خداحافظی نجفی؛ بدترین اتفاق

نورا حسینی*
خداحافظی نجفی؛ بدترین اتفاق
تازه ایرانی‌ها داشتند خود را برای جشن‌های پایان ‌سال و آغاز نوروز باستانی آماده می‌کردند که استعفای «محمدعلی نجفی» تبدیل به یکی از مهمترین اخبار دهه آخر اسفند ۹۶ شد و این کلاف سردرگم تغییرات مدیریت شهری به آخرین ماه‌های ۹۷ هم کشید. در نخستین روزهای کاری ماه نخست ‌سال یعنی فروردین ۹۷، نجفی کلید بهشت را جا گذاشت و رفت تا به زندگی شخصی‌اش برسد.
يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب: ۱۸۱۹۷
Share
اسکان نيوز: بدترین اتفاق حوزه شهری را خداحافظی محمدعلی نجفی از شهرداری تهران می‌دانم. استعفایی که در اواخر‌ سال ۹۶ صورت گرفت و اوایل ‌سال ۹۷ پذیرفته شد. او نزدیک‌ترین شهردار به وعده‌های شیرین پیش از انتخابات بود. اتفاقات بزرگی در این دوره کوتاه افتاد. هرچند این اتفاقات برای بدنه شهرداری که به رویه‌های دیگری عادت کرده بودند، درد داشت، اما مانند واکسنی بود که اگر تب اولش را تحمل می‌کردی، برای مدت‌ها سلامت بودی.

اما بدنه شهری این درد را تحمل نکرد، برای همین بود که دو بخشنامه مهم او پس از تغییر شهردار لغو شد، هولوگرام به شهرداری بازگشت، طلب‌های پیمانکاران از طریق زمین‌فروشی پرداخت شد و درنهایت درآمد سیاهی که در دوره نجفی کاهش پیدا کرده بود، دوباره به دخل شهرداری واریز شد. بدترین اتفاق خداحافظی نجفی بود. شاید با انتخاب عباس آخوندی که از همان ابتدا اعلام کرد تغییر رویه هزینه دارد و همه ازجمله شورای شهر تهران باید این هزینه‌ها را بپردازد و با آمدنش قانون، حرف اول و آخر را در مدیریت شهری می‌زند، می‌توانست امید اصلاح رویه‌ها را دوباره در دل‌ها زنده کند.

 شاید باید میان تصمیم‌های خوب شورای شهر و شهرداری، لغو مصوبه برج باغ‌ها را بیاوریم یا تلاش برای در اختیار گرفتن باغ‌های نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان و کمیته امداد، اما وقتی دقیق نمی‌دانیم چرا بنیاد آن دو باغ را به شهرداری تهران داده و در جریان مجوز ساخت‌وساز در ۶۲ باغ متوجه شدیم در این یک سالی که مدیریت شهری با لغو این مصوبه دور افتخار زده، در اصل هیچ اتفاقی نیفتاده است و تا زمانی که این دستورالعمل در طرح جامع از سوی شورای‌عالی شهرسازی اصلاح نشود، صاحبان باغ می‌توانند با حکم دیوان مجوز ساخت بگیرند، بهتر است این اتفاقات را هم در کنار سایر اتفاقات ناخوش شهر بگذاریم.

شاید باید تکمیل سامانه شفافیت را که در زمان محمدعلی نجفی راه‌اندازی شد و آخرین کار او در شهرداری رونمایی از این سامانه بود، در لیست تصمیم‌های خوب بگذاریم، اما وقتی هر فهرستی که در این سامانه قرار گرفته، از نام خبرنگارانی که طرح ترافیک گرفته‌اند تا پرونده‌های شهرسازی که در‌ سال ۹۷ تشکیل شده‌اند، از لیست سفرهای خارجی تا لیست حقوق دستمزد مدیران کامل نبوده و این شفافیت نصفه‌ونیمه بیشتر کام مخاطب را تلخ کرده است، می‌توان آن را به لیست کارهای خوب مدیریت شهری اضافه کرد؟

 بهره‌برداری دوباره از ۷.۵ کیلومتر از خط ۷ مترو را که به دلیل ناایمن بودن در زمان شهردار اول بهره‌برداری‌اش متوقف شد، باید از اتفاقات خوش بدانیم، اما وقتی متوجه می‌شوم این خط پس از یک‌سال وعده‌های پی‌درپی باز هم هواکش میانی ندارد و مدیران مترو می‌گویند برای زمان‌های بحرانی و آتش‌سوزی‌ها سناریوهای دیگری پیش‌بینی کرده‌اند، دست و دلم نمی‌رود این اتفاق را هم  در لیست اتفاقات خوب بگذارم.

 وقتی مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون که قرار است پشتیبان دستفروشان باشد و جلوی باج‌گیری عده‌ای را بگیرد، از سوی شهرداری تهران در کف خیابان اجرایی نمی‌شود، باز هم زورم می‌آید آن را در میان تصمیمات خوب بگذارم.

 آغاز فعالیت‌های عمرانی ساختمان پلاسکو اتفاق خوشی برای ذینفعان است، اما برای تهران نه، چون این ساختمان همان‌طور ساخته می‌شود که مالک می‌خواهد، نه آن‌طور که در طرح تفصیلی پیش‌بینی شده و مناسب امروز این خیابان است. این را هم بهتر است در لیست بدها بگذارم.

 یادمان نرفته یک مرد در مقابل شورای شهر تهران خودسوزی و فوت کرد. قرار بود گزارش این خودسوزی در شورا ارایه شود و نشد. این پنهان‌کاری یکی دیگر از تصمیم‌های اشتباه این شوراست. امسال یک دیوار نیمه‌ و چوبی هم در سالن ورودی شورای شهر کشیده‌اند تا خدای نکرده! شهروندانی که با اعضای شورای شهر کار دارند، در مسیر خروج آنها از صحن گفت‌وگویی با آنها نداشته باشند. این را هم بگذاریم در لیست اشتباهات شورای شهری که باید در آن صحن چوبی نیازهای همین مردم را دنبال کند.

 به نظر اتفاق خوبی که می‌تواند در ‌سال ۹۸ رخ دهد، تلاش برای به سرانجام رساندن اتفاقات کوچک اما تاثیرگذار در شهر تهران است. پروژه‌های کوچکی که چندان به درد روبان پاره‌کردن نمی‌خورند، اما سال‌هاست مردم آن محله را گرفتار کرده‌اند.

 فراهم‌کردن بساط شادی‌های جمعی برای مردمی که ‌سال سختی را باید پشت سر بگذارند. تصمیم‌هایی که با اعصاب و روان مردم این شهر بازی می‌کند نگیریم. درست است که باید هزینه اداره این شهر را همه با هم بدهیم. اما در‌سال پیش‌رو مردم را در اولویت این تصمیم‌گیر‌ی‌ها نگذاریم و تلاش کنیم، دولت سهم خود را ازهزینه‌های پایتخت بدهد. هزینه‌هایی که بیشتر خودش روی دست این شهر گذاشته است.

اگر می‌خواهیم یادگاری خوبی برای این شهر به جای بگذاریم و شفاف نباشیم هم اشکالی ندارد، کافی است فقط صداقت داشته باشیم، چرا که صداقت حق این مردم است. این‌که چرا در این دوره یک سری کارها که نمی‌شود را صادقانه با مردم درمیان بگذاریم، چه کسانی نمی‌گذارند کارها به سرانجام برسد، بر‌ای به سرانجام رسیدن کارها تن به هر تفاهم و توافقی ندهیم.

*خبرنگار شهری
مرجع: شهروند

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.