در نشست «مجتمع های چندمنظوره و کیفیت زندگی شهروندان» مطرح شد

اگر 4-3 پروژه غول پیکر را متوقف و تخریب کنیم،وضع تغییر می‌کند

اگر 4-3 پروژه غول پیکر را متوقف و تخریب کنیم،وضع تغییر می‌کند
روایت تعاملی شهر و شهروندان، قربانی مونولوگ تحمیلی ویترین مغازه و شهروند شده است.
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب: ۱۱۰۱۳
Share
به گزارش اسکان نيوز بیست و سومین نشست «تهران امید دارد» نخستین نشست از نشست‌های بررسی موضوع «مال سازی» برگزار شد.

در ابتدای نشست که در محل شهرداری منطقه 5 تهران برگزار شد، کلیپی تبلیغی تحت عنوان فرصتهای کالبدی منطقه نشان داده شد که در آن از«مگامال»،«کوروش» و «تیراژه» به عنوان فرصت‌های منطقه یاد شد که در بخش پرسش و پاسخ توسط حضار با انتقادات تندی مواجه شد که به اعتقاد منتقدان، افتخار به این تخلفات در دوره شهرداری کنونی نشانه بدی است از آنکه شهرداری تغییر نکرده است.

سپس ربابه طائفه تبریزی، دبیر شورایاری محله اکباتان، گزارشی از تخلفات مگامال را ارائه داد. پروژه ای که در اراضی در نظرگرفته شده برای فضای سبز و باز ابتدا تحت عنوان «فروشگاه شهروند» شکل گرفت و سپس به مگامال تبدیل شد.

پروژه ای که علاوه بر تخلفات شهرسازی، با فساد گسترده مالی مواجه بوده است، چنان که تبریزی به نقل از محسن سرخو عضو شورای چهارم شهر تهران مطرح کرد که ر.الف پیمانکار این پروژه یک سی دی فروش بوده است که به واسطه برقراری ارتباطات در این جایگاه قرار گرفته است. در این پروژه که یک طرف آن سهامدار مالزیایی بوده است، شرکت مالزیایی حتی یک دلار آورده اقتصادی برای شهرداری نداشته است و بدین صورت برای جبران آن، ابتدا شرکت مهرگان متعلق به تعاونی نیروی انتظامی وارد می شود و سپس شرکت جهان که 2 ماه بعد سهمش را به بانک شهر می فروشد.

به گفته این عضو شورایاری در دوره دوم شورایاری اکباتان، این پرونده توسط شورایاری و عضو متخصص و شهرساز آن یعنی مریم شریعت زاده بررسی می شود که بر اساس آن اگر پروژه قرار باشد که در مقیاس محلی باشد باید به یک هفتم زیربنای تعیین شده برسد و این موضوع با شورای سوم تهران نیز مطرح شده بود. به گفته تبریزی در یک محدوده 3 کیلومتری شاهد 4 مال کوروش،هایپرمی،هایپر استار و مگامال هستیم که وضعیت وحشتناکی برای ترافیک ایجاد کرده است.

شهر به حراج رفته است و همه مقصریم

عباس کاظمی جامعه شناسی که به طور مشترک با مسرت امیرابراهیمی پژوهشی را زیرنظر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرتهران در حال انجام دارد در خصوص تبعات اجتماعی این مال ها گفت:ما با تبدیل خرید به تجربه فراغتی و جایگزینی آن به جای فعالیتهای جمعی مواجه هستیم. رفتن به مراکز خرید به سومین اولویت تهرانی ها برای فراغت تبدیل شده است و 80 درصد افرادی که به این مراکز می روند، خرید می کنند.

به گفته این مدرس دانشگاه، وقتی فضاهای عمومی از outdoor (بیرونی و باز) به indoor (درونی و بسته) تبدیل می شود، شهر تبدیل به فضای خصوصی و متعلق به سرمایه داران می شود.

دومین پیامد این مالها، تغییر تجارب جمعی و زدایش خصلت محلی آن است. فرض کنید که مگامال نبود و همان فضای باز و سبزی بود که قرار بود باشد، چه می شد؟ مردم اکباتان می آمدند برای مهمانی ها، پیک نیک و جشنواره های محله ای در این فضا و طبیعی است که کیفیت این تجربه جمعی با تجارب مگامال متفاوت است.

به گفته کاظمی، مال ها منجر به مصرفی شدن فرهنگ و اعیانی سازی در فضای عمومی شده اند، عباس کاظمی گفت حساسیت های جمعی شهروندی توسط مال سازی از بین می رود و در این شرایط جنبشهای اجتماعی شهری وجود ندارند، در حالی که ما می خواهیم و باید شهر را تغییر دهیم.

وی مجدد بر مساله فضاهای عمومی خصوصی شده در ایران تأکید کرد و گفت : دانشگاه های فضای عمومی هستند ولی درهایشان به مردم بسته است و این درها باید باز شوند. کتابخانه عمومی 18 بند محدود کننده برای حضور گذاشته، در حالی که باید برعکس 18 بند مشوق بگذارد.

کاظمی در پایان گفت که مال ها قانونی ندارند و هرگونه بی قانونی حکمفرماست، شهر به حراج رفته است و همه مقصریم.  

خیابان موسوی در میدان هروی به کوچه - مال تبدیل شده است

مسرت امیرابراهیمی متخصص جغرافیا و جامعه شناسی شهری در ادامه با ذکر اینکه شهرداری هیچ آماری از مال ها ارائه نکرد، مطرح کرد: اما طی بررسی در شهر از طریق گوگل مپ و پرسش از مطلعان، در تابستان 1396، 360 مرکز تجاری در تهران پیدا شد و 45 مرکز تجاری دیگر نیز در حال احداث بود و اینها به جز 400 فروشگاه زنجیره ای است.

به گفته امیرابراهیمی، در مناطق 1 تا 5 فقط 250 مرکز تجاری وجود دارد. یکی از نمونه های حیرت انگیز در این زمینه خیابان موسوی در میدان هروی است که به دلیل آنکه 5 مال در یک خیابان باریک قرار دارند، آن را کوچه- مال لقب داده ایم.
این جامعه شناس در پایان گفت که از زمان طرح نواب در دوره غلامحسین کرباسچی تاکنون، هیچ طرحی دارای مطالعات اجتماعی،اقتصادی و محیطزیستی نبوده است.

الهام فخاری رئیس شورای استان تهران در انتها به جمع بندی پرداخت و گفت:وقتی اتفاقاتی نظیر مال ها می افتد می گویند که کارشناسان پاسخ دهند اما پرسش این است که کارشناسی این مال ها کجا اتفاق افتاده است؟

فخاری پرسید که مگر می شود که با این تشکیلات شهرداری،آمار و اطلاعات مال ها نباشد؟چرا این آمار ارائه نمی شود؟
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: روایت تعاملی شهر و شهروندان قربانی مونولوگ تحمیلی ویترین مغازه و شهروند شده است.

فخاری خطاب به شهردار منطقه 5 پرسید : آیا تغییری در رویکرد به شهر اتفاق افتاده است؟ آیا این تغییر می شود بدون تغییر مدیران اتفاق بیفتد؟ آیا می شود کسی که قائل به حکم از بالا هست، با رویکرد تعاملی کار کند؟

وی در ادامه این پرسش‌ها گفت که از همه شهرداران نباید تقدیر کرد، بین شهرداری که تخلف می کند با شهرداری که تخلف را متوقف می کند، فرق هست.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهران در خصوص وضعیت مال ها مطرح کرد که در منازعه غول‌های مال ها شهر دارد له می شود.

و در ادامه گفت که وقاحت مجتمع پالادیوم از کجا می آید جز از قدرت و ثروت رانتی؟ فخاری خواهان حمایت مردم از شورا و شهرداری برای مبارزه با این قدرت و ثروت رانتی شد و گفت که جایی که به ازای هر پرداختن به گذشته، شاکی خصوصی می تراشند، کار دشوار است و مردم باید کمک کنند چون مساله،مساله قدرت سرمایه است.

رئیس شورای استان تهران در ادامه گفت که اگر 4-3 پروژه غول پیکر را متوقف و تخریب کنیم، این پیام را داده ایم که رویه تغییر کرده است.

مخبر ستاد شورایاری ها با تقدیر از گزارش شورایاران اکباتان و مهران مطرح کرد که شورایاران درگیر ملاحظات مناسبات قدرت نشوند و با شجاعت انتقاد کنند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.