مردم پای انقلاب ایستاده اند، مسئولان چطور؟

پژمان گرامی*
مردم پای انقلاب ایستاده اند، مسئولان چطور؟
پژمان گرامی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در یادداشتی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی با عنوان مردم پای انقلاب ایستاده اند، مسئولان چطور؟نوشت
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب: ۱۷۵۰۰
Share
اسکان نيوز:۴۰ سال از انقلاب اسلامی و میوه آن یعنی جمهوری اسلامی ایران گذشت. انقلابی که در طی این ۴۰ سال با وجود فراز و نشیب‌ها، مشکلات و بحران‌های داخلی و خارجی هم‌چنان حرکت رو به جلو خود را ادامه داده است.

برای بررسی مسیر طی شده و زمینه‌های تثبیت و تکامل انقلاب در گام اول باید ضعف‌ها و قوت‌ها را شناخت و متناسب با آن نقشه راه و برنامه طراحی و تدوین کنیم.

اگر دلیل انقلاب و انگیزه مردم برای به ثمر نشستن آن را مبارزه با فقر، تبعیض، فساد، فاصله طبقاتی، و ناهنجاری‌هایی از این قبیل بدانیم باید باور کنیم که هنوز در متن جامعه و فضای عمومی کشور این مسائل و مصداق‌های آن وجود دارد و ریشه‌کن نشده است و کسی  نمی‌تواند مدعی شود که همه چیز در اوج خوبی و خوشی و مطلوبیت است و یا  وجود ناهنجاری را انکار کند یا فکر کند همین که انقلاب شد یکباره و در چشم به هم زدنی مشکلات نابود شده و هر چه هست آرامش و بهشت برین است.

انقلاب به عنوان یک پدیده اجتماعی و ساختار سیاسی درست مانند یک انسان که اجزا و عناصر وجود او در یک رابطه انداموار با هم ارتباط دارند ممکن است در سن چهل سالگی که سن پختگی و بازآفرینی نیروی جوانی هم هست به عنوان یک ساختار و پیکر دچار تب  و سایر عوارضی شود که وجود آن عقلی اما درمان نکردنش غیرعاقلانه و کاری اشتباه است. هر چند این تب کردن‌ها نه تنها بد نیست که هشداری برای فهمیدن بیماری است.

تب جامعه که در نارضایتی و حتی اعتراض دیده می‌شود ما را به وجود یک عفونت و بیماری می‌رساند که اگر به موقع به داد آن نرسیم هزینه و مشکلات بیشتری را بر بیمار سوار می‌کند. دردهای انقلاب و مشکلات هم شباهت نزدیکی به این امراض دارد که اگر درست شناسایی شود و بفهمیم علت آن چیست چه بسا به سادگی با نسخه‌هایی معمولی و عادی درمان می شود. اما اگر به فکر درمان نباشیم نه تنها خبری از بهبودی نیست بلکه یک عارضه و بیماری عادی مثل سرماخوردگی می‌تواند یک فرد و حتی یک ساختار را با مشکلات پیچیده‌ای روبه‌رو کند که درمان آن مستلزم سختی‌ها و رنج‌های فراوانی خواهد بود که دیگر با داروهای مُسکن که فقط درد را پنهان و نه درمان می‌کند برطرف نمی‌شود.

در جامعه دردهای زیادی وجود دارد که از فقر و تبعیض و جهل تا درد معیشت و بی‌عدالتی  را شامل می‌شود. باید در یک بررسی مشخص کرد که علل وجود و دلیل تداوم آن چیست. کدام درد اساسی باعث شده عوارض و نشانه‌های دردناک دیگری هم بر آن سوار شود. ریشه دردهای انقلاب را باید شناخت و اتفاقا صادقانه با مردم در میان گذاشت نه اینکه بر اساس قاعده "بی‌خبری و خوش خبری" مشکلات و بحران‌ها را پنهان کرد. اینجا همان نقطه‌ای است که مردم مثل همیشه چه در جنگ و چه در تحریم و مصیبت‌های ناشی از آن با شهامت و مردانگی و همراهی مطلق حتی زندگی خود را رها می‌کنند و جانانه در برابر دردها و مشکلات سینه سپر می‌کنند البته به شرطی که دردها را درست تشخیص دهیم.

فرد اگر بیماری خود را از خانواده به هر دلیلی چه علت عاطفی و چه دلایل دیگر پنهان کند موجودیت خود را به خطر می‌اندازد. شهدایی که در کوران انقلاب و پیش از آن در مبارزه با رژیم پهلوی جان خود را فدای انقلاب و آرمانش کردند با شهادت‌شان می‌خواستند بفهمانند که مادامی که آزادی نباشد، امنیت، ثروت و قدرت او اصالت ندارد. درمان دردهای انقلاب در درون این اصل مهم یعنی محرم دانستن مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب انجام می‌شود و شرط اساسی و اصلی آن در میان گذاشتن درد با مردم است، مردمی که این روزها در تنگنا و عسرت هستند اما پای انقلاب شان ایستاده‌اند.

برای تحقق و مستقر شدن آن خون داده‌اند و فرزندان و عزیزانشان را در راه مبارزه با بی‌عدالتی فدا کرده‌اند اینک اما نوبتی هم که باشد نوبت مسئولین است که از با مردم همدلانه‌تر و ساده‌تر و صمیمیانه‌تر بنشینند، حرف بزنند، دردها را بگویند و برای درمان و بهبود از مردمی یاری بخواهند که برای تداوم انقلاب و سربلندی میوه آن از هیچ تلاشی فروگذار نیستند. کلام نورانی حق سرلوحه رفتار مسئولین باشد آنجا که خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: «وای بر نمازگذاری که برادرش را از کمک و مساعدت محروم کند. حتی اگر جزئی و کوچک باشد» این بدان معنی است که نماز که عبادت و پرسش خداوند است اگر با بی‌توجهی به مردم همراه باشد با «وای» بر انسان همراه خواهد بود. نمی‌توان عشق و ایمان به خدا و عشق و احترام به انسان خصوصا رنج دیدگان را از هم جدا کرد. *

* حدیث سحرگاهان اثر امام موسی صدر؛ تفسیر سوره مائده
مرجع: خبرآنلاین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.