اعتراض مردم به تغییرکاربری خانه‌فرهنگ حصارک

قتی قامت فرهنگ بر خاک می‌افتد
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴ | کد مطلب: ۹۱۹۸
اعتراض مردم به تغییرکاربری خانه‌فرهنگ حصارک
بخش های مهم خبر
  • شهرداری منطقه 6 کرج در اقدامی تعجب‌برانگیز تنها خانه فرهنگ منطقه حصارک را تغییر کاربری داده و این ساختمان را به فضای اداری تبدیل کرده است.
اسکان نيوز: خانه فرهنگ حصارک، یکی از معدود فضاهای فرهنگی این منطقه قدیمی کرج است که از حدود 15 سال پیش در این محله ساخته شده و در طول این مدت به عنوان مکانی برای برگزاری جشنواره‌های مختلف، دوره‌های آموزشی مهارت‌های اجتماعی، فرهنگی و مواردی از این دست استفاده می‌شد.


وجود این خانه فرهنگ برای منطقه حصارک بالا از ضروریات و نیازهای اساسی به شمار می‌رود، همین ضرورت در کنار فرسودگی ساختمان باعث شد تا چند تن از اهالی از سال 92 پیگیر تعمیر و نوسازی آن شوند، این پیگیری‌ها دو سال به طول انجامید اما در نهایت آن نتیجه‌ای که مورد انتظار اهالی بود را به دنبال نداشت.


 طوری که شهرداری کرج سال 94 به بهانه تعمیرات این فضا را از کابران پس گرفت اما دو سال برای تعمیر آن هیچ اقدامی انجام نداد تا فضا به مخروبه تبدیل شود تا اینکه امسال این ساختمان تعمیر شد ولی پس از بازسازی، اهالی حصارک در کمال تعجب به جای تابلو همیشگی «خانه فرهنگ بوعلی» با تابلو «دفتر خدمات نوسازی بافت فرسوده» مواجه می‌شوند.

این اقدام شهرداری منطقه 6 اعتراضاتی را در میان اهالی حصارک به دنبال داشته است.

این معترضان نوشته‌هایی چون «ما اهالی حصارک بالا با تغییر کاربری فرهنگسرا مخالفیم»، «تغییر کاربری فرهنگسرا یعنی بی‌عدالتی اجتماعی»، «تغییر کاربری فرهنگسرا یعنی مدیریت فشل و ناکارآمد فرهنگی» و ... را در دست دارند.


 یکی از معترضان در این خصوص می‌گوید: اگرچه نوسازی بافت فرسوده در مناطقی چون حصارک، صوفی‌آباد، قلم، حیدرآباد و ...  اهمیت زیادی دارد و کار ارزشمندی است اما این دلیل نمی‌شود که یک فضای فرهنگی که سال‌هاست برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته یک شبه تغییر کاربری و به فضای اداری تبدیل شود.

این ساکن حصارک ادامه می‌دهد: کار عمرانی در جای خود ارزشمند است، کار فرهنگی هم جایگاه خود را دارد اگر یکی فدای دیگری شود سنگ روی سنگ بند نمی‌شود آن هم در محله پر از آسیبی چون حصارک که به شدت به چنین فضاهایی نیاز دارد.

یکی دیگر از معترضان که به گفته خودش فعال اجتماعی است و در حوزه‌ کودکان کار فعالیت دارد نیز می‌گوید: گویا مسئولان در این خصوص روندی عکس پیشه کرده‌اند و به جای توسعه فضاهای فرهنگی در مناطقی چون حصارک، در صدد حذف این فضاها هستند.


 
 وی می‌افزاید: چرا باید در حصارک که نیازمند فضاهای فرهنگی است یک خانه فرهنگ به فضایی اداری تبدیل شود تا اهالی این منطقه از همین فضای کوچک هم بی بهره شوند.

در تجمع اعتراضی به تغییر کاربری خانه فرهنگ بوعلی حصارک تعدادی دانش‌آموز نیز حضور دارند، یکی از آن‌ها می‌گوید: بسیار امیدوار بودیم که با تعمیر خانه فرهنگ بوعلی بتوانیم از یک کتابخانه و فضای مطالعه در محله بهره‌مند شویم اما متاسفانه مسئولان شهری امید داشتن کتابخانه را از ما گرفتند.

وی خاطرنشان می‌کند: برایم قابل درک نیست که چرا مسئولان چنین کاری می‌کنند، اگر قرار است واقعا برای بازسازی بافت فرسوده کاری کنند و چنین کار بزرگی انجام دهند آیا ایجاد یک فضای اداری جدید که مختص همان کار باشد آنقدر سخت است که باید خانه فرهنگ بوعلی را اشغال کنند؟


این دانش‌آموز ادامه می‌دهد: در هر حال این اقدام هیچ توجیهی ندارد و لازم است در آن تجدید نظر شود، این حق ماست که چنین فضایی در محله خود داشته باشیم.
مرجع: ایسنا