منشا سیلهای ویرانگر را اندیشه کنیم ...

حنیف رضا گلزار*
منشا سیلهای ویرانگر را اندیشه کنیم ...
چهارشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: ۱۸۳۱۱
Share
اسکان نيوز: عده ای در تلاشند تا با نعل وارونه و استناد صرف به آمار بارندگی ها، ریشه سیل های اخیر را تنها به بارندگی های با دوره بازگشت طولانی مدت نسبت دهند. این ها همان پیمانکاران و سدسازانند که چشمان خود را به روی حقیقت ماجرای جنگل زدایی ها بسته اند.

در تصویر زیر آمار فراوانی سیل های رخ داده در دو استان گلستان و مازندران در نیم قرن گذشته به روایت آمار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ارایه گردیده.در دهه 1330 خورشیدی هیچ سیلی در منطقه ای که امروز به نام استان گلستان می شناسیم گزارش نشد، در حالیکه در دهه 1380 خورشیدی در این استان 190 مورد سیل ثبت و گزارش شده است!

در دهه 1330 خورشیدی در استان مازندران تنها 13 مورد سیل ثبت و گزارش شد، در حالیکه در دهه 1380 خورشیدی در این استان 86 مورد سیل ثبت و گزارش شده است!

اگرچه شدت و مقدار بارندگی های اخیر دست کم از دوره بازگشت 100 ساله برخوردار بوده ولی آنچه مسلم است، اگر به جنگل های شمال دست اندازی نمی شد و خاک های بالادست دچار فرسایش نشده بود، روند سیل های رخ داده در این ناحیه با این شیب تند و ناگهانی افزایش نمی یافت.

مراقب باشیم!! عده ای در تلاشند تا با نعل وارونه و استناد صرف به آمار بارندگی ها، ریشه سیل های اخیر را تنها به بارندگی های با دوره بازگشت طولانی مدت نسبت دهند. این ها همان پیمانکاران و سدسازانند که چشمان خود را به روی حقیقت ماجرای جنگل زدایی ها بسته اند.

آبخیزداری و صیانت از جنگل ها موثرترین و پایدارترین گزینه ها برای جلوگیری از تکرار سیل های ویرانگر هستند نه ساخت سدهای زارم رود و کسلیان و فینسک.

*پژوهشگر آب، خاک و جنگل

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.