شهر فروشی، منشا فساد

شهر فروشی، منشا فساد
در مناطقی از تهران شاهد هستيم كه باغی را خشك می‌كنند تا زمين آن را به يك مجتمع تجاری يا برج مسكونی تبديل كنند.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۱۱
کد مطلب: ۱۲۱۸۱
Share
اسکان نيوز: غلامرضا سلامی، مشاور وزیر راه و شهرسازی  در یادداشتی تاکید کرد: متاسفانه در اين سال‌ها غالب باغ‌های تهران تبديل به ساختمان شده‌اند. ريشه مفاسد در شهرداری‌ها را بايد در همين موارد پيدا كرد كه طبق قانون دادن امتيازات (تراكم و ساخت‌وساز غيرمجاز و...) به مردم بسيار سخت است، اما در عين حال اين امتيازات به افراد داده می‌شود و در قبال دادن اين امتيازات مبالغی پرداخت می‌شود كه زمينه‌ساز فساد در سيستم اداری است.

در شهرهای بزرگ دنيا درآمد شهرداری‌ها از محل درآمدهای پايدار است، در حقيقت مهم‌ترين بخش از درآمد شهرداری‌ها ماليات سالانه املاك است كه از كسانی دريافت می‌شود كه در شهر زندگی می‌كنند و مالك بنايی هستند. اين مبلغ به اين صورت محاسبه می‌شود كه حدود ١ درصد ارزش روز ملك از مالك به عنوان ماليات دريافت می‌شود. هزينه‌های شهرداری معمولا از محل درآمد همين ماليات‌ها تامين می‌شود. به همين دليل مناسبات مالی كمتری برای صدور مجوز جهت ساخت‌وساز يا ايجاد تغييرات در ملك، شكل می‌گيرد. در كلانشهرهای ايران كاملا عكس اين اتفاق در حال وقوع است و شهرداري‌ها از شهرفروشي درآمد كسب مي‌كنند و بخش عمده شهرداري از طريق فروش تراكم و تغيير كاربری از مسكونی به تجاری يا موارد ديگر درآمد كسب مي‌كند. اين مناسبات مالی كه رقم‌های درشتی هم دارند، صدور چنين مجوزی باعث می‌شود در بدنه يك دستگاه افراد برای دريافت چنين مبالغی و صدور مجوزهای مورد نياز متقاضيان ترغيب می‌شوند. بخش قابل توجهی از مفاسد موجود در شهرداری‌های كلانشهرها ناشی از همين مساله است. از سويی متقاضی اين مجوز هم از پرداخت مبلغی هرچند هنگفت و ....

دريافت مجوزی برای بلندمرتبه‌سازی يا موارد ديگر نفع می‌برد. در مناطقی از تهران شاهد هستيم كه باغی را خشك می‌كنند تا زمين آن را به يك مجتمع تجاری يا برج مسكونی تبديل كنند. متاسفانه در اين سال‌ها غالب باغ‌های تهران تبديل به ساختمان شده‌اند. ريشه مفاسد در شهرداری‌ها را بايد در همين موارد پيدا كرد كه طبق قانون دادن امتيازات (تراكم و ساخت‌وساز غيرمجاز و...) به مردم بسيار سخت است، اما در عين حال اين امتيازات به افراد داده مي‌شود و در قبال دادن اين امتيازات مبالغی پرداخت می‌شود كه زمينه‌ساز فساد در سيستم اداری است.

وصول عوايد سالانه املاك زحمت زيادی دارد و نياز به جمع‌آوری مستندات و پيگيری دارد. اما صدور مجوز ساخت يا فروش تراكم كار ساده‌ای است و نياز به وقت زيادی ندارد و در عين حال چند برابر عوايد سالانه املاك درآمد نصيب شهرداری می‌كند. در قانون ماليات‌ها تا قبل از سال ٨٠ مالياتي برای اراضی باير در نظر گرفته شده بود و همچنين ماليات سالانه املاك و خانه‌های خالی در نظر گرفته شده بود، قرار بر اين بود كه اين درآمدها به جا پرداخت به سازمان امور مالياتي در اختيار شهرداری‌ها قرار گيرد. اما شهرداری‌ها از اين مورد استقبال نكردند به دليل اين‌كه معتقد بودند مي‌توانند درآمدهای ساده‌تر و كلان‌تری داشته باشند. در صورتي كه در تمام دنيا اين نوع ماليات‌ها متعلق به شهرداري‌هاست تا از درآمد حاصل از آن براي رفاه و تنفس مردم استفاده كنند، در حالي كه در تهران شهرداري با فروش تراكم، از مردم پول دريافت مي‌كند تا راه تنفس آنها را ببندد، همان اتفاقي كه در منطقه ٢٢ افتاده است و كريدور ورود هوا به تهران با ساخت‌وسازهاي بي‌رويه مسدود شده است. براي جلوگيري از اين موارد كه منشا مفاسد در شهرداري‌ها هستند، لازم است كه قوانين اصلاح شوند و محل درآمد شهرداري‌ها از فروش تراكم و شهر فروشي به راه‌هايي تغيير كند كه در تمام دنيا مرسوم است.
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.