نامه سرگشاده دبیرسابق"ستاد بازگشت آب سرچشمه های زرین گل"خطاب به نماینده علی آبادکتول

برای تصویب و اجرای گزارش "کمیته فنی شورایعالی آب" اقدام کنید

يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۳ | کد مطلب: ۱۵۶۳۱
برای تصویب و اجرای گزارش "کمیته فنی شورایعالی آب" اقدام کنید
بخش های مهم خبر
  • سیاست های نادرست مدیریت منابع آبی از سوی وزارت نیرو همچنان ادامه دارد؛ به گونه ای که حتی شمال کشور را که روزی آبادترین و پرآب ترین نقاط ایران بود را درگیر کرده است. این مشکلات در حال تبدیل شدن به ابربحران ها و تنش های اجتماعی-امنیتی است و اگر مسوولان به حال آن فکری نکنند "جنگ آب" در منطقه فوق بروز خواهد کرد.
به گزارش اسکان نيوز، به دنبال متوقف نشدن خط انتقال غیرقانونی آب شرق گلستان به شاهرود و بی توجهی نماینده گان منطقه، دبیر سابق "ستاد بازگشت آب چشمه های زرین گل" با ارسال یک نامه سرگشاده خطاب به اسدالله قره خانی نماینده شهرستان علی آبادکتول، از او خواست تا به بی تفاوتی در این باره پایان داده و اقدامات لازم را برای حل مساله آب و پیشگیری تنش های اجتماعی آینده انجام دهد.
 
در این نامه با تاکید بر اینکه اوضاع خشکسالی در شرق گلستان و منطقه کتول، از یکسو باعث نابودی برخی زمین های کشاورزی و معیشت روستاییان شده است و از دیگر سو، تعادل اکولوژیک منطقه را نیز بر هم زده از نماینده مردم در مجلس خواسته شده که در راستای مصوب و اجرایی شدن گزارش اخیر "کمیته فنی شورایعالی آب" را که در خرداد ماه 97 و پس از بازدید میدانی از منطقه تهیه شده و بر توقف انتقال آب تاکید داشته، اقدام کرده و به صورت ابلاغیه به تمام دستگاه های مربوطه از جمله "وزارت نیرو" و "سازمان حفاظت محیط زیست" اعلام کند.
 
همچنین از نماینده علی آبادکتول در مجلس خواسته شده که  تنها به نامه نگاری بدون پیگیری و بی اثر، اکتفا نکند؛ چراکه نامه برای مردمی که زمین و محصول شان خشک شده؛ جنگل های شان در حال از دست رفتن است و در معیشت خود لنگ مانده اند " آب " نمی شود. متن کامل نامه را در زیر بخوانید:
 
 
بسمه تعالی 
 
نماینده محترم شهرستان علی آبادکتول جناب آقای اسداله قره خانی
 
موضوع : انتقال آب سرچشمه های زرین گل به شاهرود
 
سلام علیکم
با احترام
 
اکنون که تنها یک سال دیگر از فرصت شما برای خدمت به مردم باقی مانده است تصمیم بر آن گرفتم که حقیقت را قربانی مصلحت نکنم و با در نظر گرفتن آنچه که خداوند به لحاظ شرعی و اخلاقی بر گردنم نهاده، حقیقت را بگویم و یادآورتان شوم که اقدامات شما چگونه بوده است و شما را از ادامه مسیر رفته در موضوع آب بر حذر دارم. « باید پناه به خدا برد از گرفتار شدن به دشمنى هاى ريشه دار و بترسیم از اينكه به دنبال آرزوها تلاش كنیم و آشكار و نهان مان يكسان نباشد.»علی(ع)
 
مایلم بدانید در سال 94 درک مشترک مجموعه ما این بود که در زمان دیگری به این مسائلی که عنوان می شود بپردازیم؛ زیرا نمی خواستیم موضوع آب زیر تیغ تبلیغات و فضای مسموم انتخاباتی آن روزها له شود.
 
جناب آقای قره خانی
همان گونه که مستحضرید متاسفانه کلید پروژه غیرقانونی و بدون مجوز و بی ارزیابی "انتقال آب سرشاخه رودخانه زرین گل به شاهرود" به صورت جدی در زمان دوره اول نمایندگی حضرت عالی، یعنی بعد از سال 82 زده شد؛ همچنان که بسیاری از دیگر مجوزهای غیرقانونی، توسط دستگاه های اجرایی استان سمنان در چارچوب قانون در زمان شما اخذ شد!

به عنوان تنها یک نمونه، مجوز احداث جاده بود که از سوی سازمان محیط زیست به شماره نامه 100.2.9502 در سال 87 صادر شده است و چندین مجوز دیگر در بین سال های 86 و 87 و 88 در سکوت کامل از سوی شما صورت گرفت. به غیر از تنها یک نامه بی اثر که در سال 89 خطاب به وزیر جهاد کشاورزی نوشتید؛ هر چند "روغن بادام خشکی نمود" و دیگرهیچ گونه اقدام موثری برای جلوگیری از این ظلم آشکار که در حق مردم مظلوم و بی کس منطقه کتول صورت گرفت در آن سال ها نکردید.

یادآور می شوم جاده هایی که به طول چندین کیلومتر در مراتع و جنگل های بالا دست حوزه جغرافیایی شهرستان علی آباد کتول احداث شد در زمان دوره دوم حضرت عالی صورت گرفت؛ همچنان که انتقال آب چشمه های "قربان تالار 1 و 2 " و لته های "گز" و "چاله زوا" در زمان دوره دوم شما بود.

علاوه بر این ها انتقال آب بدون مجوز "چشمه شاه پسند" در "دره سرمه شیرین آباد" به روستای "ابر" در زمان جنابعالی بود و نیز یادآور می شوم تعبیه لوله ها در عمق خاک ما در زمان جناب عالی اتفاق افتاد. مع الوصف در نهایت تاسف شوربختانه همچنان آب از سال های گذشته به علت قصور نابخشودنی به صورت ناحق در حال انتقال به شاهرود است و همچنان حقوق حقه مردم بینوای بیچاره در حال پایمال شدن است.

حتما خاطر مبارک حضرتعالی هست که در تابستان 94 زمانی که مسئولیتی به عنوان نماینده مردم نداشتید و رئیس هیأت مدیره "مهندسی و توسعه گاز ایران" بودید خیلی به موضوع انتقال آب علاقمند بودید و بعضا هر چند روز یک بار تماس می گرفتید و ابراز نگرانی می کردید! اما گویا اکنون مردم و نگرانی های آنها برای شما اهمیتی ندارد؟!
 
بلای بزرگی که امروز مردم منطقه از آن رنج می برند و به ستوه آمده اند بی توجهی به مسائل و مصائبی است که نسبت به آنها و حقوقشان رفته است و همچنان نیز می رود.
 
گویا مدت مدیدی است که اخبار منطقه، به درستی به سمع و نظر مبارک تان نمی رسد. بگذارید من بخش هایی از اخبار این رویدادها را برایتان بازگو و خدمتتان عرض کنم:
 
  اکنون که در حال نوشتن این نامه خطاب به جایگاه نمایندگی شما به عنوان خدمتگزار مردم هستم حضرتعالی در سفر پارلمانی قزاقستان به سر می برید و از آنجا که شما خود را یک نماینده ملی که باید مدام در سطح کلان کشور تصمیمات مهمی از جمله نفت، گاز، برق، پتروشیمی را بگیرد می دانید و مکررا خود را اینگونه معرفی می کنید لابد این سفر، واجب تر از مسائل حوزه انتخابیه تان بوده است!
 
متاسفانه طی هفته گذشته "اداره آب وفاظلاب روستایی استان سمنان" یک منبع بتونی جدید در پایین چشمه "شاه پسند" که جزو چشمه های اصلی و مادر بود، ایجاد کرده است و آب جاری در رودخانه "دره سرمه" که به سمت شیرین آباد سرازیر بود را کاملا مهار کرده؛ به گونه ای که دیگر حتی یک قطره آب از سر منبع اصلی این رودخانه به سمت شیرین آباد نمی آید و چقدر این امر برای مردم مظلوم منطقه جانکاه است که زمین های کشاورزی شان از بی آبی خشک و بی محصول شود و آب منطقه شان بدون مجوز قانونی و با لابی و تخلف، توسط استان همجوار سرقت برود. تلخ تر اینکه این مردم مکررا شاهد تعدی و تجاوز و دستبرد منابع خود در زمان نمایندگی حضرتعالی هستند!  و متاسفانه شما نیز به عنوان نماینده آنها سکوت کرده اید و در نتیجه کسی نیست تا جلوی غارت منابع آبی و زورگویی به آنها را بگیرد.
 
جناب قره خانی
طی دو سال گذشته، چند صد هکتار از اراضی جنگلی "دهنه محمد آباد" (منطقه آلوچال)، "شیرین آباد" و به تازگی "سیاه رودبار" یعنی همان منطقه پر مناغشه "ابر" که سال هاست مدیریت آن از ما به سرقت رفته در آتش سوخت و خاکستر شد. شما به عنوان نماینده این مردم کجا تشریف داشتید؟! ای کاش به جای پرداختن دائمی به حل مشکلات کلان کشور، کمی هم به رتق و فتق امور حوزه انتخابیه خود می پرداختید!
 
نماینده محترم
آیا خاطر مبارکتان هست که در تیر ماه 96 با جمعی از مردم و فعالان محیط زیست شهرستان علی آبادکتول، در دفترتان به حضور رسیدیم و طی صورت جلسه ای که به امضای ریس دفتر شما در حضور جنابعالی صورت گرفت مقرر شد بلافاصله پس از تعیین کابینه دولت دوم آقای روحانی و مشخص شدن وزیر جدید کشور، وزیر محترم را به شهرستان علی آباد کتول آورده و قانون ماده 14 تقسیمات کشوری که تعیین حدود و ثغور و در اختیار گرفتن حوزه جغرافیایی را به استانداری ها در سال 93 مکلف کرده اجرایی کنید؟! چرا تا کنون این مهم محقق نشده است ؟! و قرار است تا کی بلاتکیف بماند؟!
 
جناب آقای قره خانی
آیا به خاطر دارید در همان صورت جلسه مقرر شد که از طریق سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت "جنگل حفاظت شده ابر" را که حقا، حقیقتا، شرعا، عرفا و نیز طبق نقشه های جغرافیایی قانونا و به گواه تاریخ و بزرگان ما در مالکیت این شهرستان بوده پیگیری کنید تا مدیریت این حق مسلم ما در اختیار شهرستان علی آباد کتول قرار گیرد؟! اما شما این کارها را نکردید!
 
بحران های اجتماعی
آیا می دانید اکنون به علت عدم پیگیری های شما برای محقق شدن این امر، آنها یک تابلو در وسط "روستای سیاه رودبار" با عنوان "ابر" ایجاد کرده اند؟! آیا این امر باعث احساس حقارت و سرخوردگی در میان مردم منطقه به خصوص مردم "سیاه رودبار" که همیشه مورد بی مهری قرار گرفته اند نشده است؟! لازم است بدانید در همین ماه جاری با نصب تابلویی دیگر در وردی دوراهی "سیاه رودبار" به "شیرین آباد"، این منطقه را حیاط خلوت خود قلمداد کرده اند!
 
آیا این موضوع باعث درگیرهایی از جنس منازعات استان فارس در سال جاری که باعث بروز بحران های اجتماعی شد، نمی شود و تنش های اجتماعی را بین دو شهرستان "شاهرود" و "علی آباد کتول" به دنبال نخواهد داشت؟!
 
ثبت جنگل های هیرکانی
بهتر است بدانید در بحث "ثبت جنگل های هیرکانی" اگر نبود هوشیاری و اقدامات به موقع فعالان محیط زیست شهرستان، واقعا فقط خداوند می داند که حتی نامی از منطقه علی آبادکتول در این ثبت ارزشمند و موثر صورت نمی گرفت!
 
آقای قره خانی
بنده قبلا هم خدمتتان تاکید کرده ام که مناغشه در "منطقه ابر" حل نخواهد شد مگر با تعیین مرز جغرافیایی بین دو استان گلستان و سمنان. این را بدانید که جدا کردن "جنگل سیاه رودبار" و "شیرین آباد" که بخشی از رشته کوه البرز است و در اختیار قرار دادن آن به استان سمنان از نظر مردم منطقه یک اجحاف بسیار بزرگ و نابخشودنی و دست بردن در اکوسیستم و برهم زدن تعادل اکولوژیک منطقه محسوب می شود و قطعا تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت.
 
لذا بنده صادقانه و دلسوزانه به شما توصیه می کنم به صورت جدی و در عمل و نه صرفا با سخنرانی، پیگیر مدیریت "منطقه حفاظت شده ابر" که در دل آن بزرگترین ذخیره گاه سرخداری جهان با قدمت چند میلیون ساله وجود دارد و به نوعی شناسنامه و هویت منطقه کتول محسوب می شود، به شهرستان علی آباد کتول باشید.
 
ادامه سرقت آب

جناب آقای قره خانی

شما مکررا در چندین محفل فرموده اید که موضوع "انتقال آب سرچشمه های زرین گل به شاهرود" حل و فصل و تمام شده است! با تقدیم احترام متاسفانه باید عرض کنم که این ادعا از اساس کذب محض است! آب همچنان از زمان دوره دوم نمایندگی خود حضرتعالی در حال انتقال به سمت شاهرود است.

 در سال 94 که آب منطقه ای استان سمنان برای بردن باقی چشمه ها یعنی "چشمه های رشیدان" و "چشمه مرده شور" واقع در "دره مرده شور" وارد جنگل شد و چندین کیلومتر جاده جدید و چند حلقه چاهک و قنات حفر کرد و انبوهی از درختان را با دستگاه های عظیم قطع کرد تنها هوشیاری مردم و ورود به موقع و تحسین برانگیز دستگاه محترم قضایی باعث جلوگیری از بردن بقیه آب چشمه ها شد. هم اکنون هم تنها به علت درایت و اقتدار قوه قضایه است  که آب این چشمه ها یعنی "رشیدان" و "مرده شور" از سال 94 منتقل نمی شود.
 
نماینده محترم شرق گلستان

شما در زمستان 96 در مسجد امام حسین (ع) محله "خارکلاته" فرمودید که با تلاش هایی که انجام داده اید موضوع آب سرچشمه های زرین گل از دستور کار "شورایعالی" آب خارج شده است! با تمام احترام این فرمایش شما صحیح نیست و از اساس با واقعیت مغایر است.

شما که نماینده مردم منطقه هستید خوب است در جریان آخرین اخبار صحیح "پروژه انتقال آب زرین گل به شاهرود" قرار بگیرید و بدانید که با پیگیری های مردم منطقه و متوقف ماندن بخش پایانی پروژه و متاسفانه پیگیری تمام قد مسولان استان سمنان از جمله نماینده مردم محترم شاهرود، تصمیم گیری در مورد اتمام بخش پایانی این پروژه به شورایعالی آب واگذار شده که این شورا نظر خود را منوط به گزارش ارزیابی "کمیته فنی" که خود شورایعالی آب، آن را مشخص کرده بود اعلام کرده است.

لذا در تاریخ 19 اردیبهشت 97 کمیته فنی، طبق دستور شورایعالی آب از محل پروژه انتقال آب بازدیدی به عمل آوردند و در تاریخ 9 خرداد، گزارشی را مبنی بر اینکه آب چشمه های "رشیدان" و "دره مرده شور" نباید به شاهرود انتقال پیدا کند و بخش پایانی پروژه باید حذف شود و تمام چاه ها مسدود و لوله های تعبیه شده جمع آوری و جاده هایی که سال 94 احداث شد، ترمیم و درختکاری شود و خسارت وارده به محیط زیست جبران، و با خاطیان امر برخورد شود را به شورایعالی آب که ریاست آن به عهده ریس جمهور است، داده است.

باید تاکید کنم این شورا از آن تاریخ تاکنون، چند جلسه تشکیل داده است؛ اما گویا برای تصمیم گیری در این امر، این اراده در بین آنها وجود ندارد.

لذا از حضرتعالی به عنوان کسی که کرسی نمایندگی را در اختیار دارد استدعا دارم تمام تلاش خود را به کار ببندید تا این گزارش، تبدیل به مصوبه ای از سوی "شورایعالی آب" شده و به صورت ابلاغیه به تمام دستگاه های مربوطه از جمله وزارت نیرو و سازمان محیط زیست اعلام شود.
 
این حداقل کاری است که می توانید بکنید تا بیشتر از این در مورد موضوع فوق، جفا صورت نگیرد و این داستان مانند حکایت چندین حلقه چاه آبی که استارت مجوزهایش در زمان دوره دوم حضرتعالی، زده شد و در بخش "کمالان" حفر شد و آب آن اکنون به گرگان انتقال داده می شود و هیچ کس حاضر نشد مسولیت آن را به عهده بگیرد، نشود!

پس امیدوارم تنها به زدن یک نامه بی اثر اکتفا نکنید؛ چراکه نامه برای مردمی که زمین و محصول شان خشک شده؛ جنگل های شان در حال از دست رفتن است و در معیشت خود لنگ مانده و بغض فریاد شده در صدایشان که گاهی هم می‌لرزد، " آب " نمی شود و به درد آنها نمی خورد!
 
 با احترام
عیسی اسفندیاری ، دبیرسابق"ستاد بازگشت آب سرچشمه های زرین گل"علی آبادکتول، شرق استان گلستان
بیستم آبان 1397
 

۱ | نظر