ناکارآمدی مدیریت‌بحران در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه

محمدرضامحمدیان، کارشناس و پژوهشگرحقوق مهندسی
ناکارآمدی مدیریت‌بحران در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه
به دنبال زلزله کرمانشاه بر اساس برآورد اولیه آن زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده شده است. در جریان این زلزله ۱۲ هزار واحد مسکونی به کلی تخریب شده و بیش از ۱۵هزار واحد دیگر نیز آسیب دیده است.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: ۶۳۸۱
Share
اسکان نيوز: ساعت ۳۰: ۲۱ دوشنبه بر اثر وقوع زلزله در غرب کشورتاکنون ۴۳۰ گواهی فوت صادر شده و احتمال افزایش این آمار هم وجود دارد. همچنین  ۷۳۷۰ نفر مصدوم شده‌اند که از این تعداد ۹۷۵ نفر بستری و ۶۹۰ نفر ترخیص شده‌اند و از میان مصدومان ۴۷۳۸ نفر به صورت سرپایی درمان شده و ۶۹۹ نفر توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شده‌اند. براساس برآورد اولیه این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده شده است. در جریان این زلزله ۱۲ هزار واحد مسکونی به کلی تخریب شده و بیش از ۱۵هزار واحد دیگر نیز آسیب دیده است.

 ایران كشوری زلزله‌خیز است و سوابق تاریخی آن شاهدی بر این موضوع است. هراز گاهی زلزله بخشی از این كشور پهناور را در هم كوبیده و خسارات زیادی را بر پیكره آن وارد نموده است. بانگاهی به زلزله های گذشته معمولا بعد از هر حادثه طبیعی زلزله ویرانگر در یکی از مناطق کشور، برای مدتی مقوله مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در راس اخبار و تحلیل‌های خبری و کارشناسی قرار می‌گیرد و بیش از هر زمان دیگری به این ضرورت انسانی و حیاتی پرداخته می‌شود، وپس از گذشت مدت زمان کوتاه بدون هرگونه تغییراتی در روند  و کیفیت اجرای مقررات ساخت وسازها، این موضوع توسط مدیران ومسئولان دست‌اندرکار به فراموشی سپرده شده و مجددا روند ساخت‌وسازهای غیراستاندارد و ناایمن توسط سازندگان و متعاقب آن بی‌توجهی مدیریت شهری و سایرعوامل دخیل در ساخت‌وسازها شاهد هستیم، حادثه زلزله استان کرمانشاه نیز ازاین قاعده مثتثنی نیست. تخریب درزلزله امری طبیعی است اما توجه خاص به شهرهای آسیب‌پذیر وشناخت وضعیت موجود ساخت‌وسازها و نهایتا برنامه‌ریزی مدیریت بحران جهت مقابله با بحران‌های ناشی از زمین‌لرزه در آن‌ها، امری بسیار ضروری است.

باتوجه به ماهیت غیرمترقبه بودن حوادث طبیعی و لزوم اتخاذ سریع و صحیح تصمیم‌ها و اجرای عملیات، مبانی نظری و بنیادی دانشی تحت عنوان «مدیریت بحران» بوجود آمده است. این دانش به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه قبل از وقوع، زمان وقوع  و پس از وقوع حوادث طبیعی، جهت كاهش اثرات این حوادث و كاهش آسیب‌پذیری انجام گیرد.

بحران عبارتست از عدم‌انطباق بین نیازها و منابع. بدین معنی كه در شرایط عادی، توازن بین نیازهای جامعه از یك طرف و توانمندی‌ها و منابع موجود از طرف دیگر برقرار است. با بروز شرایط بحرانی كه می‌تواند نتیجه بروز هر اتفاق غیرعادی و پیش‌بینی نشده طبیعی و غیرطبیعی همچون زلزله، سیل، توفان‌های بزرگ، جنگ و... باشد، به دلیل شرایط خاصی كه بر جامعه تحمیل می‌شود، دیگر شاهد توازن بین نیازها و منابع نخواهیم بود.

مدیریت بحران

مديريت بحران علم نوينی است که درسطح مختلف کشوری می‌تواند اشکال مختلف و متفاوتی داشته باشد. در مديريت بحران خطرات بالقوه و منابع موجود مورد ارزيابي قرارگرفته وتلاش می‌شود که با برنامه‌ريزی‌های فنی و دقيق ميان منابع وتوانايی‌های موجود و نيز خطرات احتمالی زلزله توازن برقرار شده تا با کمک منابع موجود بتوان بحران را کنترل کرد. بحران از هر نوع که باشد آثار قابل ملاحظه‌ای بر جامعه خواهد داشت.

بنابراین بطور ملموس مجموعه اقداماتی كه قبل از وقوع، در حین وقوع و بعد از وقوع حادثه، جهت كاهش هرچه بیشتر آثار و عوارض آن انجام می‌گیرد را به عنوان مدیریت بحران تعریف می كنند ...

مدیریت بحران دارای پنج مرحله به شرح زیر است:

مرحله اول: امروزه مفهوم «مدیریت ریسك» كه بیشتر به انجام امور پیشگیری از بحران تاكید دارد جایگزین و مكملی منطقی برای مدیریت بحران است بنابراین لازم است قبل از وقوع زلزله و بعنوان مرحله اول مدیریت بحران اقدامات ذیل که جز پدافند غیرعامل است، در دستورکار مسئولان ودستگاه های اجرایی قرار گیرد:

۱.ابتدا براساس گزارشات لرزه‌نگاری موجود شناسایی کامل شهرهایی که امکان وقوع زلزله را دارند و داشتن برنامه‌های ازپیش تعیین شده.

۲.توجه جدی و ضربتی به مقاوم‌سازی بناها و الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان.

۳.انجام مطالعات لازم و پیش‌بینی ایجاد سایت‌های اردوگاهی در کنار شهرها که از قبل سکوهایی برای استقرار چادرها بنا شده کابل‌کشی برق و آبررسانی همچنین احداث چند دستگاه سرویس بهداشتی تا در موقع وقوع زلزله بلافاصله چادرها را برافراشته و خانواده ها را در آن استقرار بدهند.

۴.بررسی و فهرست‌بندی ماشین آلات آواربرداری و آتش‌نشانی و بیل و کلنگ و کپسول‌های آتش‌نشانی وسایر ملزومات ضروری درمحل.

۵.با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور استان‌ها منطقه‌بندی شده و در صورت وقوع زلزله دریک استان بطور مشخص استان‌های کمک‌رسان ومعین مشخص وآماده باش باشند.

۶.پیش‌بینی مراکز توزیع و نگهداری (آب و نان و موادغذایی) برای زلزله‌زدگان.

۷.پیش‌بینی راه‌ها وجاده‌های اضطرای برای تردد خودروهای امدادرسان.

۸.پیش‌بینی و نصب سنسورهای حساسی که در مواقع زلزله به طور اتوماتیک مانع ارتباط یافتن جریان انرژی در تاسیسات شهری از قبیل ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و ترمینال‌های توزیع برق و آب می‌گردند.

۹.آمارگیری دقیق نفوس و مسکن و ایجاد پایگاه‌های سازماندهی شده مردمی جهت کمک‌رسانی.

۱۰. تهیه نقشه‌های مالکیت ثبتی که در قالب طرح کاداستر می‌تواند درشناسایی املاک و مرمت و بازسازی بعد از زلزله  تسریع‌دهنده باشد.

۱۱.تسلط وکنترل انتظامی منطقه زلزله‌زده و برخورد جدی با سواستفاده کنندگان از شرایط بوجود آمده ازجمله عملیاتی است که باهدف امنیتی صورت می‌گیرد.  معمولا در زلزله‌های شدید به دلیل خرابی خانه‌ها، بانك‌ها، مغازه‌ها و... . امكان سواستفاده و هرج‌ومرج بالاست از سوی دیگر هجوم مردم عادی جهت امدادرسانی نیز علاوه بر خطرات برای خود آن‌ها و مصدومان می‌تواند باعث بروز مسائل امنیتی گردد. از این رو معمولا نیروهای مسلح نظامی و انتظامی بایستی با سرعت و حساسیت اقدام به ایجاد كمربند امنیتی در حوزه موردنظر كنند.

این درحالی است که براساس مرکز لرزه‌نگاری کشوراین زمین‌لرزه دارای سه پیشلرزه بین ۱.۹-۴.۵ ریشتربوده است که آلارم هشداری برای مسئولان مدیریت بحران استان بوده است و می‌بایستی مورد توجه قرار می‌گرفت با نگاهی به وضعیت سازه‌های تخریب شده عدم توجه "عوامل دخیل درساخت‌وسازها" شهر سرپل ذهاب کاملا مشهود و ملموس است. پس از هر حادثه طبیعی، دولت و نهادهای مسئول موظفند به سرعت شرایط را برای آسیب دیدگان بهبود دهند. امدادرسانی در تمام ابعاد در همان لحظات اولیه باید به سرعت تمام آغاز شود. مواد ضروری همچون آب و غذا، اقلامی برای سرپناه و حفاظت از آسیب دیدگان در برابر سرما، دارو و … در کمترین زمان ممکن و در ابعادی بالاتر از نیاز بحران تهیه و به منطقه بحران ارسال گردد. اعزام نیروهای امدادی هم بخش دیگری از کنترل بحران است. آیا این اتفاق در زلزله غرب رخ داده است؟

اما به تدریج در عمل ضعف‌ها روشن می‌شود. آب و مواد غذایی به مقدار لازم و کافی در مناطق زلزله زده توزیع نشده است، گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد امدادرسانان جوابگوی حجم فاجعه نبوده طوری که در شب و در دمای هوای نزدیک به صفر درجه منطقه اکثر خانوارها بدون چادر سر کردند. آسیب‌دیدگان از نبود آب به میزان کافی گلایه دارند. گزارشگران و ناظران حاضر در محل فاجعه، از ضعف مدیریتی سخن می‌گویند. از سوی دیگر برخی مدیران دولتی می‌گویند امکانات به اندازه کافی وجود دارد، اما در توزیع آن‌ها ضعف وجود دارد. قاعدتا کشور اکنون در تامین نیازهای اولیه زلزله زدگان ناتوان نیست، امدادگر هم کم ندارد، مسئله چیست؟ تمام این مسائل از دو چیز نشات می‌گیرد، ضعف مدیریت بحران و دیگر این‌که پیش از وقوع حادثه هیچ کس آمادگی برای آن ندارد.

مرحله دوم: لحظه‌های وقوع زلزله كه مقیاس زمانی آن درحد ثانیه تا حداكثر دقیقه می‌باشد. دراین لحظه ما شاهد کیفیت اجرای مرحله اول خواهیم بود. یعنی آسیب‌های كالبدی، آسیب‌های تبعی زلزله هستند كه ناشی از آسیب تاسیسات زیربنایی مانند گاز، برق و آب است (مانند آتش‌سوزی و آب گرفتگی‌ها) چنانچه درمدیریت بحران به موارد مرحله اول کم توجهی شود بحران شدت بیشتری می‌یابد. عملیات امداد و نجات، در این مقطع كه علی‌القاعده بایستی در لحظات اولیه صورت گیرد با هدف نجات جان مصدومین و افرادی است كه در زیر آوارها گرفتار هستند. ویژگی مهم این مرحله سرعت عمل و دقت در عملیات امدادی است، زیرا بعضا عدم دقت در نجات فرد گرفتار باعث می‌شود تا صدمات بیشتری به وی وارد گردد. یکی از موارد بسیار مهم دراین مرحله لجستیك و ماشین آلات حمل‌ونقل است که در یك حادثه زلزله بایستی پیش‌بینی‌های لازم صورت گیرد.

مرحله سوم: عملیات نجات و امداد كه از ساعت های اولیه شروع و تا هفته ها ادامه می یابد. دراین مرحله درصورت منطقه بندی شدن کشور استان های همجوار به موضوع امداد با برنامه ریزی ازپیش تهیه شده ورود می یابند واز خدمات اکیپ های اعزامی و پشتیبانی حداکثر بهره برداری می شود. که شامل فراهم نمودن امكانات اولیه موردنیاز مردم، توزیع مناسب آنها، رساندن غذای گرم، مایحتاج مصرفی و دارویی، توزیع مناسب، كارآمد و عادلانه اقلام از ویژگیهای این مرحله است.دراین زلزله هم نبود یک مدیریت واحد و یکپارچه برای توزیع کمک‌ها، نارضایتی های مردم آسیب دیده وانتقادات بعضی ازنمایندگان مجلس را بدنبال داشت. کمک‌های مردمی به شکل قابل توجهی وارد منطقه شده است اما یک ستاد واحد هماهنگ‌کننده برای این کار وجود ندارد و چون هر کسی به طور مستقیم اقدام به پخش می‌کند این کار باعث می‌شود که پخش اقلام به درستی صورت نگیرد.

مرحله چهارم: اسکان موقت؛ پس از ساعات اولیه حادثه كه معمولا افراد در شوك ناشی از وقوع زلزله به سرمی برند، مساله اسكان بازماندگان مطرح می‌شود. این اسكان درابتدا بصورت موقت خواهد بود كه عمدتا از چادر بهره گرفته می‌شود و بتدریج از اتاقك مجهز استفاده می‌شود. در این مرحله چنانچه سایت مورد نظر درمرحله اول آماده باشد سریعا چادرها در سکوهاومکان‌های پیش تعیین شده نصب و با راه‌اندازی سایت مربوطه مشکل اسکان حل می‌گردد درغیر این‌صورت از روزهای اول تا ماه‌ها اسكان افراد بی‌خانمان و نیز استقرار موقت كاربری‌هایی كه دچار تخریب و آسیب شده‌اند به طول می‌انجامد. و بخش عظیمی از توان مدیریتی دراین زمینه هدر می‌رود. نکته‌ای که بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد، حوادث ناشی از زلزله دارای آثار بسیار مخرب روانی بر افراد است. از دست‌دادن بستگان، هراس از آینده، خلا ناشی از نابودی ناگهانی امكانات و اموال و مشاهده ضجه‌های دلخراش برخی از این آثار هستند. در این مرحله حساسیت برخورد با افراد از نظر روانشناسی بسیار مهم و ظریف است. توزیع سریع، برنامه‌ریزی شده و منسجم امكانات اسكانی در این مقطع بسیار حساس است. آن‌چه که مطرح است ضعف اجرایی ناشی از ناتوانی مقامات است. مدیران باید در شرایط بحرانی توانمند باشند و بتوانند به سرعت تصمیم‌گیری کنند. مردم توان تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی را ندارند و حق دارند که دست و پای خود را در این شرایط گم کنند. اما یک مقام اجرایی حق ندارد در زمان وقوع بحران تصمیم‌گیری غلط داشته باشد. او باید آنقدر توانمند باشد تا کار را به درستی جلو ببرد.

در این زلزله بدلیل ضعف دستگاه‌های متولی مدیریت بحران، ناچارا ارتش و نیروهای سپاه پاسداران وارد منطقه شدند و امدادرسانی شهر وروستا را برعهده گرفتند. و ما شاهد حرکت‌های مردمی گسترده درایران و سرازیرشدن کمک‌های مردمی و ارسال اقلام ضروری آسیب‌دیدگان هستیم. که علاوه برایجاد ناهماهنگی‌های گسترده در منطقه، متاسفانه دربسیاری از موارد نیز بدلیل ضعف مدیریت در بحران این اقلام بصورت عادلانه وبا برنامه توزیع نگردید.

مرحله پنجم: مرحله رفع آثار تخریب ناشی از زلزله بوده و عملیات پاكسازی و بازسازی را شامل می‌شود (ترمیم اولیه زیر ساخت‌های شهری از جمله راه ها، لوله كشی آب، برق و گاز و نظایر آن).ابعاد بحران پس از وقوع زمین لرزه به سرعت گسترش یافته و نیازمند بكارگیری روش‌ها و اصول مدیریت بحران است. بطوری‌كه در یك زلزله برای كنترل بحران علاوه بر مواردی كه در تمامی بحران‌ها به شكل عمومی بایستی رعایت نموده و از اصول عمومی مدیریت بحران می‌باشند. اگر چه جلوگیری کامل از تلفات و خسارات ناشی از زلزله‌های شدید در حال حاضر امکان‌پذیر نیست، لیکن با استفاده از تمهیدات مدیریت بحران زلزله و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی و نیز اجرای برنامه‌های مناسب و مقتضی با شرایط رخ داده، می‌توان اثرات ویرانگر زمین‌لرزه‌ها را تا حد زیادی کاهش داد.

نتیجه گیری

حال با الهام از تجارب حاصل از زلزله‌های (رودبار، بم، ورزقان وغیره) و با توجه به این واقعیت که ایران کشوری زلزله‌خیز است و بر اساس سوابق لرزه‌خیزی در آینده نیز همچون گذشته، زلزله‌ای مهیب دیگری مشابه زلزله‌های فوق در یک نقطه از کشور تجربه خواهد شد و به دنبال خود نیز می‌تواند خسارت‌ها و تلفات زیادی را به همراه داشته باشد، بنابراین گرچه فعلا زلزله را نمی‌توان پیش‌بینی کرد، ولی می‌توان با افزایش ایمنی تاسیسات و زیرساخت‌ها، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، بازسازی و نوسازی اماکن، رعایت اصول ایمنی و استانداردسازی درساخت‌وسازها و نیز آمادگی و انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب و در کل تقویت فرهنگ همزیستی با زلزله، اثرات آن را کاهش داد. ایران یکی از۱۰ کشور نخست زلزله‌خیز جهان است و تقریبا بر اساس تجارب گذشته سالانه حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور، صرف حوادث غیرمترقبه مختلف از جمله زلزله می‌گردد و زلزله نیز به عنوان بخشی از عملکرد طبیعی کشورمان همیشه وجود داشته، لذا ما باید این پدیده‌ مهم را به خوبی بشناسیم، چرا که شناخت، پذیرش و تدبیر را به دنبال خواهد داشت و تنها در نتیجه‌ ناآگاهی و ناآشنایی است، که باید انتظار خسارات، تلفات و تبعات منفی ناشی از زلزله را داشته باشیم، پس باید با برنامه‌ریزی منسجم و یکپارچه و هماهنگ کلیه دستگاه‌های اجرایی موارد ذیل را در برنامه‌های اجرایی خود قرار دهند.

از آنجائی‌که زلزله ذاتا خسارت‌زا نبوده، بلکه این بناها و ساختمان‌های غیرمستحکم و غیرایمن و شریان‌های حیاتی غیراستاندارد و غیرمقاوم هستند که در اثر زلزله آسیب‌پذیر می‌باشند. لذا باید با اولویت‌دادن و تداوم اموری که در این خصوص تاثیرگذار باشد، از جمله بهسازی و استاندارد سازی ساختمان‌ها، شریان‌های حیاتی و تاسیسات زیربنائی، آن‌ها را در برابر زلزله مقاوم کرد.

-باید نظارت جدی بر نحوه‌ اجرا و رعایت قوانین و آئین‌نامه‌های مرتبط با زلزله، علی‌الخصوص قوانین مرتبط با ساخت‌وساز (مثل آئین‌نامه ۲۸۰۰)مقررات ملی ساختمان، خیلی بیشتر از حال صورت گیرد و نباید با وجود جامعه بزرگی از متخصصان در کشور، تنها به علت برخی ملاحظات اجتماعی و اقتصادی، شاهد احداث ساختمان‌های غیرمقاوم و شریان‌های حیاتی و تاسیسات زیربنائی غیراستاندارد در کشور باشیم.

- بیش از پیش ضرورت دارد با توجه به زلزله‌خیزی کشور، استانداردسازی و مقاوم‌سازی مراکز امدادی، درمانی و خدماتی، شریان‌های حیاتی و تاسیسات زیربنائی، شهرها  را در برابر زلزله مقاوم کرد. و از طرفی نیز توسعه و تقویت این مراکز و ساماندهی آن‌ها در کشور بسیار لازم است. تا شاهد تخریب یک ساختمان عمومی و یا دولتی در یک زلزله‌ای همچون در یک نقطه از کشور که باید در زمان زلزله و پس از آن به مردم خدمات دهد، نباشیم. پس از زلزله تصاویری منتشر شد که نشان می‌داد تنها بیمارستان سرپل ذهاب ویران شده است. سرپل ذهاب کانون تلفات زلزله بود و بیشترین خسارت و تلفات در آن‌جا گزارش شده است. ویران شدن بیمارستان این شهر نشان‌دهنده وضعیت نامناسب امکانات بهداشتی و اماکن بیمارستان‌هاست. این در حالی است که این اماکن باید امن‌ترین مکان‌ها در هر منطقه‌ای باشند.

باید آموزش‌های هدفمند در خصوص مسائل مرتبط با زلزله را در جهت ارتقای فرهنگ ایمنی جامعه، در بین عموم مردم و آموزش‌های تخصصی را در بین نیروهای امدادی وخدماتی، تقویت کرده و به صورت پیوسته و مستمر در کشور اجرا نمود و نباید این امر مهم و حیاتی را هرگز فراموش کرد.

ضرورت دارد از مشارکت مردمی در تمامی مراحل چرخه‌ مدیریت بحران زلزله (آمادگی، مقابله، پیشگیری، بازسازی و بازتوانی) استفاده بهینه شود.

-باید امور و برنامه‌های چرخه‌ کامل مدیریت بحران (یعنی تمامی مراحل آن) در سطح کشور مد نظر مردم و دولت قرارگیرد و نباید تنها به یک جنبه‌ آن مثلا امور مقابله‌ای توجه کرد. از طرفی باید مرتبا امور مرتبط با بحران زلزله به روز شده و در مقاطع زمانی مختلف جهت بهبود و مصونیت هر چه بیشتر مردم در شهرها و آبادی‌های کشور برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

-آموزش عمومی مستلزم بالا بردن آگاهی عموم افراد جامعه ازخطر بالا و آموزش دادن درباره اهمیت آن‌هاست. آموزش بهترین راه پیشگیری می‌باشد و هدف آن ارتقای فرهنگ ایمنی است. روند رو به رشد شهرنشینی و جمعیت شهری به عنوان پتانسیلی برای خسارت‌های زیاد به هنگام بروز بلایای طبیعی می‌باشد. گسترش شبكه‌های ارتباطی و زیرساخت‌ها از یك طرف و عدم رعایت ابتدایی ترین نكات ایمنی در ساخت‌وسازهای شهری و بدون برنامه بودن رشد و توسعه شهر از طرف دیگر، زمینه ایجاد خسارت‌های زیاد در زمان وقوع زلزله را فراهم ساخته است. مدیریت بحران در نواحی شهری اقدامی است كه در هنگام بروز بلایا و به خصوص زلزله می‌تواند تاحد زیادی اثرات بحران و بلایا را كاهش دهد و شامل چهار مرحله می باشد. برنامه ریزی شهری نقش بسیار موثری در كاهش ضایعات زلزله دارد.

-در میان سطوح گوناگون برنامه ریزی كالبدی، كارآمدترین سطح برای كاستن از میزان آسیب پذیری شهرها در برابر زلزله، سطح میانی یا همان شهرسازی است، مفاهیم موجود در شهرسازی مانند ساختار شهر، فرم شهر، كاربری اراضی شهری، تراكم های شهری، تاسیسات و زیرساخت های شهری اعم از شبكه آب، برق و گاز و تلفن شبكه ارتباطی شهر و ... نقش مهمی در میزان آسیب پذیری شهر در برابر زلزله دارند. انعطاف پذیری در فرم شهر، همجواری و تناسب كاربری ها با یكدیگر، توزیع متناسب تراكم های شهری اعم از تراكم مسكونی با جمعیتی و داشتن شبكه ارتباطی كارآمد و دارای سلسله مراتب، ساخت تاسیسات زیربنایی و زیر ساخت های شهری به صورتی مطمئن و مقاوم و قابل ترمیم، از جمله عوامل مهم شهرسازی است كه می توانند به میزان زیادی اثرات و تبعات ناشی از زلزله را تقلیل دهند.

-داشتن آمادگی قبل از بروز زلزله و اطلاع رسانی به مردم نیز نقش مهمی در كاهش اثرات زلزله دارد. سطوح شهری نیز باید به امكانات مختلف، اعم از تجهیزات امداد و نجات و اطفای حریق مجهز باشد تا اقدام های لازم جهت كاهش تاثیر هرچه بیشتر زلزله بر پیكره شهر و اجتماع ساكن در آن صورت گیرد. لذا می بایست با انجام مطالعات لرزه خیزی و شناسایی نقاط آسیب پذیر و حساس نسبت به مقاوم سازی آنها اقدام نمود و از سوی دیگر آمادگی جهت مقابله با بلایا را در مردم ایجاد نمود و از مدیریت مشاركتی آنها در مدیریت بلایا نیز استفاده نمود. استفاده از از پتانسیل های دستگاه های مختلف در هنگام بروز بلایا و ایجاد هماهنگی لازم بین آنها مقابله با حوادث را بهتر می نماید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.