خانه عارف در کش‌وقوس مسئولان قزوینی

ویرانه خانه شاعر دلخسته قزوینی
خانه عارف در کش‌وقوس مسئولان قزوینی
محمد توحیدی؛"ابوالقاسم عارف قزوینی" شاعر و تصنیف‌ساز پر آوازه قزوینی که تصنیف‌های ملی و ارزشمندش همراه موسیقی منتشر شد و در طول عمرش از سال هزار و دویست و 59 تا هزار و سیصد و 12 شمسی، تاثیر بسیاری در روزهای پر آشوب جامعه داشته است و در حال حاضر سروده‌هایش در قالب مختلف توسط هنرمندان اجرا می‌شود، اما چه سود، خانه‌ای که به عنوان تنها یادگاری باقی مانده از روزهای پر تلاطم اوست مورد بی مهری قرار گرفته است.
سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۳
کد مطلب: ۱۰۰۹۷
Share
اسکان نيوز: عارف نمادی از هویت تاریخی شهر قزوین است. در شهری هممانند قزوین که دارای مشاهیر بزرگ و ارزشمندی است چرا باید در زمان ثبت خانه تاریخی عارف،نه تنها با منزل، بلکه با یک ویرانه روبرو شویم.

طبق تحقیقات به عمل آمده سال‌ها پیش شهرداری دیوار اصلی این خانه را به دلیل تعریض معبر تخریب کرد در این بین، این سوال پیش می‌آید که چرا مسئولان مربوطه به شخصیت ملی این شاعر بزرگ منش توجه نکرده و با بی‌مهری خود، شخصیت عارف را که نمادی از هویت و ماهیت تاریخی شهر ماست را مورد کم لطفی قرار داده‌اند.

نکته جالب این است که چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به خانه عارف قزوینی تصریح کرده بود که تصویر پخش شده از خانه عارف قزوینی اصلا خانه او نبوده و نیست این موضوع در حالی است که در زمانی که باید منزل این شاعر بزرگوار توسط ایشان ثبت ملی می‌شد تا آیندگان بیشتر با مشاهیر قزوینی آشنا شوند اکنون، نه تنها به مرحله میراث فرهنگی نرسیده است بلکه به طور کلی مورد انکار قرار گرفته است.

همچنین چندی پیش، مهدیه‌السادات قافله‌باشی، عضو شورا شهر قزوین در این باره اظهار کرده است، در اقدامی فرهنگی خانه عارف قزوین را تملک کرده‌ایم تا بازسازی شود که با این کارضمن حفظ و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی گامی در مسیر معرفی هویت فرهنگی کشور و استان نیز برداشته خواهد شد. در بین، این ضدونقیض‌های مسئولان مربوطه، آدمی به این فکر فرو می‌برد که اگر به واقع خانه عارف وجود دارد چرا سازمان میراث فرهنگی برای احیاء و نگهداری آن گامی برنمی‌دارد؟ اگر وجود ندارد چرا سازمان میراث فرهنگی نمی‌تواند این حرف خود را با سندی به ثبت برساند تا هیچ کس دچار یک توهم واهی نشود.

از سوی دیگر،آیا صحیح‌تر نیست، همان طور که برای یاد و خاطره شهدای این شهر تلاش می‌شود به همان شکل، برای دیگر مشاهیر قزوینی، نیز کوشش شود چرا که، این شاعر گرانقدر هم به اندازه شهدا، در مبارزه با استبداد تلاش کرده است ولی با سرانجامی تلخ ،تنها نشانی از او، ویرانه ای است که قلب هر بیننده ای را به درد می آورد.

عارف قزوینی در قیاس با "هرمان ملویل"

عارف قزوینی در قیاس با "هرمان ملویل" شاعر امریکایی که در کشور خود نه تنها مورد توجه قرار گرفته است بلکه دارای مقبره ای وسیع است که تا سالیان دراز آیندگان آن را فراموش نخواهند کرد.

همین خبر کوتاه تلنگری است برای مقایسه رفتار کشورهای دیگر با خانه‌های مشاهیر ادب و هنر با رفتار متولیان میراث فرهنگی ایران و استان ما در قیاس محل زندگی شاعران و نویسندگانی که قلب تاریخی این مرز و بوم هستند.
مرجع: تابناک

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.