تولید و اقتصاد مقاومتی

کیوان جعفری طهرانی*
تولید و اقتصاد مقاومتی
در ادبیات اقتصادی، میزان توانایی یک اقتصاد در بازگشت به وضعیت اولیه یعنی وضعیتی متعادل پیش از بروز شوک های برونزا ،شاخص مقاومت آن اقتصاد تعبیر می شود . وضعیت تعادلی نیز با سنجش متغیرها و شاخص های عمده ای از جمله نرخ رشد اقتصادی ،اشتغال و تورم پس وپیش از بروز شوک های برون زا ارزیابی می شود.
پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب: ۵۸۸۲
Share
اسکان نيوز: در ادامه یادداشت میخوانیم که، توانایی مقاومت یک اقتصاد در مقابل شوک ها ،محصول سیاست های مناسب اقتصادی و استقرار ساختارهای انعطاف پذیری است که اقتصاد را از تلاطم های داخلی و خارجی با کمترین هزینه عبور می دهد. به عبارت دیگر علاوه بر این که برای مقام سازی اقتصاد، باید به طور همزمان زمینه سازی برای کاهش احتمال وقوع نوسانات شوک آفرین را به دنبال کرد، افزایش توانایی کنترل تبعات یک شوک یا بحران نیز به شدت لازم است.

واقعیت این است که تحریم های ظالمانه ای که طی سال های اخیر علیه کشورمان اعمال شد و به خاطر نبودن آمادگی لازم در اقتصاد کشور،تکان‌های شدیدی را نیز در برخی حوزه ها مانند بازار ارز،بازار سرمایه و حتی بخشی واقعی اقتصاد به دنبال داشت ،ضرورت و اهمیت پرداخت به مقوله اقتصاد مقاومتی و آمادگی برای مدیریت این گونه شوک ها رادر صورت تکرار بیش از پیش نمایان کرد.

رهبر معظم انقلاب هم قطعا  با همین هدف و در راستای حساس کردن بدنه کارشناسی و اجرایی کشور، اقتصاد مقاومتی را به عنوان راهبرد کلان اقتصاد ایران مورد توجه قرار داده اند و همگان را به اجرایی کردن آن فرا خوانده اند .

تردیدی نیست که ما قبل از تحریم ها هم در حوزه اقتصاد، مشکلات ساختاری داشتیم و این مشکلات با تحریم ها  بیشتر شد به حدی که نرخ رشدهای بالایی را تحت تاثیر این مشکلات ساختاری تجربه نکردیم .به عنوان مثال قبل از سال 90 فرایند صادرات چندان مشکل نبود ولی تحریم ها دشواریی های زیادی در این مسیر ایجاد شد و رقابت  پذیری صادرات مارا تحت تاثیر قرار داد .

از سوی دیگر موجودی خالص سرمایه در بخش ماشین الات در دهه 80 حدود 2 برابر شده است .انتظار این بود که با این شیب تند تولید بالا برود ولی نرخ بهره وری سرمایه گذاران ماشین الات در همین مدت منفی است .این یعنی ماشین الات خوب استفاده نشده یا از کیفیت لازم برخوردار نبوده است .

بخشی از این ماشین آلات وارداتی بودند و عمدتا هم از چنین که به نظر می رسد حرف و حدیث هایی در مورد آنها وجود دارد .در سال های تحریم ولی ما ناگزیر از دسترسی به ماشین الات کشورهای محروم بودیم. حال که رفع تحریم ها مجددا این دسترسی ایجاد می شود که این امیدواری را برای افزایش بهره وری از موجودی سرمایه و .... افزایش ببرد.

با این حال اما اکنون که با رفع تحریم ها ،هزینه واردات کاهش می یابد این اتفاق البته مانند یک تیغ دو لبه است ،مدیریت صحیح از سوی دستگاه‌های مسوول و نهادهای سیاستگذار می تواند به سوق یافتن واردات ارزان تر  به سمت کالاهای واسطه ای و مواد اولیه منجر شود که نتیجه آن کاهش قیمت تمام شده محصولات داخلی است ولی در صورت کم توجهی ،حجم بیشتری از واردات ارزان تر را کالاهای مصرفی  به خود اختصاص می دهد که با توجه به محدودیت های ارزی ،مشکلات جدیدی  را برای تولید داخلی و اشتغال در کشور ایجاد می کند از این رو باید با اجرای دقیق شیوه های اقتصاد مقاومتی از مزایای نبود تحریم ها استفاده کنیم و از پیامدهای ناگوارش پرهیز. اتکا به توان داخلی، افزایش بهره وری و ایجاد تعادل میان استفاده از توان داخلی و خارجی از جمله این باید هاست.
 
*مدیر بین الملل انجمن سنگ آهن
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.