گزارش تخلف قطع درختان، قرار منع تعقیب گرفت!

برج سازی در قلب جنگل و بستر رودخانه؛ بی عدالتی در عدالت 111 گرگان

شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۹ | کد مطلب: ۱۲۹۲۶
برج سازی در قلب جنگل و بستر رودخانه؛ بی عدالتی در عدالت 111 گرگان
بخش های مهم خبر
  • « در گرگان چه خبر است؟» این سوالی است که اینروزها به هر کجای مرکز استان گلستان که بروی به گوشت می خورد. همه متحیر و مبهوتند که این همه ساخت وساز بنا و برج و هتل و ویلا در قلب جنگل های هیرکانی و یا در بستر رودخانه از کجا ناشی می شود؟ یک زمین به مساحت 5 هزار مترمربع در حالی برای ساخت وساز صاف و آماده شده که یک سویش کاملا در بستر رودخانه قرار دارد و یکسوی دیگرش نیز جنگل است. مالک و مجری نیز آمده اند و در نخستین حرکت، درختان جنگلی را در آن ریشه کن کرده اند. شاید خواسته اند به معترضان القا کنند که اینجا درختی وجود ندارد. اما همه شاهدند که چه درختانی در آن ناحیه بوده و قطع شده است؛ تمام اسنادش هم موجود است!
اسکان نيوز-الهه موسوی: فرمانده یگان منابع طبیعی گرگان نیز قطع درختان را می پذیرد و می گوید که برای آن گزارش تخلف به دادگاه داده؛ اما دادگاه در پاسخ، قرار منع تعقیب صادر کرده است!

 مردم مرکز استان گلستان می پرسند:« آیا مسوولان استان این تخلف ها را نمی بینند؟ چگونه است که دستگاه هایی مانند "منابع طبیعی" ، "اداره محیط زیست " ، "امور آب " ، "اداره ثبت اسناد" و "شهرداری گرگان" و ... به همین راحتی فرامین مقام معظم رهبری را درباره جنگل و کوه و منابع طبیعی نادیده گرفته اند و برای زمین هایی در قلب جنگل و یا بستر رودخانه، سند مالکیت شخصی صادر کرده اند؟ جالب اینجاست که تنها پاسخی هم که دستگاه های متولی در برابر معترضان به این تخریب ها در دل جنگل دارند یک واژه است:" مستثنیات" واژه ای که به نظر می رسد خود کارشناسان و حتی مدیران منابع طبیعی و محیط زیست نیز هیچ درباره اش نمی دانند؛ وگرنه به خود اجازه نمی دادند 5هزار متر زمین را در قلب جنگلی که پوشیده از انجیلی ها و بلوط های کهن و چند صدساله است عنوان مستثنیات داده و برایش جواز ساخت برج صادر کنند.

ابتدای ماجرا

اهالی می گویند این زمین سند دارد. حالا چند سازنده می خواهند در اینجا برج بسازند و بدتر از همه این است که اگر بخواهند این ملک را بر اساس متراژ بسازند و بستر و حریم رودخانه را رعایت کنند باید از آنطرف بیشتر  به داخل جنگل بروند.

یکی از اهالی محل که نمی خواهد نامش فاش شود به جام جم می گوید:« سازنده ها حدود یک میلیارد پول داده و زمین را به مشارکت گرفته اند و می گویند این زمین سند تک برگی دارد. ما می خواهیم بدانیم اگر این ها واقعا راست می گویند که این زمین جنگلی سند دارد بر چه اساسی به آنها سند داده شده؟ برای صدور سند باید اداره ثبت از شهرداری و امور آب استعلام بگیرد تا حریم را مشخص کنند. این جا برای هر بچه ای روشن است که زمین فوق، نه در حریم که در بستر رودخانه قرار گرفته؛ آنوقت امور آب به این زمین سند داده؟ چرا؟ ما شهروندان می خواهیم بدانیم بر اساس کدام قانون به این ها سند مالکیت داده شده است؟»

یکی دیگر از اهالی در ادامه  سخنان همسایه اش می گوید:« جالب اینجاست که اگر ما بخواهیم در داخل حیاط خانه مان یک درخت خشک شده را قطع کنیم تا روی سرمان نیفتد باید از شهرداری مجوز بگیریم؛ اما این ها در همین گام اول ده ها بلوط و انجیلی را قطع کرده اند و بیشترش را هم شبانه از محل برده اند تا کسی متوجه این تخلف های شان نشود. هیچکس هم جلوی شان نایستاده است و به راحتی زمین را تا بیخ رودخانه تسطیح کرده و درختان جنگلی را قلع وقمع کرده اند.»

همسایه دیگر با عصبانیت می گوید:« من شاکی هستم خانم! انگار جان اهالی برای مسوولان هیچ ارزشی ندارد. این ساختمان تهدید کاملی است برای اهالی مجتمع بغلی زمین در هنگامی که بستر در اثر برخورد آب با کناره رودخانه زیارت، زیاد شود و زیر ساختمان را خالی کند نخستین اتفاق برای ساختمان بغلی می افتد و آسیب خواهد دید و جان ما و بچه های مان به خطر خواهد افتاد. آن وقت چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ همه می گویند ما نبودیم.»

فرد دیگری از اهالی آرام می گوید:« نفوذ دارند و پارتی؛ ما سند را ندیده ایم اما می گویند سند گرفته اند. آیا بدون پارتی می شود برای زمینی که یکطرفش رودخانه است ویکسویش جنگل انبوه، سند گرفت؟!»


 

یگان حفاظت : قطع درخت را گزارش کرده ایم؛ اما ...

سیدمهدی حسینی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گرگان اما می گوید که قطعه زمین مورد بحث در انتهای عدالت 111 گرگان و در قلب جنگل ناهارخوران، جزو مستثنیات است. او به جام جم می گوید:« مستثنیات، آندسته از اراضی است که طبق نقشه های ما جزو زمین هایی بوده که قبل از سال 45 و بر اساس عکس های هوایی گرفته شده زمین زراعی و شخصی بوده یا حصاری مبنی بر مالکیت فرد داشته است.»

حسینی در پاسخ به این سوال خبرنگار جام جم که "عکس هوایی چگونه مستثنیات را نشان می دهد و اثبات می کند؟ و در زمین فوق که کلا جنگل است چه زراعت یا سکونتی بوده" گفت:« عکس هوایی مثلا نشان می دهد که آن نقطه عرصه زراعی بوده و قبل از سال 45 در آن کشت صورت می گرفته است.»

جالب اینجاست عرصه فوق، که منابع طبیعی گلستان به عنوان مستثنیات اعلام کرده اند حتی به قدر 100 متر نیز زمین خالی ندارد که در آن کشت وکاری صورت گرفته باشد چه رسد به 5 هزار متر مربع؛ ضمن اینکه در آنجا جنگل انبوهی از درختان بلوط و انجیلی چندصدساله به چشم می خورد که نشان دهنده عرصه جنگلی بودن منطقه طی حداقل یکصد سال اخیر است. حال اینکه گفته می شود مستثنیات بوده و در آن کشت می شده خود یک علامت سوال بزرگ برای شهروندان گرگان باقی می گذارد.

 فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گرگان درباره درختان قطع شده در این پروژه توسط مجریان که کاملا خلاف قانون صورت گرفته می گوید:« ما برای این کار تخلف تنظیم کرده و به دادگاه فرستادیم؛ اما منع تعقیب خورده  است. مدارک و مستندات آن نیز موجود است.»

نامه اهالی به مدیریت منابع طبیعی استان

چند روز بعد از قطع درختان جنگلی به وسیله لودرهای مجری و پیمانکار ساختمان انتهای عدالت 111 گرگان، اهالی که به این تخریب و ساخت وساز اعتراض داشتند با نگارش و ارسال نامه ای خطاب به مدیرکل منابع طبیعی گلستان از وی درخواست رسیدگی به ماجرا را کردند. این نامه که به امضای جمعی از اهالی محل و همسایه های مجتمع در دست ساخت رسیده است از ابوطالب قزلسوفلو خواسته تا عرصه را از متجاوزان سودجو گرفته و به عرصه های جنگلی بازگرداند. در این نامه اهالی اعلام کرده اند که برای هر گونه نهال کاری آمادگی دارند.

در بخشی از نامه آمده است:« با توجه به تجاوز و دست ورزی افراد سودجو و فرصت طلب به عرصه جنگلی و حریم و بستر رودخانه زیارت در انتهای عدالت 111 و تبدیل این عرصه جنگلی به زمین خاکی فاقد هیچگونه پوشش گیاهی، اینجانبان ساکنان خیابان عدالت 111 خواستار ترمیم واحیای این منطقه با کاشت نهال های جنگلی هستیم تا حداقل شاهد تجاوز بیشتر و منظره زشت وناپسند به وجود آمده نباشیم. در ضمن کلیه اهالی محل پیشاپیش جهت کاشت و احیای منطقه تخریب شده، آمادگی خود را به حضور اعلام می دارند.»

سیل، مهمان دو دهه گلستان

ساخت وسازها در عرصه های جنگلی استان به ظاهر سبز گلستان در حالی در حال افزایش است که تاخت وتاز دو دهه سیل در این استان قابل تامل است. استانی که میزبان نخستین سیل های کشور بود و تا جایی پیش رفت که نامش در لیست "استان های پرمخاطره" کشور ثبت شد. سیل سال 80 گلستان که صدها مسافر را در شرق استان و جاده گرگان-مشهد به کام مرگ فرو برد به تاکید گروهی که از سوی رییس جمهور وقت مامور شدند تا علت آن را پژوهش کنند، در اثر کاهش پوشش گیاهی و تخریب جنگل ها ومراتع استان رخ داد.

سیل بعدها همه ساله در تابستان تکرار شد و در سال های دهه ی 90 نه تنها در ماه های دیگر و فصول پاییز و زمستان نیز جاری شد که راه خود را به مرکز شهر گرگان و قلب آن، یعنی بازار امام (ره) در ضلع شمالی میدان شهرداری گرگان باز کرد. سیلی که پیش از این تنها در مناطق جنگلی جنوب گرگان و یا حوالی رودخانه ها و روستاهای حاشیه جاده های کوهستانی رخ می نمود.

حالا شهر گرگان در محاصره سیلاب هایی است که گه گاه در صدر اخبار کشور منتشر می شوند. با اینهمه جنگل ها همچنان به زیر تیغ ساخت وساز می روند و مسوولان نیز گویی خود را به خواب زده اند.

گوش های خود را گرفته ایم و چشمان مان را به روی فاجعه بسته ایم. آش تا آنجا شور شده که حتی فریاد بزرگان مان نیز به گوش مان نمی رسد. آنجا که مقام معظم رهبری خطاب به مسوولان محیط زیست و منابع طبیعی کشور تاکید کردند « جنگل را با بهانه های مختلف گردشگری و حتی برای ساخت حوزه علمیه، تصرف نکنند.» آیا مسوولان در استان گلستان همچنان می خواهند به جای توجه به بحران های زیستی و فرامین رهبری انقلاب، به راه خود بروند و تخلفات زرمداران وزورمداران را نادیده بگیرند؟  

روابط عمومی شهرداری جواب نداد

به خاطر رعایت انصاف و اصول حرفه ای روزنامه نگاری، با "روابط عمومی شهرداری گرگان" تماس گرفتیم؛ اما مسوولان این اداره به خبرنگار جام جم پاسخ ندادند. این روش در شهرداری گرگان چندسالی است که باب شده و ظاهرا به طور عجیبی نیز ادامه دارد. عدم پاسخگویی به افکار عمومی و رسانه ها که نماینده آن هستند در زمان شهردار پیشین گرگان به رویه ای عادی تبدیل شده که حالا در زمان شهردار جدید نیز ادامه دارد و می رود تا تضییع حقوق شهروندی را به طور کامل رقم بزند.
مرجع: جام جم