تامین بودجه خروج جاده از قلب پارک، مهم ترین ضرورت حفاظت بهتر است

وقوع 3 فقره آتش سوزی در پارک ملی گلستان/ آتش همچنان می‌تازد

وقوع 3 فقره آتش سوزی در پارک ملی گلستان/ آتش همچنان می‌تازد
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از وقوع سه فقره آتش سوزی در پارک ملی گلستان و تداوم آن تا امروز خبر داد.
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب: ۱۱۹۵۱
Share
به گزارش اسکان نيوز امیرعبدوس گفت: « دو مورد این آتش سوزی ها که از عصر روز یکشنبه در پارک ملی گلستان آغاز شده بود به طور کامل مهار شد؛ اما از دیروز، جنگل های حاشیه "تونل" و پیچ "سلیمان کشته" در پارک ملی گلستان دچار آتش سوزی بسیار وسیعی شده است.»

او با تاکید بر تلاش ها برای مهار این آتش سوزی ها گفت: متاسفانه آتش سوزی در برخی نقاط مانند "دیوارسنگی" و "دوراهی دشت" به دلیل گرمای زیاد هوا و وزش شدید باد در حال گسترش است.

عبدوس افزود: «علاوه بر نیروهای یگان حفاظت محیط زیست، نیروهای مردمی استان های گلستان و خراسان شمالی در اطفای این حریق همکاری دارند.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان، گرمای بی سابقه هوا در چند روز گذشته و وزش باد در این منطقه را عامل گسترش دامنه آتش سوزی عنوان کرد و تاکید کرد که کوهستانی و صعب العبور بودن مناطق جنگلی باعث شده تا اطفای حریق با کندی و با مشکل بیشتری مواجه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در پایان گفت: « ابتدا در تلاشیم تا اطفای کامل این حریق صورت پذیرد و پس از آن تیم کارشناسی علل و میزان مساحت حریق را اعلام خواهد کرد.»
 
 
متهم ردیف اول

اگر چه در آتش سوزی های جنگلی ایران، گرمای هوا و کاهش رطوبت همواره به عنوان اصلی‌ترین عامل آتش سوزی های جنگلی معرفی می شود؛ اما کارشناسان بر این باورند که این دو عامل به تنهایی نمی‌توانند موجب رخداد آتش در جنگل باشند. آنها می گویند "انسان" مهم ترین عاملی است که در اغلب آتش سوزی های جنگل ها شناخته شده و با بی احتیاطی ها و بی توجهی های خودش، مهم ترین عامل حیات را به خاکستر بدل کرده است.

بر این اساس دسترسی آسان به جنگل ها در ایران یکی از عواملی است که در دهه های اخیر موجب خاکستر شدن کمیاب ترین گونه های گیاهی کشور شده است. این دسترسی غالبا با جاده های متعددی میسر شده که بدون ارزیابی زیست محیطی، در مهم ترین رویشگاه های ارزشمند کشور احداث شده اند. ابتدا قرار بود این جاده ها امدادهای جنگلی را برای رویشگاه های ارزشمند ایران به ارمغان بیاورند؛ اما نه تنها این گونه نشد که این راه ها، مهم ترین بلای جان جنگل های ایران شدند و این ذخیره گاه های با اهمیت را در دسترس همگان قرار دادند.  

از سوی دیگر نبود امکانات اطفای حریق جنگل در ایران از دیگر عوامل گسترش آتش سوزی در جنگل های کشور است. به گونه ای که صعب العبورترین نقاط جنگل های کوهستانی ایران با بیل، سرشاخه و نهایتا پمپ های آب پاش دستی خاموش می شوند.

عبور جاده ترانزیت از قلب قدیمی ترین پارک ملی ایران یکی از مهم ترین عوامل تخریب این پارک در چند دهه گذشته است که بارها از سوی مراکز بین المللی حفاظت از جمله انجمن جهانی حفاظت IUCN  مورد بازخواست قرار گرفته؛ اما با وجود مصوبه دو دولت برای انتقال آن به خارج از مرزهای پارک ملی گلستان همچنان به عنوان مهم ترین عامل تخریب ها از جمله آتش و شکار پابرجا است.

متخصصان حوزه محیط زیست می گویند تا زمانی که جاده ترانزیت تهران-مشهد از قلب پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره گلستان عبور می کند و هر روز هزاران مسافر را به راحتی به قلب این پارک ملی می آورد، نمی توان انتظار داشت که بر اساس استانداردهای قانونی جهانی وداخلی از آن محافظت کرد.

نبود یگان هوایی حریق جنگل و کمبود نیرو و بودجه از دیگر علت های گسترش آتش سوزی در این پارک ملی است که باعث شده جنگل های این پارک ملی بیش از پیش در حوادث غیرمترقبه آسیب ببینند.

در سال های گذشته و در زمان دولت یازدهم "نیروی واکنش سریع" برای مقابله با آتش در پارک ملی گلستان تشکیل شد و توانست آتش سوزی های متعددی را در همان لحظات اولیه اطفا کند؛ اما این یگان، به علت فقدان اختصاص بودجه مناسب در دولت دوازدهم به محاق رفت.

بر اساس داده های آماری رسمی سازمان متولی جنگل های ایران، جنگل های استان گلستان در سال 1394حائز رتبه نخست حریق جنگل‎ در کشور بوده اند که این موضوع، ضرورت تشکیل یگان ویژه و همچنین یگان هوایی اطفای حریق جنگل را برای این استان که دارنده مهم ترین پارک ملی در خاورمیانه است بیشتر نمایان می کند. 

همچنین تامین بودجه خروج جاده از قلب پارک ملی گلستان از مهم ترین اقداماتی است که پیش و بیش از دیگر طرح ها باید صورت بپذیرد و مانع بروز فجایع بیشتری از جمله آتش در این پارک ملی مهم باشد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.