مرمت و بازسازی مجموعه دریابیگی در دستور کار قرار گرفت

مرمت و بازسازی مجموعه دریابیگی در دستور کار قرار گرفت
در پی حریق در بخشی از بنای تاریخی دریابیگی لنگرود و مهار آتش، مرمت این بنای تاریخی در دستور کار قرار گرفت.
دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: ۹۵۲۹
Share
اسکان نيوز: «ولی جهانی»، معاون میراث فرهنگی استان گیلان با اعلام این خبر گفت:شب گذشته براساس گزارش‌های واصله بخشی از بنای تاریخی دریابیگی لنگرود که سال ۹۰ به شماره ۳۰۶۸۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود دچار حریق شد.

 
وی افزود: پس از شنیدن این اتفاق به همراه نیروی یگان حفاظت در محل حاضر شدیم و نسبت به بررسی این موضوع اقدامات لازم انجام گرفت به طوری که پس از حضور به موقع از سوی آتش نشانی شهرستان لنگرود و مهار کامل آتش به دلیل اهمیت و اضطرار موضوع جلسه ای صبح امروز در محل معاونت میراث فرهنگی اداره کل برای برآورد میزان خسارت وارده بر سقف و تزیینات بنا برگزار شد.احمدخان دریابیگی، فارغ‌التحصیل رشته‌های نظام و مهندسی از مدرسه دارالفنون بود. تحقیقات وی در سال ۱۳۰۵ ق. زمینه‌های تأکید رسمی ایران بر حاکمیت خود بر جزایر سه‌گانه (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) را فراهم کرد. پس از آن وی نخستین بار در زمان ناصرالدین شاه، به عنوان فرمانده نیروی دریایی نوین ایران در خلیج فارس، فرماندهی کشتی پرسپولیس را که ایران از آلمان خریده بود در بوشهر به عهده گرفت و لباس نیروی دریایی نوین ایران را طراحی نمود. سپس در سال ۱۲۷۱ خ. (۱۳۱۰ ق. برابر با ۱۸۹۲ میلادی) تقریباً ۲۲ سال قبل از جنگ جهانی اول به حکمرانی بوشهر و بنادر و جزایر خلیج فارس و عمانات منصوب شد. در ماه شوال ۱۳۱۶ ق. بندر لنگه را فتح و آن را به حاکمیت ایران بازگرداند. در سال ۱۳۱۷ ق. اولین مدرسه به سبک جدید در سرتاسر جنوب ایران و حوزه خلیج فارس به نام «سعادت» را در بوشهر تأسیس کرد، کتاب‌های دکامرون اثر جیووانی بوگاچیو و نوئلی اثر آگوستین اوژن اسکرایب را پیش از انقلاب مشروطیت بین سالهای ۱۳۲۲–۱۳۱۸ ق. از فرانسوی ترجمه کرد و به چاپ رساند

جهانی تاکید کرد: در این جلسه قرار شد نسبت به مرمت و بازسازی پس از تخصیص اضطراری اعتبار لازم اقدام شود.
لازم به ذکر است مجموعه دریابیگی شامل ۵ بخش مستقل و دارای پلاک جداگانه به لحاط مالکیتی است که در آتش سوزی ۱۹ فروردین صرفا یک بخش آن مورد آسیب جدی قرار گرفته است.


 
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.