اسکان نیوز علل خشونت های اخیر در جامعه را بررسی می کند

دامن زدن به خشونت با عملکرد اشتباه برخی مسئولان

دامن زدن به خشونت با عملکرد اشتباه برخی مسئولان
خانواده، مدرسه و جامعه سه رکن اساسی نظام اجتماعی هستند. خشونت در این سه رکن نظام اجتماعی وجود دارد. زمانی که جامعه ای 25 میلیون پرونده قضایی و چندین میلیون بیکار و چندین هزار معتاد دارد، نمی توان این سطح از خشونت را اتفاقی و بر اساس برآیند رفتار شخصی تلقی کرد.
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: ۱۰۳۰۶
Share
به گزارش اسکان نيوز هنوز دو ماه از سال جدید نگذشته است که حجم خشونت افسار گسیخته جامعه خود را با چندین اسیدپاشی و کودک آزاری و کودک کشی نشان داده است. چندین اسیدپاشی در تبریز که زن و مرد و کودک نمی شناسد و کودک آزاری دگر باره از ماهشهر گرفته تا مشهد و کرج و تهران بار دیگر نشان می دهد خشونت عریان جامعه سرریز کرده و در همین مدت کوتاه کودکان و زنان را بیشتر قربانی کرده است.

چندی قبل سهیل رضایی روان شناس اعلام کرده بود: صبر جامعه سر ریز کرده است و با اعمال تحریک آمیز خشم فرو خورده مردم را بیدار نکنید. از آن سو پخش فیلم ضرب و شتم دختری جوان توسط مامور زن گشت ارشاد خشمی دیگر در جامعه ایجاد کرد. به طوری که بعد از آن خشم و ناامنی و ترس زنان از این نوع برخوردها و تحقیرها افزایش یافت. اینکه این میزان خشونت افزایش یافته شخصی است یا به دلیل اتفاقات جامعه نیز خشم مردم گسترش می یابد، نظرات مختلفی وجود دارد. در این خصوص و اینکه این رخدادها چه میزان پرخاشگری را افزایش می دهد، با "اردشیر گراوند" جامعه شناس گفتگو کردیم.

به گزارش "اسکان نيوز" او عنوان کرد: در موراد شخصی تعداد کمی از آدمهای جامعه هستند که ذاتا ناهنجارند و یا مشکلات جسمی به لحاظ ژنتیکی و مشکلات حاد روانی دارند. پس تعداد آنها زیاد نیست. اما همه افراد در یک نظام اجتماعی زندگی می کنند که این اتفاقات و برخوردها روی همه مردم اثر می گذارد. خانواده، مدرسه و جامعه سه رکن اساسی نظام اجتماعی هستند.خشونت در این سه رکن نظام اجتماعی وجود دارد.

زمانی که جامعه ای 25 میلیون پرونده قضایی و چندین میلیون بیکار و چندین هزار معتاد دارد، نمی توان این سطح از خشونت را اتفاقی و بر اساس برآیند رفتار شخصی تلقی کرد.در کنار همه این معضلات اجتماعی و اقتصادی، امید به آینده در میان مردم بسیار ضعیف شده است.

وقتی همه اینها تجمیع پیدا می کنند، باعث می شود با کوچکترین مسئله و تلنگری، مردم از کوره در بروند. به گفته این جامعه شناس، جمیع معضلات اجتماعی، اقتصادی،سیاسی و فرهنگی باعث می شود جامعه پرخاشگر شود. در واقع همه این خشونت ها انباشته می شوند و در نقطه ای نابه هنگام سر ریز می کنند.

او معتقد
زمانی که مسائل اساسی ملت از جمله تامین شغل و امنیت و معیشت و وضعیت درآمد و مسائل اجتماعی را حل نکنیم، مردم خشن تر می شوند و با مسائلی همچون حجاب واکنش نشان می دهند.
است: خشونت همچون گلوله برفی عمل می کند که هر چه به سمت جامعه سرازیر می شود، هر لحظه بزرگتر می شود. مسائل اجتماعی این گونه نیست که در برهه ای به صورت موضوعی از بین بروند، بلکه روز به روز افزایش می یابند. زمانی هم که سیل آسیب های اجتماعی کنترل نشود، انباشته می شوند.

به عنوان مثال اعدام یکی از مجازات هایی است که در برابر خشونت قتل رخ می دهد. خشونتی در برابر خشونتی دیگر. در حالی که ما باید برای مردم طوری فرهنگ سازی کنیم که قتل نکنند، نه اینکه فقط اعدام را برای جایگزینی در نظر بگیریم.پیشگیری، اقتدار قضایی، فرهنگ سازی و...لازمه کنترل خشونت در جامعه است.

مدتی است فیلم هایی از نوع برخورد پلیس با زنان منتشر می شود که ماموران با خشونتی بالا در آنها زنان را به دلیل بدحجابی یا کاری غیر از عرف جامعه ضرب و شتم می کنند. فیلم هایی که به سرعت بین همه مردم جامعه و حتی خارج از ایران پخش می شود و محتوایی دردناک و تلخ دارد و خود عامل خشم پنهان مردم می شود.

اینکه چه میزان رفتارهایی از این دست در پرخاشگری جامعه تاثیرگذار است، گراوند می گوید: من نمی توانم در خصوص اینکه حجاب اختیاری باشد یا خیر نظری دهم. در صلاحیت این موضوع نیستم. وقتی موضوع حجاب، مسئله بسیاری از جوانان شده، باید به خودمان نگاه کنیم. به هر حال این جوانان تربیت شده ما هستند. به لحاظ قانونی به هر حال قانون حدی برای آن تعیین کرده است. به لحاظ بحث فرهنگی هم وقتی در آموزش های حوزه زنان موفق نبودیم، مقصر ما هستیم. زمانی که مسئله قانون و فرهنگ حل شده باشد، بله جرایم و مجازات هم می توان اعمال می کرد،اما زمانی که در کار فرهنگی و اجتماعی موفق نبوده ایم، خشونت و ضرب و شتم چه فایده ای جز خشمگین تر کردن مردم دارد؟

او ادامه می دهد: زمانی که مسائل اساسی ملت از جمله تامین شغل و امنیت و معیشت و وضعیت درآمد و مسائل اجتماعی را حل نکنیم، مردم خشن تر می شوند و با مسائلی همچون حجاب واکنش نشان می دهند.

این جامعه شناس تاکید می کند: باید به نظام اجتماعی نگاه کنیم ببینیم آنها چطور به مسئولان نگاه می کنند. آیا نظام اجتماعی موافق این نوع رفتار با زنان است و آیا از حمایت از مامور خاطی گشت ارشاد و عدم برخورد با او راضی هستند؟ برخی ها معتقدند به هر حال مامور گشت ارشاد ماموریت ندارد که کسی را به هر دلیلی ضرب و شتم کند و یا با چنین خشونتی با او برخورد کند.

گراوند عنوان می کند: او مامور است. باید کارش را درست انجام دهد.

او تصریح می کند: کسی که چنین ماموریتی به آنها می دهد، باید سیاست گزاری اصولی و درستی داشته باشد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.