پیامدهای زلزله برای ساختمان‌های خطرزا، مدارس و بیمارستان‌ها

علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
پیامدهای زلزله برای ساختمان‌های خطرزا، مدارس و بیمارستان‌ها
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: ۱۸۳۲
Share
  • تعیین حریم گسل‌های شهر تهران یکی از اقدامات اساسی در کشور برای شروع جدی ملاحظات زلزله در توسعه شهری است. تدوین ویرایش‌های آیین‌نامه ۲۸۰۰ (ساخت و ساز مقاوم در برابر زلزله ) نیز در زمره همین اقدامات است که ویرایش چهارم آن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تدوین شده است.

اسکان نيوز: اهمیت تعیین حریم گسل‌های شهر تهران در چند محور اساسی ذیل است که آن را از بقیه کارهای مهندسی و علمی متمایز ساخته است:
 
۱- حرائم گسل‌های شهر تهران که بیش از ۱۰ سال پیش با تلاش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تهیه و تدوین شده بود، پس از هماهنگی‌های بعمل آمده با محوریت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و کارگروه ملی زلزله و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، سازمان زمین‌شناسی، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، کمیته دائمی آئین‌نامه ۲۸۰۰ مورد وفاق جمعی قرار گرفت.
 
نقشه‌های تهیه شده به تائید کلیه اعضا رسید و به شورای‌عالی معماری و شهرسازی ارسال گردید. در جلسات فنی و اصلی این شورا، نقشه حریم گسل‌ها و الزامات اجرائی آن به تائید رسید و به مراجع ذیربط ارسال شد.
 
کار تعیین حریم گسل‌های شهر تهران، تجربه موفق هم‌افزائی و همگرائی بین نهادهای مختلف تحقیقاتی و علمی و اجرائی و مدیریتی کشور بود که می تواند الگوئی مناسب برای کلان شهرهایی نظیر تبریز، کرج، مشهد و نیز شهر کرمان گردد که بر اساس مصوبات شورایعالی معماری و شهرسازی موظف شده اند با محوریت وزارت راه و شهرسازی کار تهیه حریم گسل‌ها را به سرانجام رسانند.
 
۲- حرائم تعیین شده برای گسل‌های شناخته شده شهر تهران، مسلما کاری است ادامه دار و تدقیق‌پذیر که با افزون شدن دانش و اطلاعات ما در مورد گسل‌های شهر تهران، بر دقت آن افزوده خواهد شد. لزوم کار مستمر بر روی گسل‌های شهر تهران، لزوم مطالعات دقیق‌تر و اندازه‌گیری‌های مستمر آتی کاری است که در پیشنهادات جمعی که حریم گسل‌های شهر تهران را تصویب و به شورای‌عالی معماری و شهرسازی ارسال کردند نیز مورد تاکید قرار گرفته و انجام آن به سازمان زمین‌شناسی سپرده شده است که یکی از وظایف حاکمیتی آن سازمان نیز است.
 
۳- در حریم گسل‌های اصلی، مصوب گردید که ساختمان‌های بسیار مهم مانند بیمارستان‌ها احداث نشود. ساختمان با تعداد طبقات بالاتر از ۱۲ ساخته نشود. واضح است که بیمارستان‌های واقع در حریم گسل‌ها برای مقاوم‌سازی و بازبینی‌های لرزه ای در اولویت وزارت بهداشت باید قرار گیرند.
 
مکاتبات برای اجرائی کردن این ضرورت توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با وزارت بهداشت انجام شده و پیگیری می شود. مسئولان وزارت بهداشت باید بدرستی ضرورت این امر را متوجه شده و وظیفه خطیر بیمارستان‌ها در مواقع رخداد زلزله را خیلی جدی بگیرند.
 
تراکم کاری، مشغله‌های متعدد، مشکلات جاری بیمارستان‌ها و ...، مسلما ذهن مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را درگیر کارهای مختلف کرده و با توجه به تخصص اصلی مسئولان این وزارتخانه، ممکن است امر زلزله تهران و مقاوم سازی بیمارستان‌ها مغفول بماند، بطور جد باید بیمارستان‌های واقع در حرائم گسل‌ها بر اساس کیفیت ساخت، قدمت آن‌ها و وضعیت آسیب‌پذیری آنها اولویت‌بندی گردیده و اقدامات جدی برای ارتقا کیفیت ساختمان بیمارستان‌ها صورت پذیرد.
 
۴- از ساختمان‌های بسیار مهم دیگر، مدارس واقع در حریم گسل‌ها هستند. متاسفانه مدارسی در شهر تهران وجود دارند که کیفیت پائینی از نظر مقاومت در برابر زلزله دارند. سازمان توسعه و نوسازی مدارس وزارت آموزش و پرورش باید در این زمینه اقدام جدی را دنبال کند. در چندین سال گذشته، بودجه‌های خوبی برای بهسازی و مقاوم‌سازی ساختمان مدارس در اختیار این سازمان قرار گرفته است. با توجه به محدودیت‌های مالی موجود، لازم است ساختمان مدارس براساس آسیب‌پذیری سازه‌ای، جمعیت دانش‌آموزی، دوره آموزشی، جنسیت اولویت‌بندی شده و در این خصوص اهمیت دو چندانی به ساختمان‌های واقع در حرائم گسل‌ها داده شود. این مسئولیت مستقیما متوجه وزارت آموزش و پرورش است.
 
۵- ساختمان‌های خطرزا مانند پمپ‌بنزین‌ها، مخازن گازهای خطرزا مانند گاز کلر، انبارهای نگهداری سموم و مواد شیمیائی سمی و خطرآفرین واقع در حریم گسل‌های شهر تهران باید بدقت شناسائی و اقدامات و تمهیدات مدیریتی برای جابجائی آن‌ها آغاز شود.
 
در این زمینه متاسفانه کار رها شده و اقدامی خاص صورت نگرفته است. از طرف کار گروه ملی زلزله در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیگیری‌های لازم دنبال می شود و ما خود را موظف به اطلاع‌رسانی عمومی کرده‌ایم تا فرهنگ توجه جدی به زلزله در کشور نهادینه گردد.
 
۶- شریان‌های حیاتی نظیر لوله‌های گاز، نفت، بنزین، آب، مخابرات، برق و ... در نقاط تقاطعی با حریم گسل‌های شهر تهران باید مورد بازبینی قرار گرفته و اقدامات لازم برای افزایش مقاومت آن‌ها در برابر گسیختگی انجام شود. اطلاعات ما نشان می‌دهد که در این زمینه نیز اقدامی شروع نشده است. برخورد بوروکراتیک و کند و توام با سهل شمردن مسئله در برخی از نهادها انجام کارهای ضروری را متاسفانه منتفی و یا با تاخیرهای جدی همراه کرده است. تغییر مداوم و مستمر مسئولین و مدیران سازمان‌ها و شرکت ها و به تبع آن‌ها به فراموشی سپردن و بی‌توجهی به کارهای دنبال شده مدیران قبلی هم مزید بر علت می‌شود.
 
۷- برای ساختمان‌های مسکونی واقع در حریم گسل‌ها مقرر گردیده تا ضوابط خاص ساخت‌وساز تدوین گردد. این ساختمان‌ها که از نظر تعداد، بیشترین تعداد المان‌های واقع در حرائم گسل‌های شهر تهران را تشکیل می‌دهند، این کار توسط کمیته‌های تخصصی آئین نامه ۲۸۰۰ در دست اقدام می‌باشد.
 
۸- علاوه بر تهران ضرورت دارد شهرهای تبریز، مشهد، کرج، کرمان نیز کار تعیین حریم گسل‌ها را به انجام برسانند که متاسفانه در این زمینه نیز هنوز کاری توسط این شهرها شروع نشده است.
 
۹- در شهر تهران، ۱۶ پهنه گسل‌های اصلی شناسائی شده است که عمده ترین آن پهنه گسل شمال تهران است. دریک کار آماری که توسط مولف این نوشتار تنها در قطعه شمال شرقی پهنه گسل شمال تهران انجام گرفت، مشخص شد که دقیقا بر روی زون گسل تهران حدود ۴۰۰۰ ساختمان که عمدتا هم ساختمان‌های مرتفع می‌باشند طی سالیان گذشته تا حال حاضر ساخته شده است.
 
مساحت پهنه حریم گسل‌های اصلی در شهر تهران مساحتی معادل ۵۵ کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد. حدود ۲۰ کیلومترمربع از مساحت شهر تهران که حدود ۷۳۰ کیلومتر مربع می باشد، در پهنه گسل های متوسط (شامل ۱۵ پهنه) و حدود ۴۰ پهنه گسل‌های کوچک در شهر تهران مساحتی در حدود ۴.۵ کیلومترمربع را دارند.
 
نظر به نکات فوق‌الذکر، لازم است همه ما از بالاترین مقامات عالیه کشور تا مهندسان و کارشناسان و عموم مردم به امر زلزله و بویژه زلزله در مراکز جمعیتی متراکم و علی‌الخصوص زلزله در شهر تهران بسیار جدی‌تر و مسئولانه‌تر نگاه کنیم. حالت رخداد پریودیک و دیر به دیر رخداد زلزله های سترگ، معمولا ذهن‌های غیردرگیر با موضوع تخصصی زلزله را مشمول فراموشی می‌کند که نباید این چنین گردد، فراموش نکنیم زلزله‌های طبس، رودبار، زرند، ورزقان، بم و ...را.
 
نمایندگان مجلس در تدوین برنامه ششم باید موضوع مخاطرات طبیعی و بویژه زلزله و تخصیص بودجه در این زمینه را فراموش نکنند، آیندگان مسلما از ما سئوال خواهند کرد که برای توسعه پایدار و ارتقا ایمنی شهرها در برابر زلزله چه کرده‌ایم. ما متخصصان و مهندسان، جدیت مسئولان در پرداختن به کاهش ریسک زلزله را نه در شعار و حرف که با مقادیر عددی اندازه گیری می کنیم، سوال اینست که چقدر بودجه با هدف کاهش ریسک زلزله، فرونشست زمین و ... تخصیص داده‌ایم. طرح‌های پیشنهادی ما هم در سازمان‌ها مرتبط با مهارت‌های خاصی مشمول گذر زمان گشته و متاسفانه اقدامی جدی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.
 
یادآوری این نکته ضرورت دارد که همه ما مسئول ساختن کشور و تحویل آن به کودکان و جوانانمان هستیم، خوب است که در خلوت خود فکر کنیم چه محیطی را (اعم از آلودگی هوا، ریزگردها، بحران آب، فرونشست زمین، زلزله و ...) به کودکانمان به میراث خواهیم سپرد.
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.