شهرکاوی

جمع و تفریق چهارباغ

جمع و تفریق چهارباغ
صحبت کردن از چهارباغ، همواره امری است سهل و ممتنع! چهارباغ، خیابانی است آرمیده بر صور خیال هر آن کس که چیزی از اصفهان دیده یا شنیده است و اصولا به خاطر آوردن اصفهان بدون چهارباغ، به غزل بی‌قافیه‌ای می ماند که گوشه‌ای از احساس مخاطب را در چرایی فقدانش گرفتار می‌کند.
دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب: ۱۷۷۹۸
Share
اسکان نيوز: مینا کشانی‌همدانی، پژوهشگر جهاد دانشگاهیدر یادداشتی تاکید کرد: چهارباغ خیابانی است که علاوه بر کارکرد خیابان‌های معمول، وجه شاعرانگی منحصربه‌فردی را با خود یدک می‌کشد. اما سخن اصلی در باب "بلد بودن چهارباغ" است؛ تصویری که هر کس به فراخور ارتباط و اندیشه خویش با آن در می‌آمیزد. شناخت سیطره چهارباغ بر وجوه عینی و ذهنی زیست شهری شهروندان، تاثیر به‌سزایی بر برنامه‌ریزی این محور دارد. اهمیت این امر تا بدان جاست که بپذیریم چهارباغ تنها گذری سرسبز با درختان سر به هم آورده نیست که این روزها طعم پیاده راه بودن را با تمام مزایا و کاستی‌هایش می‌چشد. فی‌الواقع آن‌چه چهارباغ را در ذهن بسیاری از مخاطبان ماندگار می‌سازد، بستر بلافصل این گذر است که در ارتباط مستقیم با فضا خطی میانی قرار دارد. بدنه‌ای که در بخش هایی از آن گره گاه‌هایی کالبدی یا معنایی به صورت شاخص خودنمایی می‌کند.

پرداختن به هر بخش چهارباغ فارغ از سایر بخش‌ها در فرایند برنامه‌ریزی و طراحی، منجربه برهم زدن یکپارچگی فضایی و کالبدی این محور خواهد شد. درآمیختن معانی ذهنی با ساختار کالبدی و لایه‌های سازنده کیفیت مکان‌های عمومی امری است که برنامه‌ریزان شهری نمی بایست از آن غافل باشند. در حقیقت، خیابان چهارباغ به مثابه عنصری‌ست واحد که دارای اجزا هم پیوند و در هم تنیده است.  باید بپذیریم در برنامه‌ریزی این گذر نیاز به رویکردی جامع و یکپارچه بیش از پیش ضروری می‌نماید؛ در واقع چهارباغ حاصل جمعی است، بیش از جمع اجزا آن. تفریق لایه‌های موجود در این محور تاریخی -به امید پرداختن بدان در آینده نزدیک- چیزی جز تفرق کیفیت این مکان را در پی نخواهد داشت.
 
نکته مهمتر در خصوص چهارباغ نقش میانی آن در استخوانبندی شهر است. در یک مقیاس، چهارباغ کلیتی است که از عناصر و اجزا کوچکتر و در رابطه با هم تشکیل شده است. در مقیاس کلان‌تر، چهارباغ جزئی از اجزای تشکیل دهنده ساختار بزرگتری به نام "استخوان بندی شهر اصفهان" است. بنابراین برنامه‌ریزی این محور، باید به گونه‌ای باشد که این محور بتواند در ارتباط با اجزا فرادست و فرودست خود، نقش صحیحی را ایفا نماید. از این رو لزوم تجمیع مولفه‌های سازنده چهارباغ در وجوه مختلف کالبدی، ادراکی، کارکردی و... و خودداری از نگاه بخشی با مسائل آن، نقش کلیدی در ایجاد ساختاری منسجم و چشم‌اندازی ارزشمند برای چهارباغ عباسی خواهد داشت.
 
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.