وخاک کشور بوده است که نمونه های آن از قبیل خشکیدن تالاب ها، رودخانه ها، بیلان منفی آب در دشت ها و فرونشست آنها را می توان از نتایج دوران وزارت ایشان برشمرد.»
 
عملکرد مخرب در حوزه منابع طبیعی

دکتر نظامی گفت:« از آنجایی که اینجانب متخصص منابع طبیعی هستم و تجربیات 60 ساله ام چه در حوزه اجرا و چه در دانشگاه های کشور، متمرکز در این بخش بوده است لازم می دانم در این مورد، بیشتر صحبت کنم. بی پروا و با ادب و تواضع به همه مدیران عالی مقام وزارت جهادکشاورزی و به ویژه بخش منابع طبیعی عرض می کنم که متاسفانه بیشترین ضربه به دلیل عدم تخصص آقای مهندس حجتی بر پیکره منابع طبیعی کشور وارد آمده است که در راس علل آن باید گماردن ریاست سازمان جنگل غیرمتخصص و بی تجربه در امور جنگل ومرتع و خاک را ذکر کرد. بدون تعارف و طلب پوزش، ما در همین ایام، وجود چنین فرد محترمی را در راس سازمان جنگل ها و مراتع کشور شاهد هستیم.»

او افزود:« البته روسای پیشین نیز از همین تبار بوده و مورد قبول و پذیرش بدنه و پیکره کارشناسی سازمان نبوده اند. نتیجه چنین ساختاری، دستور از بالا و اجرا از پایین، یعنی تعداد کمتری از طرح ها و پروژه ها مورد تایید متخصصان و کارشناسان خبره و حتی نخبگان دانشگاهی قرار گرفته است.»

این استاد نخبه منابع طبیعی کشور یادآوری کرد:« نمونه های آن را امروز می توانیم همه روزه در اخبار و رسانه ها و جراید کثیرالانتشار بخوانیم و بشنویم. در همین مورد می توان به پسروی شتاب آلود جنگل های حوزه دریای مازندران، ارسباران، زاگرس و با کمال تاسف در جنگل های بیابانی مان اشاره کرد.»

دکتر نظامی افزود:« البته تخریب و پسروی مراتع، بسی دردناک تر و وحشتناک تر است. ما امروز در گردنه هایی مانند "خوش ییلاق"، اسالم، حیران و تا اعماق جنگل های دانه زاد و صنعتی ما در سه استان شمالی شاهد احداث ویلاها و باغات و تصرف های غیرقانونی توسط صاحبان نفوذ هستیم و با کمال تاسف با وجودی که هراز چندگاه در نتیجه پیگیری خبرنگاران و رسانه ها موضوع تخریب ویلاها در مناطق مذکور مطرح می شود؛ ولی برای مقابله با این تخریب ها و تجاوزها هیچگونه اقدام عملی صورت نگرفته و متصرفین غیرقانونی کماکان و راحت، در ویلاها و باغات آنچنانی خود غنوده اند.»
 
انتصابات در شورایعالی جنگل و مرتع وخاک

این استاد خوشنام حوزه منابع طبیعی درباره تغییرات و انتصابات پرسش برانگیز اخیر در "شورایعالی جنگل ،مرتع و خاک" نیز گفت:« در سازمان، تشکیلاتی داریم به نام "شورایعالی جنگل، مرتع وخاک" که این در واقع مغز متفکر و دفتر فقاهت سازمان جنگل هاست. یعنی هر طرح و پیشنهاد و دستکاری در سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری کشور باید به صورت پیشنهاد به این شورا آمده، خوانده  و بررسی شود و این شورایعالی آنرا رد یا تصویب کند. اما اخیرا انتصابات نادرستی در این شورایعالی اتفاق افتاده است.»

 دکتر نظامی افزود:« درست است که در دوره های پیشین نیز، این شورا دستکاری و فرمایشی شد، ولی کم وبیش کارشناسان مجرب و خبره و کارکرده و مجرب هنوز در آن حضور داشتند. نخستین کاری که جناب آقایی کرده اند این است که آنجا چند نفر کارشناس جوان، کم تجربه، تلقین پذیر و فرمان پذیر را آورده اند و سرنوشت منابع طبیعی کشور را به دست آنها سپرده اند. آیا می توانیم چشمان خود را بر روی چنین خطایی ببندیم؟»
 
تاسیس وزارت منابع طبیعی

قائم مقام اسبق سازمان جنگل ها ومراتع وآبخیزداری کشور در ادامه گفت:« البته جای تاسف است؛ اما واقعیت دارد که در سال های اخیر بارها تعدادی از مدیران بخش منابع طبیعی تحت فشار مضاعف قرار گرفته اند. اگر بخواهیم مصادیق و موارد این فاجعه های زیست محیطی و تصرف های عدوانی در عرصه های منابع طبیعی را برشماریم صحبت به درازا می کشد؛ اما آنچه که مورد اتفاق نظر پیکره کارشناسی و مدیران متخصص و دلسوز و محافل دانشگاهی از سال ها پیش مطرح و طی طومارهایی متعدد به جناب آقای رییس جمهور تقدیم شده جدا کردن بخش منابع طبیعی از حوزه وزارت کشاورزی و تاسیس مجدد "وزارت منابع طبیعی" با تجمیع منابع طبیعی (جنگل، مرتع، خاک، آبخیزداری، محیط زیست و صید و شیلات وشکار) است.»
 
او افزود:« در سال 1346 وزارت کشاورزی به 4 وزارتخانه تقسیم و تفکیک شد که یکی از آنها "وزارت منابع طبیعی" با همان سازمان هایی که در بالا برشمردم بود. این وزارت در طول حدود 4 سال عمر خود برنامه ریزی های وسیعی را در مورد حفاظت، بهره برداری و توسعه منابع طبیعی و منابع آبزی کشور (صید وشیلات) انجام داد و دفاتر ستادی چندی را به تصویب رساند که دفتر فنی جنگلداری، دفتر فنی جنگلکاری، دفترحفاظت خاک و آبخیزداری و دفاتر بهره برداری و صنایع چوب از آن جمله است. بخش حفاظت خاک، مسوولیت شناسایی مناطق بیابانی و احیای بیولوژیکی کانون های شن های روان و بخش آبخیزداری تهیه و اجرای طرح های جامع شناسایی و مبارزه با فرسایش آبی با تمرکز بر حوزه هایی که بر روی رودخانه های اصلی آن، سدهای مخزنی ایجاد شده بود مانند حوزه آبخیز سد امیرکبیر، سد سفیدرود، سد لار، سد لتیان، سد دز، سد گرگانرود، سد قشلاق را بر عهده داشت.» 
 
سرنوشت وزارت منابع طبیعی
دکتر نظامی گفت:« متاسفانه  این وزارت جدیدالتاسیس با همه کارنامه درخشانی که در حوزه مسوولیت و ماموریت خود داشت در نتیجه بعضی خطاها و به ویژه سعایت بعضی افراد فرصت طلب و شاید خائن، منحل شد و بخش منابع طبیعی در چارچوب یک معاونت و سازمان مستقل، زیر نظر وزارت کشاورزی و منابع طبیعی جدیدالتاسیس قرار گرفت و از همان زمان، منابع طبیعی با کمال تاسف زیر نظر وزارت کشاورزی که همیشه طبق یک سنت و عرف دیرین به دنبال اراضی و زمین های جدید برای توسعه سطح کشت است قرار گرفت. یعنی زیر نظر وزارتی که تضاد ماهوی با اهداف حفظ منابع طبیعی( جنگل وها و مراتع) دارد.»
این استاد پرسابقه و خوشنام منابع طبیعی در ادامه تاکید کرد:« من به پیروی و همصدا با قاطبه دانشگاهی و پژوهشی و علی الخصوص مدیران لایق و متخصص بخش منابع طبیعی عرض می کنم هر چه در انتزاع بخش منابع طبیعی از وزارت کشاورزی تاخیر شود ضربات بیشتری بر پیکره نحیف و لاغر منابع طبیعی کشور وارد خواهد آمد. کما اینکه بسیاری از کارشناسان و متخصصان عقیده دارند که تا 50 سال دیگر شاید اثری از جنگل های شمال ایران که جزو میراث ژنتیکی جهان و ذخیره گاه های کره حیاتی (بیوسفر) محسوب می شوند باقی نماند.»
 
کارنامه نامثبت در بخش کشاورزی
عضو هیات علمی دانشگاه آزاداسلامی افزود:« با کمال تاسف آنچه که امروز شتاب برداشته و همه جای کشور عزیز و پهناور ما را به صورت غولی وحشتناک تهدید می کند مساله "بیابانزایی" با چهره های گوناگون است که پیدایش ریزگردها و طوفان های شنی حتی در نقاطی مانند سمیرم و دشت گرگان و سایر نقاط این سرزمین زرخیز از آن جمله است.»
دکتر نظامی افزود:« به اختصار و با قید احتیاط  بگویم که آقای حجتی در کشاورزی هم به هیچ عنوان کار درخشانی انجام ندادند. گاهی آمارهایی داده شد در این کشور که مثلا در تولید گندم داریم خودکفا می شویم. آقای اسکندری وزیر وقت کشاورزی شعار داد که ای مردم! بندرسازی کنیم و یا اینکه از سال آینده باید اسکله سازی کنیم. آمار دستکاری شده مثلا تولید ذرت ما اینقدر زیاد شده؛ تولید غلات، تولید برنج و ... ولی از دیدگاه کارشناسی مسوولان کشاورزی، هیچ زمانی "تولید در واحد سطح" را بالا نبرده اند؛ یعنی "به زراعی" و "اصلاح نباتات" نکردند و حتی گاهی اوقات گونه های مهاجر مانند آزولا نیز با تعلل آنها وارد این مملکت شده است.»
 
او گفت:« بر این اساس ما با استفاده از تکنولوژی زراعی، تولید در واحد سطح را مانند کشورهای پیشرفته دنیا رشد ندادیم. همین آمریکا چند درصد زمین هایش مستعد کشاورزی است؟ ژاپن با یک مشت جزایر آتش فشانی که 4 درصد سرزمین هایش قابلیت کشت دارد از نظر تولید برنج و غلات و ... نه تنها محتاج دیگر کشورها نیست بلکه صادر هم می کند. بنگلادش  که به اندازه استان گیلان ماست و کشور جهان سومی است و 50 سال از عمر استقلالش می گذرد با بالای 100 میلیون جمعیت، از نظر برنج خودکفاست؛ همین طور است پاکستان. این ها در برابر ایران، کشورهای بندانگشتی هستند؛ اما از تکنولوژی استفاده درستی کرده و کشاورزی خود را اصلاح کرده اند. کاری که هیچیک از وزاری کشاورزی ما انجام ندادند.»
او افزود:« همین آبیاری تحت فشار که آقای دکترعیسی کلانتری در بوغ وکرنا کردند به کجا رسید و چقدر ما الان این روش را داریم؟ در زمینه کشاورزی نه تنها نتوانستیم با استفاده از تکنولوژی مدرن و پیشرفته، میزان تولید در واحد سطح را بالا ببریم، بلکه هر چقدر آمار اضافی می دهند به بهای تجاوز به جنگل ها و از بین رفتن خاک و آب و دیگر منابع بوده است. شور شدن خاک ها، آلوده شدن آب ها در سه استان حوزه دریای "کاسپین" و سرطان که در این سه استان بیداد می کند. این نتیجه عملکرد وزاری کشاورزی ماست.»
دکتر نظامی یادآوری کرد:« از سوی دیگر رشد بیابانزایی از سمت "کالپوش" سبزوار و "میامی" و "گنبدکاووس" و "ترکمن صحرا" مثل غول پیشروی دارد که همه این ها، نتیجه دستکاری ها و عدم کاربری درست در خاک های ما بوده است. بر این اساس، به هیچ وجه کارنامه کشاورزی ایشان، درخشان نیست که ویرانه است.»
 
آلودگی آب وخاک
دکتر نظامی درباره دیگر نقاط کارنامه حجتی در بخش کشاورزی گفت:« تمام آب های ما نیتراتی و خاک های مان آلوده شده است؛ نیترات، ژنتیک را تغییر می دهد؛ نسل های آینده ما از نظر ژنتیک و زیست شناسی در معرض خطر و تهدید هستند. این ها همه خطاها و گناهانی است که مدیران بی تخصص و بی تجربه، با شعار و بدون پشتوانه علمی آمده اند تحویل ملت داده اند و مملکت به روز سیاه افتاده است.»
 
او افزود:« به هر صورت ما کارشناسان و دانشگاهیان یک بار دیگر پیرو طومارهای طولانی و مکرر سنوات گذشته به محضر جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری مجددا با صدای بلند و شاید غمگینانه از محضرشان خواهش می کنیم همان طوری که در طول 40 سال پس از انقلاب مرتبا وزارتخانه هایی تاسیس و سپس ادغام و منحل شده و می شوند برای صدور دستور تاسیس وزارت منابع طبیعی تعجیل فرمایند.»
دکتر نظامی در انتها تاکید کرد:« نکته آخر اینکه تنها تاسیس وزارت منابع طبیعی که صورت ظاهر قضیه است دردی را دوا نمی کند مگر در راس آن، مدیران متخصص دارای دانش تخصصی و تجربه کارشناسی و اجرایی و آشنا به ظرایف و ماهیت کار گماشته شوند؛ وگرنه این غافله تا به حشر لنگ است. این روش، تنها در زمان آقای آقایی نیست و سایر روسای غیرمتخصص سازمان متولی منابع طبیعی نیز این گونه جابه جایی های زیانبار را صورت داده اند.»
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.