محدود کردن اختیارات شوراها به زیان شهر و شهروندان است

محدود کردن اختیارات شوراها به زیان شهر و شهروندان است
شوراها به عنوان پارلمان شهری، نمادی عینی از دموکراسی، مردم سالاری دینی و نقطه عطفی در مدیریت محلی خدمات شهری به حساب می‌آیند و امروز جلوه‌های ویژه‌ای از خدمات این نهاد مردمی در عرصه مدیریت شهری نمایان است.
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: ۱۵۸۴۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، کامران گردان، رئیس شورای شهر همدان در یادداشتی تاکید کرد: مبنا شکل‌گیری شورای اسلامی شهر، پیشبرد سریع برنامه‌های توسعه شهری از طریق همکاری و مشارکت مردم است که در این راستا اعضا شورای اسلامی شهر باید درسیستم مدیریت شهری و شهرداری، مشارکت و نظارت مستقیم داشته باشند.

محدود کردن اختیارات شوراها به زیان شهروندان تمام خواهد شد؛ زیرا سیاست‌گذاری با توجه به وضع موجود و بر مبنا قانون تصمیم‌گیری می‌شود؛ بنابراین جایگاه شوراهای اسلامی به علت انتخاب اعضا آن‌ها از سوی مردم، باید تقویت شود.

با توجه به این‌که اصلاح ساختار واقعی شوراهای اسلامی و ارتقای جایگاه آن‌ها ضرورت دارد؛ شوراها باید به شورای قانون‌گذاری برای اداره امور عمومی شهرها تبدیل شوند.

شوراها از مهم‌ترین ارکان تصمیم‌گیرنده برای کشور هستند که اصل 103 قانون اساسی نیز بر آن صحه گذاشته است؛ اما امروز متاسفانه اختیارات شوراها با وضع قوانین مختلف، تنگ‌تر می‌شود.

اعضا شورای اسلامی نمایندگان مستقیم مردم هستند و محدود کردن اختیارات آنها پذیرفتنی و به نفع مردم نیست.

شورا‌ها در ۴ دوره‌ گذشته به تکامل و بلوغ رسیده اند و در سایه‌ی تعامل با دیگر دستگاه‌ها کارهای بزرگی صورت گرفته، اما متاسفانه اختیاراتشان محدود شده است.

ضرورت اجرا مدیریت یکپارچه شهری

در حال حاضر در شهرهای کوچک و کلانشهرها مشکلات مدیریتی وجود دارد که موجب افزایش هزینه‌های زندگی شده است، همچنین هزینه اداره شهرها در حوزه مرمت، عوارض، تردد و سایر هزینه‌ها نیز شدت گرفته است که مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند هزینه و درآمد شهرها را کنترل کند.

قوانین شهرداری‌ها درخصوص نحوه اداره شهرها نیازمند اصلاح و بروزرسانی بوده که در این زمینه بهترین راهکار اجرا مدیریت یکپارچه شهری است.

مدیریت یکپارچه شهری ضرورتی است که باید تلاش شود تا هر چه زودتر بتوان آن را عملیاتی ساخت؛ زیرا در صورت نبود آن، آسیب‌های بسیاری به شهر و شهروندان وارد می‌شود.

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس لایحه حذف درآمدهای پایدار شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده، سهم شهرداری‌ها به خزانه دولت واریز و سپس به استانداری داده می‌شود تا استانداری این بودجه را تخصیص دهد که اجرا این طرح آسیب جدی بر شهرداری‌های کشور به‌ویژه مراکز شهرهاست.

در صورت تخصیص مالیات بر ارزش افزوده به استانداری، شهرداری‌ها برای گرفتن حق خود درگیر پیچ‌وخم اداری شده و با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند؛ این در حالی است که می‌توان این مبلغ را به شکل مستقیم و طبق روال سابق به شهرداری واگذار کرد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.