حفاران غیرمجاز باغملک را زیر و رو کرده‌اند

حفاران غیرمجاز باغملک را زیر و رو کرده‌اند
حفاری‌های غیرمجاز به راحتی و با آسودگی خاطر حفاران غیرمجاز حتی بیش از گذشته به قوت خود باقی است.
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
ساعت ۲۱:۱۲
کد مطلب: ۱۶۹۷۸
Share
اسکان نيوز: نسرین کریمی، مدیر انجمن میراث دوستان باغملک در یادداشتی نوشت: حفاران غیرمجاز همچنان به شهرستان باغملک در استان خوزستان هجوم می‌آورند. باغملک تاریخی کهن دارد. در هر نقطه از این شهرستان، ردپا زندگی نیاکان و بزرگان اقوام و گروه‌های تمدنی مختلف در تاریخ ایران وجود دارد.
 
دیرینگی تمدن و تاریخ غنی این شهرستان بر همگان آشکار است و همین آگاهی از محوطه‌های باستانی و دیرپا بودن تمدن و فرهنگ به همراه حضور تمدن‌های مختلف از دوره‌های تاریخی متعدد در باغملک است که پای حفاران غیرمجاز را به این سرزمین
بی‌توجهی، سهل‌انگاری و بی‌تدبیری اشخاصی که موظف به حفظ آثار تاریخی باغملک هستند نیز موجب شده است تا حفاران غیرمجاز با آزادی عمل کامل و با خیال آسوده، وجب به وجب خاک باغملک را زیر و رو کنند.

 
حفاران غیرمجاز برگ‌های ارزشمند تاریخ کهن خوزستان در شهرستان باغملک را با حفاری‌های غیرمجاز و رها کردن آثار باستانی در محوطه‌ها نابود کرده‌اند. چه آثار گران‌سنگ و گران بهایی که دور از جایگاه واقعی خود و دور از دسترس وارثان واقعی‌شان در باغملک به یغما نرفته است!
 
حفاران غیرمجاز در شهرستان باغملک بویژه منطقه «میداوود» و روستا «پتک» و «سرله» و سایر مناطق اطراف آن‌ها، حفاری‌های فراوان انجام داده‌اند و دوستداران میراث‌فرهنگی باغملک اخیرا در بازدید از یک اشکفت(غار دستکند) در نزدیکی روستا «سرخار» آثار حفاری‌های غیرمجاز آن‌ها را مشاهده کرده‌اند.


 
براساس مشاهدات صورت گرفته از اشکفت روستا سرخار، سفالینه‌های شکسته فراوان دیده شد و این نشانه‌ها تنها یکی از صدها مورد آثار حفاری‌های غیرمجاز در شهرستان باغملک است که زیر ضربه‌های کلنگ و تیشه کاوشگران غیرمجاز جان می‌دهند.
 
این داستان البته که پایان ندارد. چون داستان حفاری‌ها و غارت‌گری‌های حفاران غیرمجاز در خوزستان و باغملک را پایانی نیست.
 

 
مرجع: صدای میراث

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.