عملیات اطفای حریق جنگل بدون امکانات، لباس و کلاه مناسب

جان امدادگران جنگل در خطر/جنگلبان گلستانی به کما رفت

شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۳ | کد مطلب: ۱۲۲۸۲
جان امدادگران جنگل در خطر/جنگلبان گلستانی به کما رفت
بخش های مهم خبر
  • ابتدایی بودن امکانات اطفای حریق باز هم حادثه آفرید و نبود امکانات و لباس ضد آتش و کلاه ایمنی در عملیات اطفای حریق جنگل در شرق استان گلستان، یک جنگلبان را مصدوم و به حالت کما فرستاد.
به گزارش اسکان نيوز، این نخستین باری نیست که جنگل‌بان‌ها قربانی نبود امکانات اطفای حریق وابتدایی بودن لوازم اطفا در جنگل های ایران می شوند. پیش از این نیز بارها جنگل بانان، محیط بانان و دیگر عوامل اطفای حریق در جنگل های ایران قربانی خاموش کردن آتش جنگل با دست های خالی و بیل و سرشاخه شده اند.

اینبار "رضا بهرامی" جنگلبان "زندانچالی" در "تنگه چل چای" مینودشت در استان گلستان هنگام تلاش برای اطفای حریق جنگل های شرق گلستان، بر اثر برخورد سنگ به سرش، به کما رفته و در بیمارستان بستری است.

فقدان "یگان حفاظت هوایی اطفای حریق جنگل"، از مهم ترین دلایل صدمات جانی به جنگلبانان و دیگر افرادی است که در عملیات اطفای حریق در جنگل های ایران مشارکت دارند. از آنجایی که بخش هایی عمده از این جنگل ها که دچار آتش سوزی می شوند در نقاط صعب العبور و سنگی و با شیب های تند است افتادن شاخه های سوخته بر روی سنگ ها باعث پرت شدن آنها به سمت پایین دست و بر سر وروی امدادگران جنگل می شود. ماه گذشته نیز چند مورد مشابه در شرف وقوع بود که یک مورد آن از فاصله 20 سانتی متری سر یک جنگل بان مازندرانی گذشت.

نکته قابل تامل این است که جنگل بان ها در حین انجام عملیات اطفای حریق جنگلی از داشتن لباس مناسب و نسوز و حتی کلاه ایمنی که غالبا بقیه آتش نشان ها به آنها مجهزند محروم هستند و کوچکترین آسیبی می تواند منجر به مرگ یا نقص عضو آنها بشود. برای نمومنه اگر رضا بهرامی نیز کلاه ایمنی بر سر داشت اصابت سنگ بر سرش او را به کما نمی برد.

دولت های مختلف ایران در هنگام رای گرفتن، فریاد محیط زیستی سر می دهند اما در زمان تصویب و تعیین بودجه، آن شعارها را فراموش می کنند. به گونه ای که در بین تمام وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، پایین ترین سطح بودجه به ترتیب مربوط به دو سازمان متولی محیط زیست و جنگل، یعنی "سازمان حفاظت محیط زیست" و " سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری" است.

متخصصان بر این باورند تا زمانی که بودجه لازم برای این دو سازمان تامین نشود هم پرسنل آنها یعنی محیط بان ها، جنگل بان ها و حتی کارشناسان و مدیران آنها که در هنگام آتش سوزی حضور دارند همچنان قربانی شده و صدمات جبران ناپذیری را متحمل خواهند شد و هم حفاظت درستی از این ذخیره گاه های حیات مردمان سرزمین، صورت نخواهد گرفت.

شاید ایران تنها کشوری باشد که خاموش کردن آتش جنگل هایش با بیل وسرشاخه و شن کش و در بهترین حالت، با پمپ های آب پاش دستی صورت می گیرد و با داشتن تنها بازماندگان جنگل های خزری جهان و نیز بزرگ ترین ذخیره گاه سرهدار جهانی، حتی از داشتن امکانات متوسط آتش جنگل نیز محروم است.