تخلفات مدیران شهری در منطقه شاه‌دژ صفه ادامه دارد:

ورود دادستانی به تخلفات تله‌کابین صفه/ اجرا طرح اقتصادی در «شاه‌دژ» بر خلاف دستور مراجع قضایی

ورود دادستانی به تخلفات تله‌کابین صفه/ اجرا طرح اقتصادی در «شاه‌دژ» بر خلاف دستور مراجع قضایی
برخلاف دستور توقف توسعه طرح تله‌کاببن در منطقه شاه‌دژ صفه اصفهان و ورود مراجع قضایی برای پیگیری تخلفات احتمالی به تازگی بیلبوردهای تبلیغاتی با موضوعات همچون اجرا بانجی جامپینگ، پخش مستقیم مسابقات ملی ایران در جام‌جهانی در منطقه گردشگری صفه و واگذاری غرفه در بازه زمانی مسابقات جام‌جهانی به چشم می‌خورد.
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: ۱۱۳۹۳
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: ابراهیم شقاقی، معاون حقوقی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص پیگیری موضوع احداث تاسیسات تله‌کابین در منطقه تاریخی شاه‌دژ کوه صفه اصفهان، گفت: در پیگیری از استان اصفهان مشخص شد که در سال 93 پایه‌های تله کابین در حریم شاه‌دژ زده و از سنگ‌های منطقه هم استفاده شده بود.

به گفته معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، میراث فرهنگی نسبت به احداث تاسیسات تله‌کابین در منطقه شاه‌دژ شکایت کرده و بازپرس هم دستور توقف پروژه را داده که یگان میراث فرهنگی مانع ادامه کار شده، البته این فعالیت صددرصد متوقف نشده است.


شقاقی در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به این‌که بازپرسی اصفهان، کارشناس تعیین کرده تا میزان خسارت احتمالی را بررسی کند، گفت: مهلت کارشناسی کارشناس تمام شده و استعفا داده است، به همین دلیل باید کارشناس دیگری تعیین شود.

شقاقی همچنین یادآورشد: سازمان میراث فرهنگی با جدیت پیگیر این قضیه بوده و اجازه نمی‌دهد که کار در حد توقف موقت باقی بماند.

اما دوستداران میراث فرهنگی  براین باورند که خیلی بعید است میراث‌فرهنگی پیگرد جدی  قضایی داشته باشد. با وجود پروژه‌هایی مانند هتل هما، تله‌کابین و ادامه دست‌اندازی شهرداری به منطقه، این کوه و قلعه در معرض خطر جدی هستند.


از قرار معلوم شکایت میراث‌فرهنگی در شعبه پنجم بازپرسی راکد مانده و توقف تله‌کابین نیز بیشتر توافق میان مدیران بوده تا حکم دادسرا. چرا که از سال ۹۳ تکمیل پروژه بصورت تدریجی و حفاری‌های سازمان نوسازی شهرداری ادامه داشت. 

مدیران نیز توجه خاصی به اعتراضات و نظر مراجع قضایی نکردند و به جای زمین‌ها و مناطق مختلف اطراف و درون شهر، همین کوه را محل اجرا ایده‌هایشان قرار داده‌اند. از جمله می‌توان به دعوت عمومی برای بانجی جامپینگ، پخش مستقیم مسابقات ملی ایران در جام‌جهانی و واگذاری غرفه در بازه زمانی مسابقات جام‌جهانی اشاره کرد که با وجود هکتارها فضای مناسب در حاشیه و درون شهر، صرفا همین عرصه حساس را نشانه گرفته و البته با شکایت مجدد دوستداران میراث فرهنگی مواجه شده است.
به گزارش اسکان نيوز و طبق گفته دوستداران میراث فرهنگی، حفاری‌های خودسرانه سازمان‌ نوسازی و بهسازی  و خسارتی  که به قلعه زدند و کشفیاتی که معلوم نیست سرنوشتشان  چه شده‌است و تله‌کابین و هتل هما در منطقه شاه‌دژ مورد اعتراض تشکل‌های مردمی و کارشناسان قرار گرفت اما تا کنون مسئولان استانی و حتی کشوری پاسخ قانع‌کننده‌ای نداده‌ا‌ند و اقدام ملموسی رخ نداده است.

شهروندان معترض معتقدند که شهرداری، شورا و استانداری اصفهان هیچ رویکردی برای برداشتن تاسیسات و پاکسازی عرصه از ساخت‌وسازها ندارند؛  در صورتی که آنتن‌ها و تاسیسات تله کابین باید برچیده بشوند و پروژه هتل هما در دامنه کوه کاملا منتفی گردد.


شاه‌دژ صفه در سال 1384در فهرست آثار ملی ثبت شد

شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت شهری اصفهان به استعلام دیوان محاسبات کشور در خصوص هزینه‌ها در منطقه صفه و شاه‌دژ پاسخی نداده است؛ طبق گفته فعالان میراثی، سه سال‌ونیم از شکایت سازمان میراث از مدیریت شهری  بخاطر تخریب قلعه شاه‌دژ توسط تله کابین و یکسال از شکایت شهروندان به دادسرا اصفهان و سه ماه از شکایت شهروندان به شورا حفظ حقوق بیت‌المال می‌گذرد، اما هنوز تاسیسات سر جای خود مانده‌اند و هیچ کدام از مدیران سابق یا فعلی محاکمه نشدند.

به گزارش اسکان نيوز، در سال ۱۳۸۴ قلعه شاه‌دژ با قدمت حداقل ۱۷۰۰ بر بالا کوه صفه در فهرست آثار ملی ثبت شد که این کوه، از خانواده زاگرس در جنوب اصفهان قرار دارد.

از چشمه‌های خاچیک و گل زرد گرفته تا شاه‌دژ که می‌گویند شیوه معماری آن به قلعه‌های دوران ساسانی شبیه بوده و این وسعت ٥٠ هکتاری پتانسیل مناسب برای تبدیل شدن به موزه بدون ساخت‌وساز را دارد.

حدود 1200 نفر از شهروندان اصفهانی در نامه‌ای  به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتراض خود را اعلام کردند که هیچ گاه جوابی به گلایه این ١٢٠٠ نفر داده نشد.

گفتنی است که تخریب میراث فرهنگی در شهر اصفهان مسبوق به سابقه است و پیش از این هم ماجرا برج جها‌ن‌نما، چهارباغ، میدان عتیق مطرح بود.

پیش از این احسان رعنایی، فعال میراث فرهنگی از بی‌توجهی به قوانین و مقررات در ساخت این تله کابین انتقاد و تاکید کرده بود: این پروژه بدون مصوبه کمیسیون ماده 5 و شورا اداری استان شروع شد و تا نزدیکی قلعه باستانی پیشروی داشته است و از نظر من، رویکرد شهرداری برای بهره‌کشی کاسبکارانه از کوه و قلعه از گذشته تا الان تغییر چندانی نداشته و شهرداری شایستگی لازم برای مدیریت عرصه‌های طبیعی-تاریخی را به هیچ عنوان ندارد. نمونه‌اش هم دخالت خودسرانه سازمان نوسازی در محوطه باستانی بود که هیچگاه شورای شهر به بررسی آن نپرداخت.


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.