قوت گرفتن "حلقه شکار"در سازمان محیط زیست و دولت، مهم ترین آسیب ذخیره گاه زیستکره است

حذف نام محیط زیست گلستان از تابلوی نخستین پارک ملی کشور

حذف نام محیط زیست گلستان از تابلوی نخستین پارک ملی کشور
این نخستین بار نیست که نخستین پارک ملی ایران و ذخیره‌گاه زیستکره جهانی، قربانی طرح های غیرکارشناسی و سلیقه ای افراد می شود؛ شکارچیان حرفه ای و باسابقه، همواره در صدد یافتن این فرصت بوده اند تا برای خود حیاط خلوتی در "پارک ملی گلستان" داشته باشند. حالا با ریشه دواندن در سازمان حفاظت محیط زیست ونزدیکی به عیسی کلانتری و با یاری برخی اساتید قدیمی و خوشنام حوزه حیات وحش، آرزوهای دیرینه آنان برای این هدف، در حال شکل گیری است.
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب: ۱۰۹۳۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: در یک حرکت بسیار عجیب و غیرقانونی و خلاف مصوبه ها و چارت سازمانی، و بدون اطلاع مسوولان محیط زیست گلستان، نام این اداره کل از تابلو اداره پارک ملی گلستان، قدیمی ترین پارک ملی کشور و با اهمیت ترین پارک ملی خاورمیانه حذف شد. این درحالی است که پیش از این و با تغییر مدیریت پارک ملی گلستان به مدیریت هیات امنایی، آگاهان نسبت به این خطر و حذف اختیارات و مدیریت 50 ساله گلستان – و شرق مازندران وقت- در این پارک ملی، هشدارهای لازم را داده بودند. این حرکت که در دهه های اخیر چندبار استارت خورده بود، با هوشمندی مدیران و کارشناسان استان گلستان متوقف شد. اما حالا با شکل گیری و قوت گرفتن "حلقه شکار" در سازمان حفاظت محیط زیست و دولت، و لابی های قوی سیاسی، می رود تا نخستین پارک ملی کشور که "ذخیره گاه زیستکره جهانی" نیز هست را با چالش جدی مواجه کند.
 
بر اساس اخبار رسیده به اسکان نيوز، شورای راهبردی پارک ملی گلستان نیز از این تصمیم بی خبر بوده و در جریان این کار قرار نداشته است؛ همچنین مسوولان استان و نیز استاندار گلستان نیز در جریان این تصمیم قرار نگرفته اند.

پیش از این نیز در اولین حرکت برای ضعیف کردن نظارت استان گلستان در این پارک ملی، یک نفر از دو فرد منتخب "شبکه سمن های محیط زیست گلستان" که بر اساس مصوبه رسمی وزارت کشور و با رای گیری، عضو هیات امنا محسوب می شدند حذف شد و مسوولان اجرایی و مسوولان محیط زیست استان در برابر آن سکوت کرده و بدان تن دادند.

این اتفاق ها در حالی می افتد که بر اساس چارت سازمانی، پارک ملی گلستان، زیرمجموعه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان بوده و در ابتدای تغییر مدیریت به هیات امنایی تنها قرار بوده از نظر مشورتی برای مدیریت قوی تر بر پارک استفاده شود.

در همین حال پیشتر و در ابتدای این تغییرات، مجید مخدوم عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اینکه یکی از تدوین‌کنندگان «طرح جامع پارکداری پارک ملی گلستان» در سال‌های گذشته است، از اجرای این مدل مدیریتی جدید در نخستین پارک ملی ایران بی خبر بوده و گفته است که درطرح جامع پارکداری پارک ملی گلستان که من وهمکارانم سال‌ها پیش آن را تهیه و تدوین کردیم، روشی به عنوان «مدیریت هیات‌امنایی» نبوده و نیست؛ بر این اساس، روش هیات امنایی برخلاف مصوبات سازمان حفاظت محیط زیست است و در هیچ‌جای آن، طرح جامع که حاصل پژوه ها و تحقیقات یک تیم تخصصی در حوزه مسائل پارک ملی گلستان است، ديده نمي‌شود و به نظر من هیات امنا نمی تواند مشکلی را در پارک ملی گلستان حل کند».

حلقه ای همگام با تفکر شکار

گفته می شود حلقه ای در سازمان حفاظت محیط زیست در صدد است که با کاهش اختیارات اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، مدیریت و تولی گری پارک ملی گلستان که بخش اعظم آن در این استان واقع شده و نزدیک به 5 دهه در اختیار مسوولان گلستان و شرق مازندران وقت قرار داشته را بستانند و به استان خراسان شمالی بسپارند.

 فعالان محیط زیست بیش از آنکه نگران مسائل قومی باشند؛ دلواپس سرنوشت قدیمی ترین پارک ملی ایران هستند. پارکی که به نظر می رسد عده ای در پی درست کردن "حیاط خلوت" برای طرح های شکار در ظاهر مجاز در آن هستند و چون حلقه کارشناسی محیط زیست استان گلستان با این رویکرد مخالف و نسبت به سرنوشت حیات وحش این پارک حساس هستند، حذف این حلقه از تصدی گری نخستین پارک ملی ایران، اساسی ترین قدم برای ایجاد این حیاط خلوت است که اکنون در حال انجام است.

به گفته برخی آگاهان، یک سر این مثلث در سازمان برنامه وبودجه، راس دیگر آن در سازمان حفاظت محیط زیست و برخی اساتید قدیمی حیات وحش و راس سوم آن، شکارچیان سابقه دار در استان همسایه است؛ ضمن اینکه هر سه ضلع آن با استفاده از نزدیکی به رییس سازمان حفاظت محیط زیست، تمام مصوبه های رسمی و قوانین ساختار تشکیلاتی سازمان محیط زیست را زیرپا گذارده و با یک ائتلاف هیات گونه عمل می کنند؛ نکته ای که علاوه بر آسیب جدی به حیات وحش و طبیعت پارک ملی گلستان، می تواند برای دولت اعتدال نیز یک نمره منفی به حساب آید.

اکنون باید دید اساتید بزرگ محیط زیست کشور چه واکنشی در این راه از خود نشان می دهند و دولت قانون مدار و البته مدعی محیط زیست با این همه قانون شکنی و تخلف چه برخوردی خواهد داشت! آیا سرنوشت با اهمیت ترین پارک ملی خاورمیانه دستخوش سلایق شخصی و امیال فردی برخی افراد کاملا غیرمتخصص خواهد شد؟!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.