کلاف سردرگم مالیات خانه‌های خالی و سامانه ملی املاک و اسکان

کلاف سردرگم مالیات خانه‌های خالی و سامانه ملی املاک و اسکان
در حالی که دولت به شدت نیازمند افزایش درآمدهای مالیاتی است، اجرای دقیق قانون اخذ مالیات از ۱۰۰ میلیارد دلار خانه خالی در کشور، درآمد هنگفتی نصیب دولت خواهد کرد.
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب: ۹۷۱۶
Share
اسکان نيوز: علی‌رغم این‌که ۱۱ سال از تصویب قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی (ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۸۶) و نیز ۳ سال از تصویب اصلاحیه این قانون (اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات مستقیم مصوب ۱۷ تیر ۹۴) می‌گذرد اما به نظر می‌رسد تا کنون وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی بخشی از وظایف قانونی خود در این زمینه را اجرایی و اطلاع رسانی نکرده‌اند.

خانه‌های خالی، اخذ مالیات از آن‌ها، الزام قانونی طراحی سامانه ملی املاک و اسکان کشور و پاسکاری‌های دستگاه‌های ذی‌ربط در این خصوص به خصوص وزارت اقتصاد و راه و شهرسازی به کلاف سردرگمی تبدیل شده که خروج از آن در کوتاه مدت، برنامه‌ریزی  و اجرای دقیقی را می‌طلبد.

 ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی داریم

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی سال‌هاست که از وجود۲.۵ میلیون تا ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور خبر می‌دهد و می‌گوید نزدیک به ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی تنها در تهران قرار دارد.

اگرچه تا کنون به دقت تعداد واحدهای خالی تعیین نشده است، اما این رقم را بسیاری از کارشناسان و مسئولان ذی‌ربط نیز تایید کرده‌اند.

رسوب ۱۰۰ میلیارد دلار در خانه‌های خالی

وزیر راه و شهرسازی معتقد است وجود ۲.۵ تا ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی و خانه دوم در کشور، رقمی معادل معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلار است که سبب انباشت سرمایه در کشور و ممانعت از گردش مالی در بخش های مختلف اقتصادی به خصوص سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز شده است.

وی این رقم را معادل دو برابر ارزش کل بورس ایران دانسته است که اگر به چرخه اقتصادی وارد شود، تحول عظیمی در کشور به راه خواهد انداخت.

مالکان خانه‌های خالی چه کسانی هستند؟

وزیر راه و شهرسازی مالک بیشترین تعداد واحدهای خالی را برخی از بانک‌ها و به خصوص موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز می‌داند که در دوره‌ای که سفته بازی در بخش مسکن رونق داشت (در زمان دولت‌های نهم و دهم)، اقدام به سرمایه‌گذاری گسترده در این بخش و کسب سودهای کلان از محل خریدوفروش مسکن کردند اما در نهایت با ایجاد رکود سنگین در بخش مسکن و ناتوانی در فروش واحدهای لوکس، از یک سو خود و سپرده‌گذارانشان متحمل شکست‌های سنگین شدند و از سوی دیگر به بخش مسکن لطمات جبران‌ناپذیری وارد کردند.

ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات از خانه‌های خالی

همچنین ماده ۵۴ مکرر قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم مصوب تیرماه سال ۹۴ نیز بر اخذ مالیات بر خانه‌های خالی به صورت مستقیم اشاره دارد و می‌گوید: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزارنفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد. فرایند پلکانی این مالیات بدین شرح است:

سال دوم: معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم: معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد: معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه

تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم

تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم هم می‌گوید: وزارت راه و ﺷﻬﺮﺳﺎزی ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ ﺣﺪاﮐﺜﺮ ﺷﺶ ﻣﺎه ﭘﺲ از ﺗﺼﻮﯾﺐ اﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮن «ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﻣﻠﯽ اﻣﻼک و اﺳﮑﺎن ﮐﺸﻮر» را ایجاد کند این سامانه ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ‌ای ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﻮد ﮐﻪ در ﻫﺮ زﻣﺎن اﻣﮑﺎن ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﺑﺮﺧﻂ ﻣﺎﻟﮑﺎن و ﺳﺎﮐﻨﺎن ﯾﺎ ﮐﺎرﺑﺮان واﺣﺪﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ، ﺗﺠﺎری، ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ و اداری و ﭘﯿﮕﯿﺮی ﻧﻘﻞ‌واﻧﺘﻘﺎل اﻣﻼک و ﻣﺴﺘﻐﻼت ﺑﻪ ﺻﻮرت رﺳﻤﯽ، ﻋﺎدی، وﮐﺎﻟﺘﯽ و ﻏﯿﺮه را در ﮐﻠﯿﻪ ﻧﻘﺎط ﮐﺸﻮر ﻓﺮاﻫﻢ ﺳﺎزد. وزارت راه و ﺷﻬﺮﺳﺎزی ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ اﻣﮑﺎن دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﺮﺧﻂ ﺑﻪ ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﻣﺬﮐﻮر را ﺑﺮای ﺳﺎزﻣﺎن اﻣﻮر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر اﯾﺠﺎد ﮐﻨﺪ.

بنابراین ایجاد سامانه ملی املاک و مستغلات کشور یک تکلیف قانونی برای وزارت راه و شهرسازی است تا سازمان امور مالیاتی بر اساس آن اقدام به اخذ مالیات بر واحدهای خالی اعم از مسکونی، تجاری و اداری کند.

همچنین قانون اخذ مالیات از واحدهای مسکونی و خانه های خالی در بسیاری از کشورهای دنیا رایج بوده و در کشورهای پیشرفته به ابزاری برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه مسکن و تبدیل شدن بخش مسکن به کالای سرمایه ای و نیز جلوگیری از افزایش قیمت زمین تبدیل شده است.

بسیاری از کارشناسان نیز تأکید دارند اجرای این قانون اگرچه می‌تواند از احتکار مسکن و خودداری دارندگان واحدهای مسکونی خالی به خصوص خانه‌های لوکس از وارد کردن واحدهای خود به بازار جلوگیری کند، اما از سوی دیگر معتقدند اجرای این ابزار قانونی در ایران به سختی امکان‌پذیر است.

تهدید توکلی به شکایت از وزارت راه به خاطر عدم راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان

اخیرا احمد توکلی، نماینده پیشین مردم تهران در مجلس نهم و رئیس سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به عباس آخوندی وی را  مسئول عدم طراحی سامانه ملی املاک و مستغلات پس از گذشت ۳ سال - از تصویب اصلاحیه برخی مواد قانون مالیات‌های مستقیم از جمله ماده ۱۶۰ مکرر آن- معرفی و اعلام کرد در صورتی که وزارت راه و شهرسازی ظرف ۱۰ روز از انتشار نامه (پایان فروردین ۹۷) علل تعلل در خصوص عدم طراحی و اجرای سامانه ملی املاک و مستغلات را اعلام نکند، در دستگاه قضایی اعلام جرم علیه این وزارتخانه را مطرح خواهد کرد.

نگارش این نامه از سوی توکلی به آخوندی بار دیگر موج مطالبه مردمی و رسانه ها از وزارت راه و شهرسازی در زمینه انجام مقدمات لازم برای اجرای مالیات ستانی از خانه‌های خالی را به راه انداخت.

به خصوص که گرانی مجدد مسکن در ماه‌های اخیر و ایجاد حباب جدیدی در قیمت مسکن نگرانی آحاد مردم را در پی داشته و بسیاری از مردم معتقدند اگر از واحدهای خالی مالیات گرفته شود، دیگر این‌گونه شاهد ممانعت سازندگان از بازارپذیر کردن واحدهای مسکونی خود با هدف گران کردن آن نخواهیم بود.

به وزارت راه نامه نوشتیم پاسخ ندادند

همچنین احمد زمانی، معاون پژوهی سازمان امور مالیاتی نیز در ۷ اسفند ماه سال گذشته اعلام کرد: راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس قانون وظیفه وزارت راه و شهرسازی است. سازمان امور مالیاتی نیز تا کنون چندین مرتبه با این وزارت مکاتبه کرده، اما پاسخی دریافت نکرده است.

پاسخ ندادن وزارت راه به سازمان مالیاتی صحت ندارد

علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا ادعای معاون سازمان امور مالیاتی صحت دارد یا خیر، گفت این ادعا صحت نداشته و علاوه بر این‌که سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان متولی طراحی سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم با این سازمان در ارتباط است، معاونت برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی نیز طرح دیگری آماده کرده و آن را برای این سازمان ارسال کرده است.

به گفته چگنی نزدیک به ۶ ماه است که وزیر راه و شهرسازی طی ابلاغیه‌ای سازمان ملی زمین و مسکن را مسئول طراحی سامانه ملی املاک و اسکان کشور تعیین کرده است و معاونت مسکن و ساختمان در این زمینه مسئولیتی ندارد.

خانه‌های خالی نصف شده است!

از آن‌جایی که قانون مالیات بر خانه‌های خالی با هدف جلوگیری از احتکار مسکن تصویب شده است، اما عضو هیات رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و رئیس انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان از نصف شدن تعداد خانه‌های خالی از ۲.۶ میلیون واحد به ۱.۳ میلیون در چند ماه اخیر خبر داده بود.

خانه‌های خالی کم شده ولی نصف نشده است

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا تعداد واحدهای مسکونی خالی کم شده است یا خیر؟ گفت: اخیرا بخشی از واحدهای خالی به بازار عرضه شده است اما آمار دقیقی از آن موجود نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رقم نصف شدن تعداد خانه‌های خالی تایید می شود، تاکید کرد: بعید می‌دانم تا به این حد از تعداد واحدهای مسکونی خالی کم شده باشد.

پیش‌بینی نصف شدن خانه‌های خالی تا ۷ سال آینده

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم  درباره کاهش تعداد واحدهای مسکونی خالی با رد این ادعا، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که تا سال ۱۴۰۵ نیمی از ۲.۵  میلیون خانه خالی به تدریج وارد بازار شود.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که ما شاهد رونق مسکن در ماه‌های آخر سال بودیم و این روند با شیب ملایمی ادامه داشته باشد، به نظر می‌رسد پیش بینی بازارپذیر شدن نیمی از خانه‌های خالی تا ۱۴۰۵ تحقق یابد.

وجود ۲.۵ میلیون خانه خالی را تایید نمی‌کنم/مکانیزمی برای شناسایی وجود ندارد

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز در نشست خبری خود در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که من نمی توانم رقم ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی را تایید کنم، گفت: از نظر عقلی توجیه ندارد که سازنده‌ای ملک خود را وارد بازار نکرده و از خرید و فروش آن ممانعت کند.

وی درباره اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی تصریح کرد: این قانون امکان اجرا شدن ندارد. چون زمینه شناسایی واحدهای مسکونی خالی فراهم نیست. زمانی اعلام شد از روی قبوض برق قرار است خانه‌های خالی شناسایی شود که برخی مالکان اقدام به روشن نگه داشتن چراغ های واحد مسکونی خالی می‌کردند تا قبض برق آن‌ها صفر نشود. زمانی گفتند از روی قبوض آب شناسایی می‌کنیم که باز هم برخی مالکان واحدهای خالی تعدادی از شیرهای آب را در طول ماه باز نگه می‌داشتند بنابراین باید ابتدا سازوکار شناسایی واحدهای خالی طراحی شود و سپس اقدام به اخذ مالیات از آن‌ها کنیم.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.