اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

گزینه‌های ذهنی واقعی شدند/ پروسه انتخاب شهردار کلید خورد

گزینه‌های ذهنی واقعی شدند/ پروسه انتخاب شهردار کلید خورد
اعضای شورای شهر تهران که تا هفته گذشته منکر رفتن افشانی بودند مقدمات انتخاب شهردار بعدی پایتخت را آغاز کرده اند.
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب: ۱۵۰۷۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، گزینه‌های جایگزین شهردار تهران کم کم مشخص می شوند، گزینه هایی که به گفته رییس شورای شهر تهران در اذهان اعضای شورای شهر بود، حالا در جلسات خصوصی‌تر هم در رابطه با آنها  بحث می‌شود.
 
اعضای شورای شهر تهران که تا هفته پیش  تاکید داشتند قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال افشانی نمی شود، عقب نشینی کردند و به جای انکار وانتظار برای رسیدن نامه وزارت کشور، در حال آماده کردن مقدمات انتخاب شهردار بعدی هستند.

پاسخ نامه‌های شورا به مراجع مختلف برای ماندن افشانی هم به یک جواب مشترک رسیده :«حضور افشانی پس از ۲۴ آبان ماه در دفتر کارش غیر قانونی است ».

مشکل نهادهایی که قرار بود با طرح یک دو فوریت مشکل بازنشستگانشان حل شود از راه دیگری این مشکل را حل کردند و نمایندگان مجلس نیز به دلیل فضای ایجاد شده، ترجیح دادن برای ماندن شهردار تهران به دنبال این دو فوریت نباشند، شهردار تهران هم در این مدت تلاش کرده با دیدارهایی که با وزیر کشور و رییس مجلس داشته وضعیت خود را روشن کند.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  هم امروز از تماس شبانه از دفتر شهردار به برخی نمایندگان مجلس خبر داده است. او به خبرنگاران گفته است: اتفاق بدی است که شهردار تهران برخی از نمایندگان را در اتاق کاری‌اش جمع کرده و از آنجا با نمایندگان برای رای دادن به طرح مذکور تماس گرفته شده است.

به گفته او متاسفانه برخی از نمایندگان پس از آنکه طرح دوفوریتی مستثنی کردن برخی بازنشستگان منتفی شد، به دنبال استفساریه ای برای مستثنی کردن شهردار تهران از این قانون هستند. اگر این استفساریه بخواهد به صورت دوفوریتی در مجلس مطرح شود، باید دوسوم رای داشته باشد که اصولا چنین چیزی در مجلس اتفاق نخواهد افتاد و قطعا چنین استفساریه ای در مجلس رای نخواهد آورد اما امروز برخی از نمایندگان برای این موضوع در تلاش بودند تا امضاهای لازم را جمع کنند اما موفق نشدند.
 
وی خطاب به نمایندگانی که به دنبال مستثنی کردن شهردار تهران از قانون مذکور هستند، اظهار داشت: از این نمایندگان تقاضا می‌کنم دست از این اقدام بردارند، چرا که این کارها اثری ندارد و وهن مجلس است که عده ای بخواهند برای یک نفر یا چند نفر، با یک استفساریه قانون را دور بزنند. با  وجود این حاشیه ها  ۱۳۰ نماینده مجلس استفساریه تعیین تکلیف شهردار تهران را امروز (سه‌شنبه) امضا کرده‌اند.

 سوال این ۱۳۰ نماینده این است که آیا شهردار تهران با توجه به اصلاحیه جدید قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت خود باید خداحافظی کند یا خیر؟
 
قرار بود امروز در جلسه هم اندیشی اعضای شورای شهر تهران به موضوع انتخاب شهردار و گزینه های احتمالی  پرداخته شود اما اعضای شورای شهر تهران ترجیح دادند تا پایان هفته هم  به دلیل استفساریه مجلس صبر کنند. هرچند که بسیاری از اعضا می دانند این تلاش ها به چه نتیجه ای خواهد رسید.

 دو نگاه برای انتخاب شهردار بعدی در شورا وجود دارد برخی معتقدند باید از داخل مجموعه شهرداری گزینه‌ای انتخاب شود تا فرد جدید چند ماهی را برای شناختن شهرداری از دست ندهد.طرفداران این نگاه معتقدند این روش از فرصت سوزی  و دوباره کاری ها جلوگیری می کند.

جدی‌ترین گزینه های طرفداران این نگاه پیروز حناچی و محسن پورسیدآقایی هستند. تا پیش از این از حجت میرزایی هم به عنوان یکی از گزینه های احتمالی نام برده می شد که با حاشیه های اخیر و عدم رضایت اعضا از برنامه سوم به نظر می آید نام وی چندان در لیست کاندیداهای شهرداری جدی نباشد و شاید معاونت های وزارت اقتصاد، مقصد بعدی او باشد.

محسن هاشمی نیز یکی از گزینه های همیشگی شهرداری تهران است. از زمان قالیباف تا هر بار که شهرداری به اجبار از بهشت رانده شده.  این باراما به نظر می رسید، تصور نشستن هاشمی بر روی صندلی شهردار چندان دور از ذهن نیست. اما با مطرح شدن نام عباس آخوندی  و علی ربیعی باز هم امکان حذف نام او به بهانه اتحاد و انسجام شورا وجود دارد.

مخالفان عباس آخوندی در شورا نگران نگاه بالا به پایین وی به شورا هستند. شورای پنجم که نه کارنامه قابل توجهی در این مدت داشته و نه واکنش قابل اعتنایی به بی توجهی های مدیران شهری به مصوباتش نشان داده، از انتخاب شهردار قوی نگران است. آنها تجربه محمد علی نجفی را داشته اند واین نگاه در آخوندی قوی تر است.

شورای ضعیف نگران انتخاب شهرداری قوی است و این نگرانی را شاید قول و قرارهای قبل از انتخاب برطرف کند.نگاه مخالفان آخوندی به علی ربیعی نزدیک تر است. مونسان، اوسط هاشمی، انصاری لاری از دیگر گزینه هایی است که در جلسات غیر رسمی نام شان مطرح است.

 اعضای شورای شهر تهران تمایل دارند این بار سرپرستی برای شهرداری انتخاب نکنند. به گفته محمد علیخانی رقبا منتظرند تعداد مصوبات انتخاب شهردار و سرپست شورای پنجم افزایش پیدا کند. انتخاب‌هایی که به خاطر رفتن‌هایی بوده که شورای شهر نقشی در آن نداشته است  .
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.