مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد خبر داد:

۱۱ بافت تاریخی در استان یزد ثبت ملی شد/۳ بافت دیگر در آستانه ثبت

۱۱ بافت تاریخی در استان یزد ثبت ملی شد/۳ بافت دیگر در آستانه ثبت
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از وجود ۱۱ بافت تاریخی ثبت ملی شده در استان یزد خبر داد.
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۳
کد مطلب: ۹۵۶۴
Share
اسکان نيوز: فاطمه دانش‌یزدی  با اشاره به این‌که بافت‌های تاریخی استان یزد از ارزشمندترین بافت‌ها به لحاظ قدمت تاریخی و ارزش هنر معماری به شمار می‌روند، اظهار کرد: نیمی از بافت‌های تاریخی ثبت ملی شده کشور، متعلق به استان یزد است.

وی عنوان کرد: مجموع مساحت بافت‌های تاریخی ثبت ملی شده در استان یزد بالغ بر ۵ هزار هکتار است که این میزان، نیمی از بافت‌های تاریخی ثبت شده ای است که در تمام استان‌های دیگر وجود دارد.

دانش یزدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد ۱۱ بافت تاریخی ثبت شده وجود دارد و سه بافت دیگر نیز در حال تکمیل پرونده برای ثبت ملی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد یادآور شد: بافت‌های تاریخی ثبت شده مربوط به میبد، ندوشن، یزد، احمد آباد اردکان، شریف آباد اردکان، حصار داخلی اردکان، حصار خارجی اردکان، چاه افضل اردکان، ترک آباد اردکان، سرو سفلی اردکان و بافت تاریخی شهر ابرکوه است.

وی ادامه داد: بافت تاریخی شهر میبد ۵۶۰ هکتار است که بعد از بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۰ هکتار، بزرگترین بافت تاریخی استان یزد به شمار می‌رود.

دانش یزدی، مساحت بافت تاریخی ندوشن را نیز ۱۰۰ هکتار و مساحت بافت تاریخی شهر ابرکوه را ۱۶۲ هکتار اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد عنوان کرد: سه بافت تاریخی دیگر نیز در آستانه ثبت ملی است که شامل دو بافت تاریخی در دو محدوده شهرستان خاتم و یک بافت تاریخی در شهرستان مهریز است.

دانش یزدی ادامه داد: وضعیت در بافت‌های تاریخی استان یزد در حال بهبود است و به نظر می‌رسد اتفاق مثبتی در بافت‌های تاریخی این استان در حال وقوع است.

وی اظهار امیدواری کرد: با مشارکت مردم بتوانیم تحولات خوب و مثبتی را در راستای توسعه گردشگری و حفظ و احیای ارزش‌ها و سبک زندگی مردم رقم بزنیم.

 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.