بررسی بی اعتماد شدن مردم به نهادهای کمک رسان حاکمیتی؛

ورود کمیته امداد به مسائل سیاسی منجر به بی‌اعتمادی مردم شد

درحالی که بسیاری مدارس کپری و فقر و مشکلات در داخل کشور وجود دارد، مسئولان در لبنان مدرسه می‌سازند
ورود کمیته امداد به مسائل سیاسی منجر به بی‌اعتمادی مردم شد
بار دیگر جنجال های جدید در خصوص نوع هزینه کرد، عملکرد و نحوه توزیع پول های صندوق صدقات کمیته امداد ایجاد شده است.همین چند روز پیش فیلمی در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید و اعتراضات به عملکرد کمیته امداد بالا گرفت که نشان می داد در غزه با هزینه کمیته امداد امام خمینی مراسم افطاری برپا شده است. وضعیت اعتراضات به جایی رسید که هشتگی برای ادامه بی اعتمادی به این نهاد از سوی مردم ساخته شد و تمام خوش بینی ها و بدبینی ها نسبت به نوع هزینه کرد کمیته امداد بر آن اساس بیان می شد.
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: ۱۱۳۶۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، پرویز فتاح، رئیس فعلی کمیته امداد زمانی که بر مسند این سازمان ثروتمند حاکمیتی نشست، اذعان کرد که تاکنون این اتفاق رخ داده است و کمک‌های مالی دریافتی از مردم در لبنان و فلسطین هم هزینه شده است، اما بعد از این که من هستم دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد. بر همین اساس بود که فتاح تمام این دو سال نهایت تلاش خود را کرد و در نشست های مختلف خبری و برنامه های متعدد کمیته امداد، اعلام کرد هیچ پولی از کمکهای نقدی مردم حتی از استانی به استان دیگر کشور هم منتقل نمی شود، چه برسد به اینکه پول به یمن و عراق و سوریه و فلسطین برود. او تاکید می کرد به لحاظ شرعی، عرفی و اخلاقی ما هیچ کدام از کمکهای مردمی را به خارج از کشور نمی فرستیم. حتی کار به جایی رسید که نسبت به فیلمی که از افطاری با پول کمیته امداد امام خمینی در غزه منتشر شد هم واکنش نشان داد. او طبق معمول گفته های عمده مسئولان در این گونه موارد، اعلام کرد: ادعای رسانه های ضد انقلاب مبنی بر کمک کمیته امداد از طریق صندوق صدقات به افطار مردم غزه کاملا شیطنت بود.

فتاح شامگاه چهارشنبه 16 خرداد در نشست خبری که در حاشیه اجرای طرح محسنین در قم، تاکید کرد: ما این کمک را از محل جمع آوری کمک‌های مردمی ندادیم، چون چنین حقی نداریم و این کار ممنوع است. برای هرکدام از این کشورها صندوق جداگانه جمع آوری کمک وجود دارد. او عنوان کرده:"مردم ما طرفدار مقاومت و به خصوص فلسطین هستند، علاقه دارند به صندوق‌های مخصوص در نظر گرفته شده کمک کنند و شرعا کمیته امداد موظف است در همان راه هزینه کند، اما رسانه‌های معاند چون ضد مقاومت و جیره‌خوار رژیم صهونیستی هستند طبیعی است که بخاطر کمک خانواده‌های فلسطینی ناراحت شوند و کمپین "نه به صندوق صدقات" راه اندازی کنند".

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مردم عادی و شهروندانی که در همین کشور زندگی می‌کنند بسیار در این کمپین انتقادات خود را نوشتند. حتی نماینده مجلس همین کشور با ابراز ابهام د رنوع هزینه کرد پول‌های صندوق صدقات، تاکید کرده بود پول‌ها بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده توسط کمیته امداد است. پرسش اینجاست که چرا به هنگام اعتراض و انتقادات این چنینی مردم دسته بندی می‌شوند و حتی منتقدانی که از مقامات و مسئولان رسمی کشور هستند، دشمن سازی می شوند؟ چرا باید همه منتقدان را به جیره خور رژیم صهیونیستی بودن ارتباط داد و اتهام زد؟

اما با وجود همه این جنجال‌ها و تلاش های فتاح برای اثبات اینکه هیچ پولی از کمک‌های مردمی به صندوق های صدقات، به خارج از کشور نمی رود، همچنان بی اعتمادی در میان مردم بالاست و این خود آسیبی برای این نهاد است.

همان طور که در همین زلزله اخیر کرمانشاه به دلیل عملکرد نامناسب مسئولان دولتی، اعتماد مردمی به سازمان هلال احمر که اجتماعی ترین و خیرترین سازمان کشور است هم از بین رفت و 33 میلیارد تومان پول به حساب شخصی سلبریتی ها واریزشد و حتی همان موقع هم کمک های مردمی به کمیته امداد بسیار کم بود. این موضوع نشان می دهد میزان بی اعتمادی مردم بالا رفته است.فتاح همچنین در جایی دیگرعنوان کرده بود:"صندوق های مخصوص کمک به فلسطین و وسوریه و ... وجود دارد که مردم به آنها کمک می کنند.ما هم ازهمان کمکها در کشورهای دیگر هزینه می کنیم".

لازم به یادآوری است در برخی نهادها و سازمان ها صندوقهایی برای کمک به فلسطین و یمن و سوریه وجود دارد که هر طور حساب کنید باز هم مشخص نیست چه میزان از کمکهای دریافتی این صندوق ها از بیت المال است و چه میزان افراد شاغل در این نهادها به صورت شخصی کمکهای نقدی خود را به آنها واریز می کنند.

اما با همه این اوصاف چطور باید اعتماد مردم به این سازمان را همچون قبل مستحکم کرد تا حرفهای فتاح و توضیحات او پذیرفته شود."ابوالفضل رحیمی شاد" جامعه شناس، در بیان علل شکل گیری بی اعتمادی مردم به این نهادها به "اسکان نيوز" می گوید: موضوع اعتماد مردم به این نهادها یک بحث کوتاه مدت نیست که بگوییم کمی بعد بر می گردد و همه چیز درست می شود. زمانی که نهادهای امدادرسانی و مدنی وارد مسائل سیاسی می شوند، اعتماد مردم هم به همان اندازه نسبت به کمک کردن کاهش می یابد. کمیته امداد از سال 84 به بعد مداخله سیاسی به نفع یک جناح خاص را آغاز کرد و از همان زمان این موضوع مشهود بود. فیلم ها و عکسهایی از کمک به کشورهای دیگر منتشر می شد و مردم اینها را می دیدند و این اعتماد کم کم دچار خدشه شد.

او در ادامه تاکید می کند:عامل دیگر بی اعتمادی مردم به این نهادها، به دلیل افزایش شکاف سیاسی در جامعه بین مردم و حاکمیت است. اگر همدلی همچون سابق بین مردم و مسئولان حکم فرما بود، این میزان بی اعتمادی رخ نمی داد. از سویی دیگر ارسال کمک به کشورهای دیگر فقط توسط کمیته امداد صورت نمی گیرد. چندی پیش فرمانده سپاه هم گزارشی از میزان ساخت و ساز در لبنان ارائه داد و باعث واکنش مردم زیادی در داخل شد که ما این میزان مدارس کپری و فقر و مشکلات در داخل کشور داریم، آن وقت مسئولان، در لبنان مدرسه ساخته اند.

او معتقد است زمانی که این موارد پیش می آید اعتماد به نهادهای امدادرسان هم به طور کلی از بین می رود. همین حالا شما ببینید کمیته امداد بودجه دریافت می کند و نهاد مردمی نیست،در حالی که عمده هزینه هایش از سوی کمکهای مردمی تامین می شود و هلال احمر هم کاملا یک سازمان دولتی است.

رحیمی خاطرنشان می کند: زمانی که جناح های سیاسی به یکدیگر می تازند، باعث می شود اعتماد به کلی از بین برود. به عنوان مثال چه هنگامی که دولت را تخریب می کنند و چه زمانی که برنامه های دولت را زیر سوال می بند،هیچ تفاوتی بین آنها درایران ایجاد نمی شود. زیرا کلیت دولت نفی می شود و این باعث می شود اعتماد عمومی به کل نظام سلب شود. مردم هم زمانی که به آنها نیاز است و در بزنگاه ها مشارکت می کنند، وقتی این رفتارها را می بینند، اعتماد از آنها سلب می شود.اعتماد عمومی که از بین برود، دیگر مردم در هیچ حرکتی شرکت نمی کنند.

این جامعه شناس دیگر عامل از بین رفتن اعتماد و عدم تمایل برای کمک های بیشتر را مشکلات اقتصادی عنوان می کند و ادامه می دهد:زمانی که اقتصاد رو به رشد باشد، با توجه به فرهنگ انفاق و کمکی که بین ایرانیان است، مردم هم بیشتر کمک می کنند و صدقه می دهند. حتی می توان گفت عمده کمک های فعلی توسط مردم طبقه متوسط رو به پایین انجام می شود. اما زمانی که فشار اقتصادی بالا می رود، کمک کردن سخت تر می شود.

او تاکید می کند:حالا شما تصور کنید کسی در ماه 20 هزار تومان هزینه برای کمک کردن به فقرا کنار می گذارد، زمانی که در همین فیلم ها و تصاویر و خبرها و اظهار نظرها ببیند در این فشاری که روی او وجود دارد و در مخارج بالای زندگی،کمکش در محل ورد نظرش هزینه نمی شود، در حالی که همان 20 هزار تومان می تواند یکی از زخم های کوچکش را برطرف کند، اعتمادش را از دست می دهد و دیگر کمک نمی کند. شما در نمونه زلزله کرمانشاه به وضوح بی اعتمادی مردم به هلال احمر و سازمان های دولتی را دیدید که مردم به حساب سلبریتی ها کمک های خود را واریز کردند.در حالی که همه جای دنیا سلبریتی ها به نفع نهادهای مردم نهاد پول و کمک جمع آوری می کنند، اما اینجا سلبریتی ها به دلیل همین عدم اعتماد مردمی، در تقابل با نهادهای مردمی به صورت فردی پول جمع آوری کردند.

درآمد کمیته امداد در سال 96 سه برابر سال 95

گفتنی است هم اکنون یک میلیون و پانصد هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که از این مقدار 172 هزار نفر فرزند یتیم هستند،اما فرزندان طرح محسنین(کودکان بد سرپرست) بیش از 400 هزار نفر هستند. همچنین،درآمد کمیته امداد در سال 96 سه برابر سال 95 بوده است که در دو ماهه امسال 30 درصد در سطح کشور افزایش درآمد داشته است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.