فرصت زیادی برای تعیین تکلیف پلاسکو نداریم/ اگر قرار به بلندمرتبه سازی باشد، شورایعالی شهرسازی باید تصمیم بگیرد

فرصت زیادی برای تعیین تکلیف پلاسکو نداریم/ اگر قرار به بلندمرتبه سازی باشد، شورایعالی شهرسازی باید تصمیم بگیرد
طرح ساختمان پلاسکوی جدید در کمیسیون ماده 5 به تایید رسیده است و بر اساس زمان بندی اعلام شده استانداری باید فعالیت های اجرایی آن نیز آغاز شود .
شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: ۱۴۵۶۵
Share
علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در رابطه با چالش های پلاسکوبه اسکان نيوز می‌گوید: موضوع ساختمان پلاسکو، ابعاد مختلفی دارد. پلاسکو ذینفعانی دارد که مدیریت منافع آنها کار دشواری است. چالش های مختلفی در این رابطه وجود دارد که باید با بهترین تصمیم ممکن و البته واقعگرایانه، بر چالش ها غلبه کرد. در این رابطه چند نکته قابل توضیح است.بخش قابل توجهی از ذینفعان یعنی کسبه، نباید همچنان از این شرایط لطمه ببینند و باید در مورد آنها تعیین تکلیف شود. اگرچه این موضوعی است میان مالک و کسبه، و ارتباط مستقیم به مدیریت شهری پیدا نمی کند، اما از این منظر برای شورا اهمیت دارد که ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای شهر، نسبت به وضعیت این افراد حساس هستیم.

تصمیم گیری برای ساخت بنای 15 طبقه درشورای عالی شهرسازی 

او ادامه می‌دهد در رابطه با بحث کالبدی بنا و ضوابط و مقررات شهرسازی، چالشی که در این رابطه وجود دارد این است که در حال حاضر بر اساس مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، بلندمرتبه سازی در تهران ممنوع است. اخیرا کمیسیون ماده 5 در رابطه با سطح اشغال و تراکم و تعداد طبقات تصمیم گیری کرده است و اجازه ساخت ساختمانی 15 طبقه را صادر کرده است. اگر قرار به بلندمرتبه سازی باشد، که در مصوبه کمیسیون ماده 5 چنین پیش بینی شده است، باید شورایعالی شهرسازی در این رابطه تصمیم بگیرد. به هر دلیل موجه و غیرموجه، نباید نظام حقوقی حاکم بر شهرسازی را در مصوبات موردی، نقض کنیم.

مطلب دیگر این است که اگر استدلال برای مصوبه ساخت بنای 15 طبقه، حقوق مکتسب باشد و بر اساس آن، کمیسیون ماده 5 مجوز صدور پروانه بلندمرتبه را صادر کرده باشد، باید گفت در حال حاضر، آنچه مجوز داده شده است، به لحاظ تعداد طبقات و مجموع زیربنا، نسبت به وضع قبلی افزایش دارد. خب، حالا چرا از این فرصت استفاده نکنیم و فضای هم سطح خیابان را تبدیل به یک پلازای شهری نکنیم؟ می توان هم کف و اول را نساخت، و در فضایی که آزاد می شود، پلازایی شهری در اتصال با خیابان جمهوری ایجاد کرد. این پلازا می تواند جنبه های نمادینی از خاطره آتشنشانان فداکار به همراه داشته باشد. شهروندان انتظار دارند ساختمانی که به جای پلاسکو ساخته می شود، از خاطره فداکاری شهدای آتش نشان تهی نباشد.

طرح نهایی از طریق مسابقه انتخاب شود 

وی با بیان این که نکته دیگر اینکه، برای ما به عنوان شورا اهمیت دارد که چه ساختمانی قرار است جایگزین پلاسکو شود اضافه می کند: بر اساس مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری، طرح جدید پلاسکو می بایست از طریق یک مسابقه عمومی تهیه شود. سال گذشته یک فراخوان عمومی ایده برگزار شد، و قرار بود بعد از مشخص شدن محدوده زمین و تدقیق سطح اشغال و تراکم و تعداد طبقات، مرحله دوم آن، به عنوان یک مسابقه معماری بر اساس آیین نامه مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شود. اما این کار انجام نشد. زمین معرفی شده در آن فراخوان ایده، سه قطعه زمین بود. یکی خود زمین زیربرج، دیگری زمین شمال برج و دیگری زمین شرقی برج. بحث بر سر این بود که این سه قطعه زمین، محل قرارگیری ساختمان جدید باشد. به دلایلی کار به این صورت پیش نرفت. در نهایت زمینی که باید در آن ساختمان جدید طراحی می شد، همان زمینی شد که زیر ساختمان سابق قرار دارد که حدود 1000 متر مساحت دارد.

با توجه به مجموع شرایط الان فرصت مناسبی است که طرح نهایی، در قالب یک مسابقه معماری برگزار شود. این کارخوشایند نیست که ابتدا فراخوان ایده منتشر کنیم و رقابتی برگزار کنیم، نزدیک به 500 گروه با انگیزه و پشتکار وقت بگذارند و ایده های خود را در قالب ساختمان جایگزین طراحی و ارایه کنند و 7 نفر داور چندین جلسه وقت بگذارند و آثار را داوری کنند؛ بعد وقتی زمین پروژه تغییر می کند اصل سازوکار مسابقه را که باید تداوم می یافت کنار بگذاریم.

برگزاری مسابقه، مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری دارد. با این شیوه، انگیزه و اشتیاقی جامعه متخصص طراحان و معماران کاهش پیدا می کند. از جناب آقای مهندس سعیدی کیا که در بحث حفاظت از باغهای در تملک بنیاد مستضعفان، تدبیر کردند و اعلام آمادگی کردند و پیشقدم شدند، درخواست می کنم با توجه به درایت و همچنین شناخت عمیقی که از توان جامعه تخصصی معماری دارند، شرایطی فراهم کنند تا سازوکار تهیه طرح از طریق فراخوان عمومی مخدوش نشود.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران باید توجه داشت فرصت زیادی برای تعیین تکلیف پلاسکو نداریم. مدتی پیش در جلسه ای در استانداری که من هم به نمایندگی از شورا در آن حضور داشتم، استاندار محترم تهران در جایگاه رییس شورای تامین استان، مدت زمان مشخصی را برای آغاز و اتمام پروژه پلاسکو معین کردند. ما تاکید داریم دستور استاندار محترم تهران در رابطه با زمان بندی آغاز و انجام ساختمان پلاسکو، به دقت اجرا شود. اگر از دستور استاندار، به هر دلیل عدول شود، با چالش های جدیدی مواجه خواهیم شد، آن هم در شرایطی که جامعه ما تاب نارضایتی ها جدید را ندارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰