«ویلاسازی»، فاجعه‌ای که کشاورزی را می‌بلعد

«ویلاسازی»، فاجعه‌ای که کشاورزی را می‌بلعد
پدیده زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی زمین‌های کشاورزی و تبدیل آن‌ها به ویلاهای بدقواره در شهرستان ساوجبلاغ که یکی از قطب‌های کشاورزی البرز محسوب می‌شود، امروز معضلی است که مسئولان شهرستان تلاش می‌کنند با جدیت از آن جلوگیری کنند.
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب: ۹۹۰۷
Share
اسکان نيوز: هرگونه تغییر کاربری بدون اخذ مجوز از جهادکشاورزی به منظور حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی جرم محسوب می‌شود و طبق قانون با تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی زراعی و باغی برخورد صورت می گیرد.

صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری و تخریب این اراضی یکی از مهم‌ترین رسالت‌های مسئولان است و همه متولیان امر باید با هماهنگی و تعامل سازنده با یکدیگر از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در شهرستان با جدیت کامل جلوگیری کنند.

ساوجبلاغ یکی از شهرستان‌های استان البرز است که وسعتی معادل 2800 کیلومتر مربع دارد. این شهرستان از شرق با شهرستان کرج، از جنوب با شهرستان اشتهارد، از غرب با شهرستان آبیک و نظرآباد و از شمال با شهرستان طالقان همجوار است.

شهرستان ساوجبلاغ به واسطه دارا بودن چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و روستاهای چشم نواز همواره محلی برای گذران اوقاتی خوش بوده است.

روستاهای خوش آب و هوای این شهرستان که هدف بسیاری از گردشگران و بوم گردان است، در زمان‌های مختلف مورد توجه مردم استان البرز و تهران بوده است و همین مشخصات سبب شده عده‌ای به فکر تصرف غیرقانونی اراضی در این شهرستان بیفتند و اقدام به تغییر کاربری زمین ‌های کشاورزی و تبدیل آن‌ها به ویلا کنند.

این شهرستان قابلیت آن را دارد که به عنوان یک مقصد گردشگری برای هموطنان از تمام نقاط کشور مطرح شود.

تصرف غیرقانونی اراضی کشاورزی و در برخی موارد تبدیل آن به ویلا علاوه بر این‌که باعث تخریب کشاورزی منطقه شده، حفر چاه‌های متعدد و ایجاد استخر در ویلاها و مصرف بی رویه آب کم آبی شدید را نیز برای مردم این شهرستان به ارمغان آورده است.

فرماندار ساوجبلاغ  با اشاره به تداوم این معضل در شهرستان، خواستار برخورد جدی‌تر دستگاه‌های ذی‌ربط با مقوله ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرها و روستاها شد و گفت: تبدیل باغات به ویلا بحران بزرگی است که صدمه جبران‌ناپذیری به منابع آب و ثروت ملی وارد کرده است.

ابوالقاسم پالیزگیر خاطرنشان کرد: پدیده شوم و نامیمون ساخت‌وسازها یکی از معضلات مهم این شهرستان است زیرا در سایه ساخت وساز غیرمجاز پدیده شوم مهاجرت ‌های بی رویه و در پی آن بروز مشکلات فزاینده اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... در هر جامعه شکل می‌گیرد.

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ همچنین بر ضرورت نظارت کامل دستگاه‌های مربوطه به ویژه اداره خدمات‌رسان و دهیاری‌ها و جهاد کشاورزی بر این فرآیند تاکید کرد.

وی گفت: کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، جهاد و... می‌بایست با قاطعیت کامل و تعامل با دستگاه قضائی از هر گونه ساخت‌وساز غیرمجاز در سطح شهرها، روستاها، حوزه‌های استحفاظی، حریم و بستر رودخانه‌ها، اراضی ملی و دولتی، حریم راه‌ها ممانعت به عمل آورند.

فرماندار ساوجبلاغ با اشاره به کمبود نیرو در اداره جهاد کشاورزی ساوجبلاغ، گفت: شهرداران 2 نفر را به عنوان مامور به جهاد کشاورزی معرفی کنند تا از طریق اختیارات جهاد از ساخت‌وساز غیرمجاز پیشگیری و در صورت نیاز تخریب صورت گیرد.

وی تصریح کرد: از امروز تمام دستگاه‌ها هماهنگ باشند تا هر هفته تخریب و آزادسازی اراضی کشاورزی را در دستور کار داشته باشیم.

پالیزگیر از تعامل دادستان ساوجبلاغ در این خصوص تشکر کرد و گفت: برای عملیاتی شدن مقابله با ساخت‌وساز غیرمجاز پرونده‌های ارسالی از سوی جهاد در اسرع وقت رسیدگی و رای لازم صادر خواهد شد.

وی گفت: امور آب موظف است تاپایان تیر ماه سال جاری نسبت به آزادسازی بستر و حریم رود خانه به تعداد 200 مورد اقدام نماید.

پالیزگیر به اداره برق و گاز ساوجبلاغ تاکید کرد به هیچ یک از ویلاهایی که فاقد شبکه برق وگاز هستند، انشعاب واگذار نکند زیرا تمام ویلاهای غیرمجاز باید تخریب شوند.

وی افزود: شهرستان ساوجبلاغ دشت پایلوت نام گرفته و این به دلیل افزایش جمعیت شهرستان نیست چرا که در روستاها جمعیتی زیاد نشده بلکه به دلیل ساخت‌وسازهای غیرمجاز و حفر چاه این اتفاق افتاده و شهرستان دچار بی آبی شده است.

معاون دادستان ساوجبلاغ نیز تاکید کرد که با جدیت از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز جلوگیری می‌کنیم.

رضا اصغری در ارتباط با عملیات فروردین ماه 97 برای مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز، با اشاره به تصمیم جدی و اراده راسخ دستگاه قضا برای مقابله با پدیده زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی اراضی کشاورزی از جدیت دادستانی بر مقابله با پدیده ساخت‌وساز خبر داد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب ساوجبلاغ گفت: با اعمال تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری در روزهای شنبه و دوشنبه اول و سوم اردیبهشت ماه 97 درمسیر جاده تهراندشت و روستاهای خوروین، ازنق، کردان و هرجاب تعداد 176 مورد بناهای تجاری و مسکونی به میزان 5 هزار و 585 مترمربع تخریب شد.

اصغری گفت: دیوارکشی پیرامون اراضی کشاورزی به میزان7 هزار و 360 متر،یک مورد اصطبل به میزان 300 مترمربع، دومورد محوطه‌سازی به میزان 750 مترمربع، دو مورد آلاچیق به میزان 40 مترمربع ودو حلقه چاه غیرمجاز قلع وقمع که میزان 115 هزار و 500 مترمربع اراضی زراعی وباغی به حالت اولیه اعاده گردید.

وی گفت ما با تخریب منابع طبیعی و ساختوساز غیرمجاز مخالفیم و با این پدیده به صورت جدی مقابله می‌کنیم و هیچ کسی نباید در این برخورد مانع ایجاد کند.

وی افزود: اگر نتوانیم جلو ساخت‌وساز غیرمجاز را در اراضی کشاورزی این شهرستان بگیریم با مهاجرت بی‌رویه کشاورزان روبه‌رو می‌شویم، که این امر نیز مشکلات بسیاری را برای شهرستان به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: دهیاران و شهرداری با کوچکترین مورد ساخت‌وساز غیرمجاز نیز برخورد جدی کرده و مراتب را درکمیسیون‌های مربوطه مطرح و باکسب حکم قضایی نسبت به تخریب آن‌ها اقدام کنند.

اصغری گفت: دادستانی شهرستان نیز درخصوص جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز اعلام آمادگی کرده و نهایت همکاری را خواهد داشت.

معاون دادستان ساوجبلاغ با تاکید بر این‌که از همان ابتدا شروع عملیات ساختمان باید از این‌گونه ساخت‌وسازها جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: در این راستا اداراتی مانند آب، برق و گاز نباید بدون استعلام از دستگاه‌های مربوطه هیچگونه انشعابی را واگذار کنند و این عمل تخلف محسوب می‌شود وبا مدیران و یا کارکنانی که در این زمینه کوتاهی کرده و از تخلفات چشم بپوشند برخورد قانونی خواهدشد.

وی ادامه داد: برای تحقق اهداف مورد نظر، دستگاه‌های نظارتی باید دقت خود را در این زمینه بیشتر کنند و با استفاده از امکانات و ابزارها برخورد جدی و اساسی را با این پدیده داشته باشند.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.