چرایی عدم تصویب لوایح حمایتی از کودکان و زنان در مجلس و عدم همراهی نمایندگان مرد

ابراز امیدواری در وقت پایان !

ابراز امیدواری در وقت پایان !
چندی قبل نشست فراکسیون زنان مجلس و معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده برای همکاری در برنامه‌های سال ۹۷ برگزار شد. به گزارش "اسکان نیوز"،معصومه ابتکار در این نشست عنوان کرده بود:امیدواریم امسال در ادامه همکاری‌‌‌‌‌های سال ۹۶ مباحث خوب و مفیدی را میان دولت و مجلس داشته باشیم.منظور از این جلسه همفکری برای تعیین مسیر حرکت در سال ۹۷ است تا در فعالیت‌‌‌‌‌‌ها هم افزایی داشته باشیم و به نتیجه برسانیم.وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۷ لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به نتیجه برسد و برای تکمیل آن باید مهارت‌های زندگی و آموزش‌های حقوقی در سطوح مختلف آموزش داده شود.
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: ۱۰۳۴۰
Share
به گزارش اسکان نيوز حدود سه سال است که نمایندگانی در مجلس حضور یافته اند که با هزار امید و انگیزه از سوی رای دهندگان راهی ساختمان بهارستان شدند. بسیاری از زنان و فعالان این حوزه و کنشگران مدنی و اجتماعی به فراکسیون فعلی زنان، با خروج نمایندگان ضد زن مجلس پیشین،امید بسته بودند تا اتفاقات مثبت و رو به پیشرفتی در حوزه زنان و کودکان رخ دهد.

اما در این مدت نه تنها هیچ لایحه ای در خصوص حمایت از حقوق کودکان و زنان به تصویب نرساندند،بلکه در صدد رفع محدودیت ها هم بر نیامدند.تازه پس از حدود سه سال خانم ابتکار عنوان می کنند امیدوارند که در سال 97 لایحه منع خشونت علیه زنان تصویب شود! در حالی که پس از این همه کش و قوس انتهای سال 96 باید تصویب می شد تا حداقل هنگام این میزان خشونت علیه زنان، بتوان برای حمایت از آنها اقدامی قانونی انجام داد.

لایحه حمایت از حقوق کودکان که بیش از ده سال است در مجلس خاک می خورد، لایحه منع خشونت علیه زنان، لایحه اجازه مشروط به خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر، لایحه حمایت از قربانیان اسیدپاشی و تشدید مجازات اسیدپاشان و لایحه افزایش سن ازدواج به بالای 15 سال، بخشی از لوایحی است که در مجلس و قوه قضاییه دست به دست می چرخند، یا خود نمایندگان اجازه تصویب آنها را نمی دهند یا بخشی از ماده های آنها نیز حذف و جرح و تعدیل می شود و هنوز برای بررسی به صحن علنی مجلس نرسیده است.

در نهایت هیچ یک از آنها تاکنون تصویب نشده اند.از سویی آمار کودک آزاری و همسر آزاری و خشونت علیه زنان است که روز به روز گسترش می یابد و قربانیان خشونت و تعرض و آزار است که افزایش پیدا می کند.در ادامه این جلسه، اطهره‌نژادی، معاون برنامه‌‌ریزی و هماهنگی معاونت ریاست‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در گزارشی به ارائه آخرین آمارها از وضعیت زنان در ایران که اخیرا به روز شده است، اشاره و بیان کرده بود: دو سی‌‌دی تقدیم نمایندگان و اعضای فراکسیون زنان و خانواده می‌‌‌شود که برای دسترسی به آخرین آمارها از وضعیت زنان در هر استان مفید و کاربردی خواهد بود. 

در ادامه این نشست، پروانه مافی، رئیس فراکسیون خانواده مجلس هم عنوان کرده بود: آمارهایی که از خشونت علیه زنان ارائه می شود بیانگر آن است که باید به صورت جدی تری لایحه منع خشونت علیه زنان برای ارسال به مجلس پیگیری شود و ما در انتظار ارسال لایحه هستیم.

زهرا سعیدی، نماینده مردم مبارکه در مجلس نیز خواست تا نمایندگان زن به دلیل فزونی مراجعاتی که از سوی زنان دارند مورد حمایت بیشتر قرار گیرند. فاطمه حسینی، نماینده تهران در مجلس نیز در این نشست با اشاره به برخی چالش‌‌ها که لایحه منع خشونت علیه زنان با آن روبروست، خواستار هماهنگی بیشتر برای به نتیجه رسیدن موضوع شد و گفت: به دلیل همین چالش‌ها و اینکه بحث اسیدپاشی را فعلا نمی‌‌‌‌توان منوط به نتیجه رسیدن لایحه منع خشونت علیه زنان کرد، طرح مقابله با اسیدپاشی آماده شده و در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

اینکه محدودیت ها و موانع برای پیگیری نمایندگان مجلس در خصوص لوایح حمایتی از زنان چه مواردی است، نکته ای است که به صورت شفاف از سوی نمایندگان اعلام نمی شود. جز آنکه طیبه سیاوشی چندی قبل عنوان کرد: نمایندگان کمیسیون پژوهش مجلس اجازه نمی دهند لایحه افزایش سن ازدواج به 15 سال تصویب شود. همه این موارد را با لیلا ارشد فعال حقوق زنان بررسی کردیم.

او به "اسکان نيوز" عنوان می کند: همه ما می دانیم که تا چه میزان در شرایط فعلی به قوانین حمایتی از زنان نیازمندیم.مجلس ما در خصوص لایحه حمایت از حقوق کودکان هم ناکارآمد بوده و پس از بیش از ده سال از حضور لایحه در مجلس، هنوز تصویب نشده و به قانون تبدیل نشده است.

او با اشاره به اینکه ظرف همین یک ماه و نیم اخیر در سال جدید چندین مورد کودک آزاری با بالاترین میزان خشونت و سختی و آزار و در نهایت،قتل کودکان رخ داده،اما هیچ اتفاقی برای تسریع در روند تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان رخ نمی دهد،تصریح می کند: خب وقتی این مجلس برای کودکانی که بیشترین میزان حمایت را نیاز دارند و هر روز بیشتر قربانی می شوند، قدمی بر نمی دارد، دیگر به مسائل حمایت از زنان چه زمانی می خواهد بپردازد؟

ارشد تاکید می کند:تا چه زمانی قرار است مجلس به مسائلی رسیدگی کند که بی اهمیت است و مسائل مردم نیست؟چرا دیدگاه ها و دغدغه های آنها این قدر از مردم فاصله دارد و به موارد بی اهمیت در مجلس می پردازند؟

همین حالا که لایحه منع خشونت علیه زنان با حذف 41 ماده توسط قوه قضاییه هنوز به صحن مجلس جهت بررسی نرسیده است و نماینده دولت هم حذف آنها را در بیانی شگفت انگیز مواد تکراری می نامد،خشونت علیه زنان و درگیری و سوء مصرف انواع مخدر و آمفتامین ها از سوی زنان بسیار بالاست. به طبع اعتیاد افسارگسیخته، فقر و بیکاری و مشکلات معیشتی و اقتصادی و خانوادگی نیز افزایش می یابد و خود این عوامل خشونت علیه زنان را بالا می برد. اما همه این زنان از قوانین حمایتی محرومند.

این فعال حقوق زنان در ادامه بیان می کند: دراین مدت هم فقط کمیسیون اجتماعی و فراکسیون زنان مجلس به دنبال لوایح حمایتی از کودکان و زنان به صورت محدود بوده است. چرا نمایندگان مرد مجلس در زمینه حمایت از حقوق زنان هیچ قدمی برنمی دارند؟ در یک ماه اخیر سه اسیدپاشی به زنان و کودکان داشته ایم. از این نوع خشونت علیه زنان و کودکان بالاتر وجود دارد تا مردان به خود بیایند و اقدامی در جهت تصویب قانونی محکمتر برای مبارزه با اسیدپاشی ترتیب دهند؟ تا چه زمانی باید شاهد این نوع از وحشی گری باشیم،اما اقدامی انجام ندهیم؟

ارشد تاکید می کند: این دست اقدامات ناامیدی را در سطح جامعه و در میان فعالان حقوق زنان و کودکان افزایش می دهد. ما همه تلاش خود را می کنیم قدم های موثرتری برای حمایت از وضعیت زنان و کودکان آسیب دیده از خشونت و بزه برداریم و در این میان انتظار داریم مجلس هم قوانین حمایتی را سریع تر به تصویب برساند.

او تصریح می کند:انتظار ما زنان که فعالانه در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری شرکت کردیم،این است که همین نمایندگانی که رای ما را به امید تغییر و بهبود وضعیت گرفتند، اقدامی در خور حمایت و عاجل و فوری برای زنان و کودکان این سرزمین انجام دهند. در واقع مسئولان و سیاست گزاران باید درجهت قانونی شدن این حمایت ها هر چه زودتر قدم بردارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱