سکوت شورای شهر تهران مقابل مصوبه دولت برای تعیین اماکن اعتراض

سکوت شورای شهر تهران مقابل مصوبه دولت برای تعیین اماکن اعتراض
روز گذشته هیئت دولت در حالی اماکنی را به عنوان محل های مجاز تجمع در شهر تهران اعلام نمود که ابتکار طرح این موضوع با شورای شهر تهران بود.
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۷:۳۱
کد مطلب: ۱۱۳۵۸
Share
اسکان نيوز، پس از اعتراضات دی ماه 96، شورای شهر تهران مصوبه ای را تهیه و تصویب کرد که براساس آن ضرورت تعیین مکانهایی برای تجمع و اعتراض مردم مطرح شده بود. براساس مصوبه شورا اما تأکید شده بود که تعیین این اماکن نباید به معنای ممنوعیت تجمع در سایر نقاط بنابر درخواست باشد. همچنین در این مصوبه بر فضاهای شهری و نه اماکن سربسته برای تجمع مردم تأکید شده بود.

اما مصوبه شورای شهر در فرمانداری تهران به دلیل آنچه دخالت در وظایف وزارت کشور خوانده شد، رد شد.
روز گذشته هیئت دولت سرانجام ، اماکن و نقاطی را به عنوان نقاط مجاز تجمع در شهر تهران تعیین کرد. این اماکن عبارتند از : ورزشگاه های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی و شهید شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی

تعیین ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی به عنوان مکان تجمع در حالی است که همچنان مناقشه بین شورای شهر تهران و مجلس شورای اسلامی بر سر انسداد ،اشغال و تصرف «خیابان مردم» توسط مجلس شورای اسلامی، ادامه دارد و «خیابان مردم» یکی از فضاهای اصلی پیشنهادی شورای شهر برای تجمع بود.

نکته قابل توجه آن است که در این مصوبه، خیابان بهشت مقابل شورای شهر و شهرداری تهران به عنوان نقاط تجمع وجود ندارد و این در حالی است که به صورت متعارف همواره جلوی شورا یا شهرداری تهران، یکی از مکان های تجمع شهروندان بوده است و این پرسش مطرح است که آیا شورای شهر خواهان راندن شهروندان معترض از جلوی دید به درون پارک شهر است؟

موضوع دیگر، جای خالی بلوار شهرزاد مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران به عنوان یکی از محل های تجمع است که این مکان نیز به صورت متعارف، محل تجمع شهروندان در خصوص اعتراض ها در زمینه های بین المللی بوده است. تجمعات اعتراضی در حمایت از کوبانی و غزه در این فضا ، از جمله تجمعات مهم سالهای اخیر بوده است.

به لحاظ پیشینه تاریخی نیز همواره پارک لاله به دلیل موقعیت شهری اش در رابطه با دانشگاه تهران، مطرح ترین فضا برای مکانهای مجاز برای تجمع بوده است که در مصوبه اخیر جای آن خالی است.

گرچه پرسش مهم آن است که آیا تعیین این اماکن، اجرای اصل 27 قانون اساسی مبنی بر آزادی تجمعات و راهپیمایی های مسالمت آمیز را محقق می سازد یا اینکه برعکس مقابله با تجمعات مسالمت آمیز در غیر از فضاهای ذکرشده را به بهانه اعلام این اماکن، تشدید خواهد کرد؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.