در اعتراض به سوء استفاده مخربان طبیعت "شاهوار"، درخت نمی کاریم!

تحریم درختکاری از سوی فعالان محیط زیست شاهرود

تحریم درختکاری از سوی فعالان محیط زیست شاهرود
صبح امروز در حالی که برخی شهروندان و کنشگران محیط زیست شاهرود در استان سمنان از خواب برخاستند تا ادامه درختکاری های روزهای گذشته را در هفته منابع طبیعی پی بگیرند یک خبر آنها را به تصمیمی جدید واداشت.
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: ۹۲۵۱
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: خبری که نشانگر استفاده نابه جا از درختکاری فعالان محیط زیست بود. خبر این بود که " مسوولان یک معدن در استان سمنان که طی ماه های اخیر بیشترین میزان تخریب را در حوزه "طبیعت شاهوار" در البرز شرقی داشته و بارها بیش از سطح مجوزهای خود از معادن منطقه برداشت کرده و تخریب ها و تخلف های بسیاری را در کارنامه خود به ثبت رسانده اند با سوء استفاده از فضای درختکاری در هفته منابع طبیعی در صدد تحت الشعاع قرار دادن احساسات زیست محیطی مردم بر آمده و برنامه ای برای درختکاری آنهم از نوع غیراصولی و غیربومی اش را ترتیب داده اند. همین فراخوان باعث شد که فعالان محیط زیست شاهرود اعلام کنند:« امروز درخت نمی کاریم!»

یک فعال محیط زیست شاهرود که از شکل دهندگان تحریم درختکاری امروز بوده است به اسکان نيوز گفت:« دست اندرکاران معدن بوکسیت تاش، طی چند سال اخیر بیشترین آسیب و تخریب را در منطقه ایجاد کرده و شاهوار را پاره پاره کرده اند. حالا آمده اند تا از احساسات پاک مردم نسبت به محیط زیست و جنگل، بهره برداری کنند و در روزهای درخت کاری خود را قدیس معرفی کنند. اجازه نمی دهیم به نام درختکاری و کاشت 4 تا نهال، از اعتقادات و هیجانات مان استفاده ابزاری کرده و در روزهای دیگر سال به ارزش های مان بخندند و حیات طبیعت مان را تخریب کنند.»

حسین امیری در پاسخ به این پرسش "اسکان نيوز" که دلیل این حرکت اعتراضی و تحریم درختکاری چه بوده است گفت:« امروز قرار بود با همکاری اداره منابع طبیعی شهرستان شاهرود برنامه درختکاری در بخش کوچکی از منطقه تخریب شده شاهوارو محل معدن بوکسیت تاش، انجام گیرد تا بار دیگر صدای اعتراض مردم منطقه به گوش مسئولان رسانده شود؛ اما به دلیل بهره برداری آشکار از این فضا توسط مسوولان معدن و حتی برپایی برنامه ناهار برای درخت کاران، اکثر تشکل های محیط زیستی شهرستان و گروه های کوهنوردی این برنامه را تحریم کرده و امروز درخت نمی کارند.»

او تاکید کرد:« علاوه بر این ها بارها به کمک رسانه ها گزارش تخریب و تخلف های "معدن بوکسیت تاش " را به گوش مسوولان منابع طبیعی رسانده ایم؛ اما نه تنها کوچکترین برخوردی با تخلف های آنها صورت نگرفته بلکه هر روز دامنه فعالیت های خود را گسترش نیز داده اند. حالا با چه استدلالی به درختکاری روی آورده اند؟ ضمن اینکه درخت ایی را که برای کاشت آورده اند غیربومی بوده و درختان "اورس زینتی" است که به درد فضاهای طبیعی غیرشهری نمی خورد. یعنی خودشان هم می دانند که حرکت شان صرفا نمایشی است.»

این فعال محیط زیست شاهرود یادآوری کرد:« اتفاقا مسوولان این معدن خود به خوبی می دانند که "قطع درختان چندهزارساله اورس" یکی از تخلف های آنان است. تنها در یک مورد  400 اصله اورس کهنسال را قطع کرده اند و حالا وانمود می کنند می خواهند با کاشت درخت اورس(زینتی) آن را جبران کنند. در حالی که همه ما می دانیم به هیچ عنوان نمی توان خسارت تخریب جنگل های طبیعی کهن را با کاشت چند درخت زینتی که معمولا نیز خشک می شود جبران کرد.»
 
 
امیری از مسوولان منابع طبیعی که چشمان خود را به روی تخریب های شرکت معدن بوکسیت تاش بسته اند و به درختکاری در هفته منابع طبیعی دل خوش کرده اند می پرسد:« مگر شما علم جنگل ندارید؟ مگر خیلی های تان عنوان دکترا و مهندس را یدک نمی کشید؟ از نظر علمی آیا این درختان می توانند جایگزین اورس های چندهزارساله ما شوند؟»

او با بیان اینکه برخی مسوولان معدن در روزهای معمولی حتی از ورود کوهنوردان به منطقه جلوگیری می کنند مبادا سر از تخلف های آنها دربیاورند و یا عکسی از تخریب ها بگیرند گفت:« حالا برنامه درختکاری ترتیب داده اند و از عنوان هیات کوهنوردی استفاده کرده  از مردم روستای تاش خواسته اند ناهار نیز مهمان شان باشند. آیا این نوعی رشوه و حق السکوت دادن محسوب نمی شود؟»

این کنشگر محیط زیست شاهرود با اشاره به اینکه چون درختکاری رایگان بوده و تامین درختان با منابع طبیعی و کاشت آنها نیز با طبیعت دوستان است گفت:« این حرکت، به نوعی دور زدن مواردی است که برای اتهامشان استناد قانونی دارد و استفاده ابزاری از عناوین گروه ها، ارگان ها و تیم های شرکت کننده در آینده برای اثبات حقانیت خود است.»

امیری با بیان اینکه من کوهنوردم؛ درختکاری را دوست دارم اما شاهوار را هم دوست دارم؛ درخت می کارم؛ اما نه در شاهوار گفت:« من مخالف فعالیت معدن بوکسیت در شاهوار هستم؛ مخصوصا اینکه فعالیت این معدن بدون ارزیابی زیست محیطی است و سازمان محیط زیست بارها تاکید بر غیرقانونی بودن آن کرده است.»

این فعال محیط زیست شاهرود در انتهاتاکید کرد:« 1-انتظار فعالان محیط زیست و مردم از مسئولین، دستور توقف کامل فعالیت ویران کننده معدن بوکسیت است. 2-فعالیت عبث و بیهوده امروز به علت انتخاب صددرصد غلط گونه  زینتی برای درختکاری که "اورس ویرجینیا" بوده و غیربومی و بسیار نیازمند به آب است و ابدا در آن منطقه دوام نخواهد آورد و با قیمت بالا تهیه نیز شده است واضح است.4-تهیه و تدارک ناهار به شرکت کنندگان برنامه توسط مدیریت معدن بوکسیت، خلل جدی به ماهیت برنامه وارد خواهد کرد و می تواند نوعی رشوه جهت سکوت این ویرانگری لجام گسیخته محسوب شود.»
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.