دو محمدعلی دو شهردای!

محسن ابوالحسنی
دو محمدعلی دو شهردای!
افشانی نمادی است از عموم مدیران کشور که مدیریت مشورت پذیر، منعطف، خلاق، شفاف با محور قرار دادن نگرش های جدید حکمرانی خوب را هیچگاه تجربه نکرده یا دست کم از آن خاطره خوبی ندارند!
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۰۹
کد مطلب: ۱۳۱۶۸
Share
اسکان نيوز: پشت تریبون شورا قرار می گیرد، مدیراجرایی توانمندی که سال ها در سمت های فنی و سیاسی کارآزموده و پیرهن ها پاره کرده است؛

او برنامه اش تحت عنوان شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر را ارائه می دهد و از شعارش پیداست که نوک پیکان مشارکت پذیری را نه به سمت مدیریت شهری که به سمت شهروندان نشانه گرفته است؛

رفته رفته در حین ارائه برنامه از هیاهو ها و شور و هیجان داخل صحن شورای شهر به تنگ آمده، حوصله اش سر رفته و اعتراض میکند؛

در این میان یک عضو شورا توصیه کلیدی به وی میکند با این فحوا که:

 آقای افشانی! من هم مانند شما سال ها استاندار و مدیر حکومتی بوده ام و شما را درک میکنم!
من هم اوایل برایم سخت بود اما باید بدانیم که اینجا شورای شهر و شهرداری تهران
است!

اهمیت این توصیه یا تذکر سید حسن رسولی شاید آنچنان که باید به گوش افشانی نرسید و حقیقتاً تا به امروز افشانی همچنان میپندارد که بر صندلی معاونت عمرانی وزیر کشور یا استانداری فارس تکیه زده است.

فارغ از انتصابات بحث برانگیز و اظهارات متناقض، خاصه در بکارگری یا عدم بکارگیری بازنشستگان، رویکرد او در شهرداری تهران رویکردی تمرکزگرا، اقتدارگرا و کاریزما محور است، او همچون سایر مدیران بار آمده در فضای بروکراتیک حاکمیت و آنهم در عرصه های سیاسی-امنیتی تصور میکند که می شود و میتوان تنها با تکیه بر اقتدار و تَحَکُم در تمام عرصه ها حکم راند!

میپندارد که با تکیه بر شگرد مدیریتی شخص محور، میتوان بر تمام مشکلات فائق آمد و آنگاه با اعتماد به نفسی اگرچه کاذب سیستم را امن نگاه داشت و از تصمیمات دفاع کرد!

 از آن مهمتر میپندارد که مدیران سایر دستگاه های اجرایی و حوزه عمومی در سلسله مراتبی پایین تر از او نشسته بی آنکه بداند مدیران غیر شهری عرفاً در تضادی کلاسیک، چوب لای چرخ مدیریت شهری میگذارند.

افشانی نمادی است از عموم مدیران کشور که مدیریت  مشورت پذیر، منعطف، خلاق، شفاف با محور قرار دادن نگرش های جدید حکمرانی خوب را هیچگاه تجربه نکرده یا دست کم از آن خاطره خوبی ندارند!

اساس مدیریت این بزرگواران مبتنی بر تبعیت مادون از مافوق و لکنت مادون در خلاق، پویا و بهره ور بودن است!

و همانا فکر نکردن و فقط کار کردن!

در شرایطی که شهرداری تهران از شرایط عجیب و غریب پس از چهارده سال مدیریت اصولگرایان، دوره طلایی هفت ماهه محمدعلی نجفی را تجربه کرده و آنگاه ریل گذاری های غلط اعم از بی انظباطی مالی، عدم شفافیت، ارائه گزارشات غیرواقعی، تثبیت رانت و تخلف به عنوان رویه مرسوم، اجرای پروژه های عمرانی نادرست و ناقص و مدیریت مافیایی را پشت سر نهاده، رویکرد و رویه موجود نه تنها خطر بازگشت به گذشته را تقویت میکند که خوف آن میرود نگرش های کهنه و فرسوده مدیریت، جانشین طفلِ نوپایِ حکمرواییِ خوبِ شهری شود که به خاطر آن محمدعلی نجفی سر از اتاق عمل درآورد!

شورای سرافراز تهران که عموماً از نیروهای تشکیلاتی و حزبی اصلاح طلبان هستند به نیکی میدانند که مهمترین مهلکه موجود بحران عملگرایی، اقدامات نمایشی، عدم مشارکت پذیری و نهایتاً از بین رفتن بیش از هفت ماه کار و تلاش و خون دل خوردنی است که شورای پنجم تهران با محمدعلی نجفی تجربه کرد و امروز آن میراث در خطر است!

احزاب، گروه ها و شخصیت های اصلاح طلب که سال ها رنج و محنت اصلاح طلبی را برای تحقق چنین روزهایی یعنی روزهای خدمت به مردم به جان خریده اند بیش از پیش متوجه دردها و آلام مردم بوده و به نیکی میدانند که تمایل مردم به اصلاحات نه از نقوشِ سیمای آن که از کارنامه دولت سرافراز خاتمی و شعارها و نگرش های اصلاح طلبانه است!

 در آستانه نخستین سالگرد آغاز به کار مدیریت شهری اصلاح طلبان، ضرورت بازنگری نسبت به رویکردهای غلط، تحکیم روند های درست و بازتولید و احیا گفتمان مدیریت شهری اصلاح طلبانه میتواند راه گشا باشد؛ و چنین باد!
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.