درس‌های زلزله ملارد تهران را دوباره مرور کنیم

علی بیت‌اللهی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶ | کد مطلب: ۹۲۳۲
درس‌های زلزله ملارد تهران را دوباره مرور کنیم
ط
بخش های مهم خبر
  • از زلزله ۵.۲ ریشتری ملارد تهران، بیش از دو و نیم ماه گذشته است، مردم تهران و کرج و مناطق اطراف محل وقوع زلزله به خوبی این زمین لرزه و مسائل و مشکلات بعدی آن را به یاد دارند.
اسکان نيوز: هنوز مدت زمان زیادی از آن حادثه نگذشته است و چهارشنبه شب ساعت ۲۳ و ۲۷ دقیقه روز ۲۹ آذرماه زلزله رخ داد. این زلزله استان‌های تهران و البرز را لرزاند و همچنین در استان‌های قم، قزوین، مرکزی و گیلان نیز احساس شد.

مرکز زلزله در فاصله ۳ کیلومتری ملارد، ۷ کیلومتری مشکین دشت و ۱۰ کیلومتری شهریار قرار می گیرد و بنا به گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک عمق آن حدود ۱۵ کیلومتر بوده است.

یک هفته بعد از آن زلزله، پس‌لرزه‌ای با بزرگی ۴.۲ ریشترر در حوالی نیمه شب مورخه ۶ دی ماه ۱۳۹۶، در ناحیه ملارد اتفاق افتاد که بزرگترین پس لرزه از حدود ۲۰ پس لرزه زلزله ملارد است.

بر طبق برخی گفته‌ها، بر اثر استرس ناشی از این زلزله و پس لرزه ۴.۲ ریشتری آن، حادثه فوتی هم گزارش شده است. در برخی مناطق ترک خوردگی‌های خفیفی در دیوار ساختمان‌ها بوقوع می پیوندد. زلزله ۵.۲ ملارد موجب اضطراب و دلهره عمومی ساکنان مناطق اطراف بویژه در تهران و کرج گردید.

بعد از این زلزله، شایعات متعددی مبنی بر پدیده غیر مرتبط هارپ و علت زلزله ناشی از آن در سطح جامعه رواج یافت. پیش‌بینی‌کنندگان زلزله‌ها که جو را مناسب می‌دیدند، دیگر بار شروع به پیش‌بینی انواع زلزله‌های محتمل در منطقه کردند.

جلسات زیادی در استانداری و شهرداری و وزارت کشور و تا سطوح بالاتر حکومت، برگزار گردید. کارشناسان نظرات متفاوتی را در خصوص احتمال وقوع زلزله آتی بیان کردند. می‌شود گفت که عمده‌ترین واکنش در برابر زلزله ۵.۲ ملارد، بیرون آمدن اکثریت مردم به بیرون از خانه‌ها و ماندن در بیرون تا صبح فردای شب حادثه بود. با توجه به تاریخ وقوع زلزله که واپسین روزهای پاییز ۱۳۹۶ بوده و دمای شب هنگام منطقه کرج و تهران، پایین و سرد بوده است، شکل بیرون آمدن مردم از خانه‌ها، استفاده از خودروهای شخصی و اغلب ماندن در داخل خودروی روشن تا صبحگاه روز ۳۰ ام آذرماه ۱۳۹۶ بود.

مطابق معمول، با توجه به سردی هوا و بروز پدیده اینورژن، هوای تهران در زمان رخداد زلزله (و چند روز قبل و بعد زلزله)، به شدت آلوده و مدارس هم به همین دلیل تعطیل اعلام می‌گردید. بنا به گفته مسئولان شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از ساعت وقوع زلزله تا ۱۲ ظهر روز بعد از زلزله، حدود ۱۵ میلیون لیتر بنزین توزیع گردید که مصرف بیش از حد بنزین و سایر سوخت‌ها، آلودگی هوای تهران و کرج را بمراتب بیشتر کرد.

مشکل اصلی در درس‌های زلزله‌های ایران

نگارنده این سطور به عنوان فردی که از زلزله ۱۳۶۹ رودبار تا الان بیش از ۲۰ گزارش زلزله به اتفاق همکاران به نگارش در آورده است و بطور مدام رخداد زمین لرزه‌های ایران را رصد کرده است، معتقد است که اصلی‌ترین مشکل ما در یادگیری درس زلزله، رفتار بشدت نوسانی مدیران و مسئولان و مردم است. مردم و رسانه‌ها، البته همانند سایر کشورها، با رخداد حادثه‌ای تاثیرگذار، اوج توجهات را به حادثه رخ داده نشان می‌دهند، فضای مجازی و غیرمجازی، لبریز می‌شود از اخبار درست و غیرواقعی مرتبط با زلزله و البته پس از گذشت چند روز موضوع کاملا کنار گذاشته شده و فراموش می‌شود.

رفتار نوسانی که اغلب با هیجانات و توجهات اغراق‌آمیز به زلزله‌های رخ داده همراه است، متاسفانه بدلیل دامنه بزرگ آن، نمی‌توانند، ماندگاری بالایی را داشته باشند، رفتارهای هیجانی و اغراق‌آمیز، انرژی بالایی را می‌طلبد که بطور معمول در حد چند روز عمر دارند و نکته منفی این منش و رفتار خاص در این است که بعد از گذشت چند روز، دیگر حداقل توجهات را نیز به تکالیف و وظایف، چه در امر آموزش و یا اقدامات پیشگیرانه نشان نمی‌دهیم.

از آن‌جا که در کشور ما، عمده توجهات در مدیریت بحران، مدیریت بر افکار عمومی، رسانه‌ها، فضای مجازی و نشان دادن واکنش‌های انفعالی به اخبار و گفته‌ها پیرامون حادثه و مدیریت بحران حادثه است، با فروکش کردن تب زلزله در جامعه، در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی، که ناشی از افت محسوس حساسیت افکار عمومی به رخداد زلزله بوده، مدیریت بحران و نهادهای مرتبط و مسئول نیز به استمرار اقدامات متعدد و ضروری لازم علاقمندی نشان نداده و موضوع معمولا از دستور کار خارج می‌شود. ما چنین رفتارهایی را به وضوح در زلزله کرمانشاه و ملارد نظاره گر بوده‌ایم. به یاد می‌آوریم که در روزهای اول زلزله کرمانشاه، چه موجی از کمک‌های مردمی به راه افتاد، و الان؟، انگار حادثه زلزله کرمانشاه تمام شده است. نه این‌طور نیست!، مردم سرپل و روستاهای اطراف بشدت به رسیدگی مستمر نیاز دارند و بخصوص در این روزهای پایانی سال و نزدیک شدن عید نوروز، قطعا کمک‌های مردم و مسئولان می تواند بطور موثری از آلام این مردم عزیز بکاهد.

بنابراین به جرات می‌تواند گفت که عمده‌ترین مشکلی که موجب می‌شود درس‌های زلزله‌ها را در ایران خوب یاد نگیریم و یا درس‌های آموخته شده را خیلی زود به بوته فراموشی بسپاریم، رفتار نوسانی در سطح مدیریتی، مردم و رسانه‌هاست. در روزهای اول زلزله، حجم توجهات و کمک‌ها و اقدمات قابل ملاحظه و اعجاب‌آور، چند روز و یا چند هفته پس از زلزله، موضوع از کانون توجهات کنار گذاشته می‌شود.

درس‌های زلزله ملارد تهران

یکی از خوش‌شانسی‌های بزرگ در کشور در ارتباط با رخداد زلزله‌ها این بوده است که خوشبختانه، در چند ۱۰ سال گذشته، در مجاورت و یا در محدوده شهرهای بزرگ زلزله مهیبی رخ نداده است. تصور این‌که زلزله ۷.۳ ازگله کرمانشاه، در محدوده شهری کرمانشاه رخ دهد، تصور بسیار نگران‌کننده‌ای است.

تصور این‌که گسل شمال تهران در تهران، گسل شمال تبریز در تبریز و یا گسل جنوب مشهد در مشهد فعال شود و زلزله‌ای سترگ را موجب شوند، حجم خسارت‌ها و تلفات جانی ناشی از چنین زمین‌لرزه‌هایی خوفناک و تکان دهنده است. همجواری با گسل‌ها، ساخت‌وساز در حریم گسل‌ها، بافت‌های فرسوده با تمرکزبالای جمعیتی در کلانشهرها، نشان می‌دهد که ما میراث‌دار وضعیت مطلوبی از نظر ریسک زلزله نبوده و به شدت آسیب‌پذیر هستیم.

زلزله ملارد درنزدیکی تهران و کرج رخ داد و برای مدیریت بحران کشور، یک مانور واقعی بود که با بزرگنمایی رخدادها و رفتارهای پس از زلزله ملارد، می‌توانند نقاط ضعف و قوت‌ها را دریابند. در این نوشتار عمده توجه و تمرکز، مردم و افکار عمومی است، و از این منظر، مواردی که به عنوان سرفصل‌های درس زلزله ملارد قابل ارائه باشد، ذکر می‌گردد که امید است منجر به نتیجه شود.

۱- درس اول: عدم اعتماد به ساختمان‌ها و لزوم اقدامات لازم برای جلب اعتماد عمومی

مهمترین درس زلزله ملارد تهران، که در رفتار عموم مردم نیز جلوه‌گر و نمایان شد، عدم اعتماد عمومی به کیفیت ساختمان‌ها بود. نگارنده این سطور نیز به عنوان فرد مرتبط با زلزله و آشنا با موضوعات مهندسی زلزله، به خانواده خود نیز توصیه نمود که تا چند ساعتی در بیرون از ساختمان و در فضای باز مانند پارک‌ها بمانند. علت اصلی چنین عکس‌العملی، عدم اعتماد به کیفیت اجرا و ساخت ساختمان‌های مسکونی و نیز مصالح و بتن و فولاد بکاربرده شده در آن‌هاست. وقتی که سازه  ساختمان بیمارستان نوسازی در اسلام آباد غرب، که علی الاصول باید ضوابط و مقررات محاسبه، ساخت و نظارت بسیار سختگیرانه‌تری نسبت به ساختمان‌های مسکونی داشته باشد، با شتاب زلزله حدود ۰.۱ شتاب ثقل (که حدود یک سوم شتاب زلزله مبنای طراحی در شهر اسلام آباد غرب بوده است) بطور جدی آسیب می‌بیند، وقتی که کیفیت بتن در خرابی ساختمان‌های مسکن مهر اسلام آباد غرب نقش اساسی داشته و کنترل خاصی در این زمینه ها نیز وجود نداشته است، طبعا عموم مردم حق دارند که به ساختمان‌های مسکونی که از تیپ‌های مختلف بنائی و اسکلت‌دار، طاق ضربی و مصالح خشت و سیمان و بلوک هستند، اعتماد نکرده و بیرون آمدن در سرما و داخل خودرو ماندن را به استراحت در منزل خود ترجیح دهند.

اینجانب در روزهای اول زلزله، با تعداد از مردم آشنا شدم که تا چند روز داخل ماشین می‌خوابیدند و باید قبول کرد که این قبیل از عملکردها، گواه نامیمونی برای نهادهای مدیریتی، نظارتی و اجرا ساختمان در کشور است. درسی که لازم است دوباره مسئولان امر و بویژه عموم مردم و رسانه‌ها به آن توجه کنیم و یاد بگیریم (و بنظر می‌رسد که تاکنون یاد نگرفته‌ایم) این است که سیستم طراحی، نظارت و اجرای ساختمان‌ها باید چنان کارآمد و مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشند که موجبات اعتماد عمومی به کیفیت ساختمان‌ها و مقاومت آن‌ها در برابر زلزله را موجب شوند. باید به ساختمان‌ها (و حداقل به ساختمان‌هایی که منبعد ساخته می‌شوند)، گواهینامه‌های کیفیت و فنی داده شود، وجود سیستم کنترل و پایش ساختمان چه در مراحل ساخت و چه در مرحله نگهداری، امر اجتناب‌ناپذیر و نیاز ضروری کشور است. مسلما مردم به استناد گواهینامه‌ها و یا شناسنامه‌های فنی و کیفیت ساختمان، به کیفیت ساختمان‌ها و منازل مسکونی خود اعتماد خواهند کرد.

۲- آموزش‌های عمومی در خصوص زلزله

زلزله ملارد درس مهمی دیگری که داد، اهمیت آموزش عمومی، آموزش رفتارهای صحیح مردم در حین وقوع زلزله و پس از آن بود. در رفتارها و در سئوال و جواب‌های مردم، می‌شد متوجه شد که مردم تا چه اندازه نیاز دارند که آموزش‌های اولیه و ضروری را در این خصوص ببینند. موضوعی که متاسفانه از طرف نهادهای مسئول، بطور جدی دنبال نشده است. در همین اوان زلزله ملارد، با توجه به گسترش وسیع فضای مجازی، البته در برخی موارد، مطالب و نکات آموزشی خوبی به اطلاع مردم رسانده شد که می‌شود گفت یکی از نکات مثبت درس زلزله ملارد تهران، هم همین بود. در آموزش‌های مردمی، مهم است که عموم مردم حالت هوشیاری و آمادگی لازم مستمر و همیشگی را مورد توجه قرار دهند.

باید به همگان توضیح داده شود که سرزمین ما، گستره‌ای است لرزه خیز که گاه‌به‌گاه زلزله‌های بزرگ و مخرب در آن رخ می‌دهد و لازم است که هم در ساختمان‌سازی‌ها و هم در آمادگی‌های عمومی و پیش از وقوع، این وضعیت بطور جد مورد توجه قرار گیرد. تجربه نشان می‌دهد که عموم مردم ایران به اقلام اطلاعاتی بصری و گفتاری بیش از اطلاعات نوشتاری اقبال نشان می‌دهند و لذا لازم است که درس‌های ساده و آموزش‌های عمومی از صداوسیما و بویژه از سیما پخش شود. همزمان کلیپ‌های کم حجم، جهت پخش در شبکه‌های مجازی اجتماعی، در گروه‌های مختلف، در پیام‌رسان‌ها و مواردی مانند آن‌ها قرار گیرد تا به اطلاع عموم مردم برسد. باید همه ما، اعم از مسئولان و مردم، یاد بگیریم که رخداد زلزله‌های بزرگ در کل پهنه  ایران زمین، امر دائمی بوده و خواهد بود و ضرورت دارد تا آموزش‌های لازم در این زمینه را ببینیم.

۳- بازار شایعات

در زلزله ملارد نیز مشاهده کردیم که بازار شایعات در خصوص علت این زمین لرزه و نیز پیش‌گوئی‌های زلزله‌های آتی داغ بود. در حال حاضر که تب زلزله فروکش کرده، بسیار مناسب است که عموم مردم و مسئولان به عنوان درس دیگر زلزله ملارد، توجه داشته باشند که رخداد زلزله، رخداد طبیعی و لازمه آن وجود تنش تکتونیکی در زیرزمین و در امتداد گسل‌هاست. پدیده هارپ که ماهیتی الکترو مغناطیسی دارد، نمی‌تواند در عمق ۱۰ یا ۲۰ کیلومتری لایه‌های زمین، گسیختگی بطول ۴۰ یا ۵۰ کیلومتر ایجاد کند، این امر ناشدنی است. توجه نکردن به چنین شایعاتی و گوش کردن به حرف‌ها و سفارش‌های کارشناسان مرتبط، می‌تواند از شیوع شایعات جلوگیری کند، شایعات رخداد زلزله‌های آتی نیز در زلزله ملارد، موجب شد که تعدادی از مردم نگران باشند، نگرانی‌های بی‌مورد و مستمر، به سلامتی افراد جامعه و بویژه اقشار حساس به پدیده زلزله و عوارض آن، مسلما لطمه می‌زند و باید مردم به این نکته کلیدی توجه کنند. توجه به درس‌های فرآموخته شده از زلزله ملارد باید در همین زمان‌های آرام و دور از تب زلزله، توسط مردم صورت پذیرد. اگر واقعا در زمان زلزله نگران و پر از اضطراب می‌شویم، آیا مناسبت ندارد که از همین الان آموزش‌های کاربردی رفتار صحیح مردمی در حین و پس از وقوع زلزله را فرا بگیریم؟.

۴- پیشگوهای زلزله

زلزله ملارد با توجه به این‌که تهران را لرزاند و با توجه به این‌که پس از زلزله کرمانشاه رخ می‌داد، زلزله مهم و موثری بود، حجم انبوده داده و خبر و اطلاعاتی که از طریق فضای مجازی منتقل شد، بی‌سابقه بود. گسترش فضای مجازی و تشکیل گروه‌های متعدد مجازی اجتماعی که قابلیت دسترسی بسیار مطلوبی از اطلاعات را برای اعضا گروه‌ها و در فضای مجازی فراهم می‌سازد، تعداد از افراد اغلب غیرمتخصص را به صرافت انداخت که امر پیشگوئی زلزله و پیش‌بینی زلزله را راه بیندازند و با توجه به اقبال عموم مردم به شنیدن اخبار احتمال وقوع زلزله آتی، در جنب آن شاید تبلیغاتی کرده و درآمدزائی کنند. پیشگوئی‌ها و پیش‌بینی‌های عجیب و غریبی صورت پذیرفت که شنیدنش الان، با توجه به فروکش کردن جو زلزله در کشور و در تهران و کرج، احتمال دارد بسیار موجب استهزا قرار گیرد. مردم، الان که زلزله‌های متعدد و اغلب خرد لرزه‌ها در اطراف تهران بطور طبیعی رخ می‌دهد، حتما متوجه شده‌اند که بسیاری از موارد پیش‌بینی و پیشگوئی خلاف واقع بوده و اساسا افرادی که در زمینه زلزله و ژئوفیزیک متخصص هستند، هر گونه امکان پیش‌بینی زلزله را حداقل در شرایط کنونی، امکان ناپذیر می‌دانند. پس درس دیگری که یاد می‌گیریم از زلزله ملارد، این است که اطمینان داشته باشیم هرگونه ادعای پیش‌بینی زلزله فاقد وجاهت علمی بوده و نباید به آن‌ها توجه شود.

۵- پایش و مونیتورینگ دقیق گسل‌ها و خرد لرزه‌ها

زلزله ملارد، لزوم پایش و کنترل رفتار گسل‌ها، تغییرات در جابجائی آن‌ها، تحرک و پویایی گسله‌ها را مورد تاکید قرار داد. علاوه بر گسل‌ها، زلزله ملارد نشان داد که چقدر ضرورت دارد که تعداد ایستگاه‌های لرزه‌نگاری و شتابنگاری و برداشت‌های جی پی اس در تهران و در شعاع اطراف آن تا حدود ۱۰۰ کیلومتر، به ۴ تا ۵ برابر تعداد کنونی برسد. اگر این کار محقق شود قانع خواهیم شد که از زلزله ملارد درس‌های خوبی فراگرفته‌ایم.
 
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی