تبریک به شورای شهر تهران و راهبرد اصلی

حمیدرضا جلائی‌پور*
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸ | کد مطلب: ۱۵۴۸۷
تبریک به شورای شهر تهران و راهبرد اصلی
بخش های مهم خبر
  • حمیدرضا جلائی‌پور با تبریک به شورای شهر تهران و انتخاب پیروز حناچی به عنوان شهردار تهران در یادداشتی نوشت: از امروز که جناب حناچی، این شخصیت دارای صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی، شهردار تهران شد مثل گذشته هجمه (نه نقد که باید از آن استقبال کرد) به جریان اصلی اصلاحات ادامه پیدا می‌کند و شورای شهر و مدافعان اصلاح‌طلب این شورا باید زره ضد هجمه تبلیغاتی بپوشند. ولی شایسته است که راهبرد اصلی را در اداره شهر فراموش نکنند.
اسکان نيوز: از منظر مقتضیات مدیریت دموکراتیک در موضوع شهرداری تهران مدافع تصمیمات شورای پنجم اصلاح‌طلب شهر تهران بوده و هستم. و مثل شرمنده‌ها از کار اصلاح‌طلبان در شورا و شهرداری دفاع نمی‌کنم،  چون تصمیمات جمعی و دموکراتیک در موضوع سازمان مهمی چون شهرداری فرایند ساده‌ یا فانتزی نیست که با یک دستور از بالا و عمودی حل شود.

و از امروز که جناب حناچی، این شخصیت دارای صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی، شهردار تهران شد مثل گذشته هجمه (نه نقد که باید از آن استقبال کرد) به جریان اصلی اصلاحات ادامه پیدا می‌کند و شورای شهر و مدافعان اصلاح‌طلب این شورا باید زره ضد هجمه تبلیغاتی بپوشند. ولی شایسته است که راهبرد اصلی را در اداره شهر فراموش نکنند.

من معتقدم چه حناچی یا آخوندی شهردار میشد، در هر دو حال به اصلاح‌طلبان مسول هجمه می‌کردند. حتی اگر محسن هاشمی و یا تقوی‌نژاد هم شهردار میشد باز این هجمه متوقف نمی‌شد. حتی اینک که وضع حمل‌ونقل و مبارزه با فساد در شهرداری بهتر از گذشته شده باز بهتر از این‌ هم بشود، باز هجمه‌ها ادامه دارد. اتفاقا هجمه‌ها سه قبضه است.

یعنی هم بعضی از اصول‌گراها، هم بعضی از اصلاح‌طلب‌های فرصت‌جو و هم تحول‌طلبان (در شبکه من و تو) در این هجمه شرکت خواهند کرد.  چون اولا ما در زمانه‌ای هستیم که از «هر طرف باید جریان اصلی اصلاحات را تخریب کرد» و ثانیا هجمه به اصلاحات هم ژست کنشگری سیاسی دارد و هم این کنشگری هزینه‌ای ندارد- هم فال و هم تماشا است.

در صورتیکه من معتقدم عملکرد جریان اصلاحات هم در بستن لیست شورای بیست‌ویک نفره تهران، و هم در فعالیت جمعی شورا در این دوسال طبیعی است که یک مقدار نقص داشته باشد ولی محکم قابل دفاع است و مبتنی بر مقتضیات تصمیمات جبهه‌ای بوده است. خصوصا کار اصلاح‌طلبان در این دور آخر در انتخاب گزینه‌ها عالی بود‌ چون حجم هجمه‌ها گیج‌کننده زیاد بود ولی حواس اعضای شورا پرت نشد.

اما راهبرد اصلی چیست که نباید فراموش شود؟ اکنون که جناب حناچی شهردار شدند باید مواظب بود حواس شهردار از کار اصلی در اداره شهر پرت نشود. بیاد داشته باشیم شهردار در فرایند مدیریت شهر در درجه اول باید پاسخگوی شورا و رسانه‌ها باشد، شهر را نفروشد، مدیریت انسانی، عادلانه و شفاف شهر را تقویت کند (نه اینکه شهردار پاسخگوی محافل رانت‌جو، دولت موازی و جناب لاریجانی باشد).

اصلاح‌طلبان مسول هم قول می‌دهند که در برابر هجمه‌ها به شهرداری و شورا، جا نزنند و خصوصا خود زنی نکنند.