مرور وضعیت مؤسسه‌های مطبوعاتی و فعالیت‌های اقتصادی سودمحور علیه کاسب کاری فرهنگی

الهام فخاری *
مرور وضعیت مؤسسه‌های مطبوعاتی و فعالیت‌های اقتصادی سودمحور علیه کاسب کاری فرهنگی
یکی از ویژگی‌های کاری‌ام دیدارهای غیررسمی و بازدیدهای سرزده و نظارت شهروندی است. در هفته‌ گذشته وقت آن بود بروم ببینم وضعیت یکی از گروه نشریات باسابقه و مهم کشور چگونه است.
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۲۱:۱۸
کد مطلب: ۲۰۵۴۰
Share
اسکان نيوز: با وضعیتی روبه‌رو شدم که به گمانم از خیلی از مواردی که در تیتر خبرها می‌آید حساس‌تر است. در این وضعیتی که هر روز با افزایش بهای برخی کالاها زندگی می‌کنیم، تنش وضعیت کاغذ در کشورافزون بر همه‌ گرفتاری‌های فرهنگی نشر، صنعت نشر و گروه‌های انتشاراتی، چاپ و بازار کتاب و نشریه‌ها را دستخوش دشواری‌ها و ناپایداری‌هایی کرده است. با این همه آنچه خودمان بر خود روا می‌داریم را تلخ‌تر از وضعیت کاغذ دریافتم.

شوربختانه فرهنگ و شاخه‌های کاری فرهنگی در دهه گذشته به بهانه اقتصاد هنر و اقتصاد فرهنگ جولانگاه بازاری‌نامیده‌هایی (و نه بازاری‌های واقعی که از قضا میدان کار و بازرگانی خود را درست تعریف می‌کنند) شد که به گمان خود همان فرمول‌های فشرده بازرگانی پارچه یا تیرآهن را برای گرداندن گالری، تماشاخانه یا کتاب و مجله و انتشاراتی بس می‌دانسته‌اند.
 
آنچه کارهای فرهنگی و هنری را متفاوت می‌کند، ویژگی‌های محتوایی و زیبایی‌شناختی است، و نه محاسبه بها و سود. فعالیت‌های اقتصادی سودمحور در پوشش فرهنگ و هنر یا آموزش و پژوهش، در واقع ویران کردن آخرین سنگرهای معنابخشی زندگی مردم است و پیامدی زیانبار دارد. در این میانه هنوز خوشبختانه نشریات فرهنگی مستقل در ایران هستند و روشنابخش جامعه‌اند.

ولی تأسف از این است که برخی سیاستگذاران فرهنگ عمومی یا شهری هم به نام اقتصاد فرهنگ با رویکرد اقتصادی کردن فرهنگ و هنر، کتاب و نشر و هنر و فرهنگ را به مسلخ اعیانی‌سازی و تجارت‌زدگی می‌برند و برخی کیفیت فرآورده نشر  و ذائقه شهروندان را به تنزل می‌کشند. این در حالی است که بر پایه قانون اساسی دسترسی برابر به خدمات و زیرساخت‌های فرهنگی حق شهروندان ایرانی به‌شمار می‌رود.

اگر رسانه، نشریه، کتاب، نمایش، موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی و هر زمینه دیگر از هنر و فرهنگ، به پوشش یا میدان بازی‌های پولی و منطق اصالت سود مادی تبدیل شود، ستون‌هایی درهم می‌شکند که سایه‌سار فرهنگی نسل آینده ما را بر دوش دارند. کنشگران فرهنگ و هنر از فضای کار خود محافظت کنید: نه اجازه دهید کاسبکاری به دفترتان راه یابد نه برای کاسبکارها کار کنید.

*عضو شورای شهر تهران
مرجع: ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.