آسیب شناسی کاهش قدرت خرید مردم و دسترسی به مواد غذایی سالم به بهانه اظهارات معاون وزیر بهداشت؛

چاقی مردم از فقر است، نه دارایی

استفاده از ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین مواد غذایی به دلیل فقر، علت چاقی ایرانیان
چاقی مردم از فقر است، نه دارایی
"این جیب مردم است که روز به روز خالی تر می شود". حتما این روزها بیش از هر زمان دیگری این جمله را از اقشار متعدد مردم می‌شنوید. در این وانفسای اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم،در این جولان دلالها که به کمک برخی از مسئولان به این رانت‌ها رسیده‌اند و حالا در حال مچاله کردن مردم هستند، به راستی چند نفر می‌توانند غذای سالم بخورند و اتفاقی هم برای سلامتی شان رخ ندهد؟
شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۵
کد مطلب: ۱۲۲۷۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، بلبشوی افسار گسیخته اقتصادی که بعد از نوروز 97 آغاز شد و دولت هم هیچ اقدامی برای کنترل نرخ ارز و جلوگیری از احتکار و گران شدن کالاها نکرده است،عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می کند:"کشور فقط می تواند برای 53 میلیون نفر غذا تولید کند"، نه برای 82 میلیون نفر. با این حساب خودتان چرتکه بیندازید چند میلیون نفر نمی توانند غذایی داشته باشند.

از سوی دیگر معاون وزیر رفاه عنوان کرده: "به اعتقاد نهادهای جهانی شمار افرادی که فقیران مطلق هستند در ایران ۴ درصد کل جمعیت است اما به باور ما این رقم ۲ درصد است.همچنین درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد".

همین ارقام و آمار برای دسترسی به غذا در کشور در کنار سوء تغذیه گسترده کودکان در مناطق روستایی و شهرهای کوچک استانهای سیستان و بلوچستان و شهرکرد و خراسان جنوبی و برخی مناطق مرزی و روستاهای محروم دیگر، نشان دهنده میزان توانمندی و دار بودن مردم برای تهیه غذاست.

 در میان همه این آمار و ارقام رسمی و فشارهای اقتصادی که بر گریبان مردم چنبره زده است، ناگهان اظهار نظری از معاون وزیر بهداشت علی اکبر سیاری در جامعه منتشر می شود که عنوان کرده: اگر مردم ندارند بخورند چرا اینقدر چاق هستند؟! اگر کسی همچون او به راستی سختی و درد و رنج این روزهای مردم طبقه ضعیف و متوسط را درک می‌کرد و یا کمی اطلاعات در خصوص اینکه داراها و توانمندان لزوما به مواد غذایی‌ای دسترسی ندارند که آنها را چاق کند و دلایل چاقی ایرانیان را از پس همه مشکلات و غصه ها و رنج ها و نبود محیط زیست مناسب و فشارهای عصبی و استفاده از ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین مواد غذایی هورمونی و گلخانه ای و سردخانه ای و دارای مواد نگهدارنده فراوان، به صورت تخصصی بررسی می کرد، چنین اظهار نظر سخیف و توهین آمیزی نمی کرد.

همین حالا مردم در جنوب کشور آب ندارند که بتوانند حتی نانی بپزند، لابد اگر یک خرمشهری و آبادانی و برازجانی چاق باشد، از نظر جناب سیاری نه نیاز به آب دارد و نه نیاز به نان. چون هیکلش نشان دهنده این است که او داراست!

هر روز از قیمت آب معدنی و اسکاچ شستشوی ظروف گرفته تا گوشت و مرغ و حبوبات و میوه، قیمت ها افزایش پیدا می کنند. قیمت یک هفته قبل با حالا قابل مقایسه نیست. مرغ ظرف چند روز گذشته کیلویی هشت هزار تومان را رد کرد و قیمت یک هفته قبل گوشت شقه گوسفندی 51 هزار تومان بود. گوشت گرم گوسفندی حداقل کیلویی 60 هزار تومان قیمت دارد. انواع ماهی در بازار از حدود 30 هزار تومان در پایین ترین سطح ماهی آغاز می شود که زیر یک کیلو گرم هستند و به کیلویی 100 هزار تومان در برخی انواع ماهی با کیفیت هم می رسد. در این میان قیمت قند و شکر که از همه مواد غذایی مضرتر است در هر یک کیلوگرم قیمتی بین 2 تا حدود 5 هزار تومان را دارند.

 روغن سرخ کردنی 6 هزار تومان قیمت دارد که قیمت پایینی است،اما روغن زیتون و روغن کنجد که سالم ترند، در هر 450 گرم روغن زیتون یکی از کارخانه های کشور 26 هزار تومان و روغن کنجد 800 گرمی 29 هزار تومان قیمت دارد. نوشیدنی های ارائه شده در همین فصل تابستان را ببینید.یک بطری نوشابه خنک با صدها ضرر 1500 تومان،اما یک بطری خاک شیر و تخم شربتی با ده ها خاصیت 10 هزار تومان در آبمیوه فروشی های مرکز شهر.مردم قدرت خرید کدام یک را دارند؟ نوشابه آنها را چاق تر می کند و خاک شیر هیچ گونه چاقی ندارد. پس با این توصیف لابد او که نوشابه می خورد دارا تر است! قیمت انواع دانه های روغنی که بسیار برای بدن ضروری و مفید هستند به حدی سرسام آورند که کسی جز شب عید آن هم به ناچار در حجم کم و محصولات درجه چندم، توان خرید در طول سال را ندارد.

مغز گردو کیلویی 100 هزار تومان، انجیرخشک کیلویی حدود 50 هزار تومان، برگه زردآلو کمتر از یک کیلو،حدود 20 هزار تومان، پسته حداقل کیلویی 87 هزار تومان که در مغازه های متفرقه تا کیلویی 120 هزار تومان هم به فروش می رسد. در حبوبات که جایگزین پروتئین گوشت هم هستند، قیمت چند روز اخیر لوبیا قرمز و عدس حدود 9 هزار تومان و بالاتر بود. با وزن زیر یک کیلو گرم.

میوه به قدری گران است که روز گذشته اعلام شده استقبال مردم از میوه پایین بوده و با آنکه امسال سرما بسیاری از درختان و میوه ها را از بین برده، اما کمبود میوه وجود ندارد و مردم قدرت خرید میوه با این قیمت ها را ندارند. گیلاسی که کیلویی 15 هزار تومان در تره بار با کیفیت پایین تا کیلویی 22 هزار تومان در مغازه ها که مزه آب می دهد و نهایتا با کیفیت بالای آن کیلویی 36 هزار تومان است، چطور باید در سبد خرید کارمندان و کارگران قرار گیرد؟

اگر جناب سیاری یا حداقل وزیر بهداشت قیمت همین چند قلم مواد غذایی مفید غیرچاق کننده و ضروری در طول ماه را بررسی کوتاهی می کردند و به سمع و نظر او می رساندند، چنین اظهار نظری در مورد دلایل چاقی ایرانیان ارائه نمی داد.

عمده طبقه ضعیف و متوسط جامعه که درآمدی 1 الی 2 میلیون تومانی دارند، چطور با کرایه خانه و هزینه فرزند و هزینه های آب و برق و گاز و سایر مایحتاج زندگی این مواد غذایی سالم را با این قیمت تهیه کنند؟ حداقل آقای سیاری و همکارانشان شرایطی برای جامعه رقم بزنند که مردم بتوانند این مواد غذایی را تهیه کنند و چاق شوند تا انگ چاقی به دلیل دارا و ثروتمند بودن نخورند.

در همین زمینه مصطفی اقلیما آسیب شناس به "اسکان نيوز" عنوان می‌کند: وقتی معاون وزیر چنین صحبتی می کند، باید به همان حرفی استناد کرد که رهبر خطاب به دولت گفت افرادی انتخاب کنید که شایسته باشند و به مردم پاسخگو شوند. آیا چنین شخصی که این طور در مورد مردم اظهار نظر می کند، فردی شایسته است و آگاهی دارد که در این مورد چگونه نظر می دهد؟

این استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه می‌دهد: آقای سیاری باید از پزشک تغذیه بپرسد علل چاقی ایرنیان چیست بعد چنین حرفی بزند.

مردمی که پول ندارند مواد مغذی و مفید استفاده کنند،با کیلویی 60 هزار تومان گوشت چطور باید مواد خوب به بدنشان برسانند؟ مردم مواد پروتئینی خالص نمی خورند. همین حالا نهایتا مرغ را بتوانند بیشتر از سایر مواد تهیه کنند.آن هم مرغهای هورمونی غیر مفید.

او معتقد است:عمده مردم فست فود و غذاهای ارزان می خورند که چاق می شوند،چاق شدن دلیل بر پولداری نیست. به عنوان مثال بسیاری از مردم به خصوص در طبقه های ضعیف آگاهی از دلایل چاق شدن خود ندارند و نوع کالری مواد تغذیه شان را نمی دانند. یک شیرینی ساده ارزان قیمت در نان فانتزی فروشی ها700 کیلو کالری دارد. آن را با قیمت پایین می خرند که به اندازه یک ناهار چرب کالری دارد.

 آیا اینها به دلیل دارا بودن چاق می شوند؟ عمده مردم ما نان که قندبالایی دارد و شکر مصرف می‌کنند، که تاکنون توانسته‌اند تهیه کنند. آیا چون چاق می‌شوند ثروتمندند؟ اقلیما تاکید می‌کند: به معاون وزیر باید گفت اتفاقا چاقی مردم از فقر است نه به دلیل دارایی. مردم دارا مواد غذایی چرب و مضر و ارزان استفاده نمی‌کنند. کسانی که دارا هستند می دانند چطور غذا بخورند تا چاق نشوند. آنها بهترین مواد غذایی را با قیمت کلان استفاده می کنند.

در کشورهای توسعه نیافته است که مردم ارزان ترین غذاها را استفاده می کنند برای سیر کردن شکمشان تا بتوانند فعالیت و کار بیشتری انجام دهند. اقلیما تصریح می کند: چنانچه شایسته سالاری در این مملکت حکم فرما بود،این فرد در این سمت نبود که به خود اجازه دهد چنین حرفی بزند. بهتر است معاون وزیر بهداشت به کار خود در وزارت خانه توجه کند تا این گونه صحبتها.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.