ضرورت بازتعریف ارائه خدمات مهندسی ساختمان

ضرورت بازتعریف ارائه خدمات مهندسی ساختمان
به نظر می‌رسد که یکپارچه‌سازی در نظام فنی - اجرایی و نظام مهندسی و پیروی هریک از این دو نظام از ضوابط و قوانین یکپارچه می‌تواند زمینه افزایش کیفیت در صنعت ساختمان را فراهم کند.
جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۰۰:۵۹
کد مطلب: ۱۲۲۵۶
Share
به گزارش اسکان نیو، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی تاکید کرد: بیست‌ویکمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان با پایان دوره هفتم انتخابات هیات مدیره متقارن شده است و در فاصله کوتاهی از برگزاری اجلاس انتخابات هیات مدیره دوره هشتم انجام خواهد شد و از این منظر می‌توان گفت که اجلاس سال جاری وجه تمایزی با سال‌های پیشین دارد.

اکنون می‌توان گفت با توجه به پروسه  اداری نوینی که در حال شکل‌گیری در عرصه ساخت‌وساز کشور است، باید  نگاهی بلند مدت‌تر به مسائل پیش روی صنعت ساختمان کشور داشته باشیم. بر این اساس به نظر می‌رسد اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌بایست تحولات حوزه مهندسی و ساخت‌وساز را مدنظر قرار دهد و با توجه به جایگاهی که دارد و از جمله این‌که بخش گسترده‌ای از مهندسان در سراسر کشور را نمایندگی می‌کند و همچنین با در نظر گرفتن این‌که این هیات  طی سه سال گذشته تجربه کار در هیات مدیره سازمان‌های استانی را دارد، از صلاحیت لازم برای اظهار نظر در بخش مهندسی و معضلاتی که با آن روبروست برخوردار است.

بحث آموزش مهندسی کشور در ابعاد مختلفی چون بعد آموزش عالی و چه در بعد آموزش حرفه‌ای مهندسان و باز آموزی‌های مربوط به پس از فارغ‌التحصیلی، موضوع شرکت‌های مهندسی، بیمه مسئولیت حرفه‌ای، گواهی ضمانت ساختمان ساخته شده، بحث لزوم اعطا صلاحیت‌های جدید؛ همچون صلاحیت بازرسی ساخت و صلاحیت بازرسی نگهداری ساختمان، مبانی قیمت‌گذاری خدمات مهندسی و نقشه راه BIM کشور بخشی از مسائلی است که اجلاس فرصت داشت تا به آن‌ها به صورت دقیق و جدی بپردازد.

 در همین حال از دیگر مسائل قابل بررسی می‌توان به موضوع تشکل‌های حرفه‌ای مهندسی و لزوم بازتعریف رابطه بین دو نظام ساخت‌وساز یعنی نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی- اجرایی کشور  که در حال حاضر از جمله مسائلی است که درباره آن‌ها سئوالات متعددی وجود دارد که بی‌پاسخ مانده‌اند. در واقع اکنون شرایط به گونه‌ای است که آن‌چه به عنوان محصول نهایی در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد از بعد کیفی کمتر از انتظارات است.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که یکپارچه‌سازی در نظام فنی - اجرایی و نظام مهندسی و پیروی هریک از این دو نظام از ضوابط و قوانین یکپارچه می‌تواند زمینه افزایش کیفیت در صنعت ساختمان را فراهم کند.

برگزاری اجلاس‌های هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان که محل اجتماع نمایندگان مهندسی کشور  در زیر یک سقف واحد است، می‌تواند بسترساز زمینه‌ای باشد که به مسائل حوزه مهندسی کشور با منش مهندسی و اخلاق مدارانه بپردازد  و  در نهایت انتظار می‌رود که چنین اجلاس‌هایی از پتانسیل لازم برای یاری‌رساندن به وزارتخانه راه و شهرسازی به منظور سیاست‌گذاری در بخش مهندسی ساختمان برخوردار باشد.

امروز در سخنرانی  اختتامیه این اجلاس تاکید کردم که  قانون فصل‌الخطاب است و این قوانین  حدود اختیارات وزیر و رئیس سازمان را بر همگان  مشخص کرده است و به طور حتم  وزارت راه و شهرسازی  با تخلفات و بی قانونی برخورد خواهد کرد و در این مسیر هیچ‌گونه مماشاتی صورت نخواهد گرفت.

همچنین یادآور شدم که یکی از اهداف  وزارت راه و شهرسازی بازتعریف مهندسی است و این باز تعریف هر دو نظام فنی اجرائی و نظام مهندسی را در بر خواهد گرفت و  باورداریم که باز تعریف فرآیندها در نهایت دو منتفع اصلی خواهد داشت؛ یکی  مردم که بهره‌برداران اصلی سرمایه‌گران قیمتی چون ساختمان هستند و دوم مهندسان حرفه ای که ارایه خدمات مهندسی حرفه اصلی شان خواهد بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.