شهرکاوی

شهر؛ پیچیده دیدن امر پیچیده

شهر؛ پیچیده دیدن امر پیچیده
شهرداران اصفهان حداقل در طی دو دهه گذشته سبقه‌ای دانشگاهی داشته‌اند. یکی عضو هیات علمی و رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان بوده است، دیگری از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شده و شهردار فعلی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان است. این به‌طور ضمنی یعنی این‌که تا اندازه زیادی خیال‌مان از مدیریت تخصصی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی شخصیت‌ها، دانشگا‌ه‌ها و مراکز علمی شهر راحت باشد. در این جستار می‌خواهم به موانع تحقق این خیال بپردازم.
يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: ۱۶۳۱۲
Share
اسکان نيوز: مهدی ژیانپور، جامعه‌شناس و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی  در یادداشتی نوشت: مانع اول سازماندهی فعلی مراکز علمی به‌ویژه دانشگاه‌هاست. در گفتاری دانشگاه‌ها در ایران را به قلعه "بودیوم" تشبیه کردم. قلعه قدیمی زیبایی در انگلستان که به وسیله یک خندق مملو از آب احاطه شده ‌است. این تشبیه به این دلیل است که معتقدم دانشگاه ارتباطش با محیط از جمله شهر را از دست داده است. سنجش این ادعا دشوار نیست. به یکی دو سال گذشته بنگرید که اگرچه به‌ دلیل محدودیت منابع مالی ترمز فعالیت‌های پژوهشی در شهر کشیده شده و یا حداقل سرعت آن کند شده، اما گویی آب از آب تکان نخورده است.

مانع بعدی رویکرد مدیران به ساحت‌های تخصصی و دانشگاهی است. با دقت که می‌نگرم رفتار مدیران در بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشی و تخصصی را همچون استفاده کارگردان‌های سریال‌های آبکی از مشاوران پزشکی و انتظامی و ... می‌بینم.  اگرچه اسامی در تیتراژ می‌آید، اما از قضا در این تولیدات فاحش‌ترین اشتباهات در همین زمینه‌های مورد مشاوره رخ می‌دهد. بر عکس در تولیدات فاخر بینش عمیق تیم تولید به‌ویژه کارگردان بسیار تعیین کننده است. در موضوع شهر نیز، که با یک واقعیت اجتماعی مستقل و چند وجهی به نام شهر روبرو هستیم در قدم اول انتظار آن است که این موجودیت پیچیده، پیچیده دیده شود. با چنین لنزی شهر موضوعی است برای جلب مشارکت تخصص‌های مختلف. 

مانع آخر جدال رشته‌ها و تخصص‌هاست. اینکه شهرهای ما سال‌ها تحت تسلط دیدگاه مهندسان بوده واقعیت غیرقابل انکاری است. تنفس حداقلی متخصصان علوم انسانی و علوم اجتماعی در چنین فضایی نیز اگرچه نگاه‌های جدیدی را در اداره شهر مطرح کرده، اما کشاکش بدیعی میان آن‌ها ایجاد کرده است. آنچه راهگشاست اولویت دادن به شهر به عنوان موضوع مطالعه و تلاش برای شکل دادن به یک فضا چند تخصصی و بین‌رشته‎ای است.  
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.