با برگزاری مسابقه معماری صورت می گیرد:

پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر متصل می‌شود

پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر متصل می‌شود
طرح اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر با هدف دسترسی آسان گردشگران از نقطه شمالی به نقطه جنوبی بوده و قرار است با محوریت جذابیت‌های گردشگری، نقطه اتصال پیاده بین پارک چیتگر و دریاچه خلیج فارس باشد.
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: ۸۹۴۸
Share
به گزارش اسکان نيوز- لیلا حسینی: روز گذشته معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران از برگزاری مسابقه طراحی اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر، با دعوت از گروه‌های داوطلب شرکت‌کننده خبرداد.

این‌جا بخوانید: برگزاری مسابقه طراحی پل دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور با مساحتی حدود۱۴۰ هکتار، یکی از جاذبه‌های گردشگری  تهران است. این دریاچه در شمال غرب و منطقه 22 شهرداری تهران واقع شده.

دریاچه چیتگر در شمال پارک جنلگی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به آزادراه کرج-تهران، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان می‌رسد. در غرب این دریاچه هم بافت مسکونی منطفه 22 شهرداری تهران قرار دارد.

براساس نظر کارشناسان منطقه شمالی دریاچه چیتگر به دلیل دسترسی آسان شلوغ‌تر بوده، اما قسمت جنوبی این دریاچه چنین موقعیتی را ندارد. دسترسی به این بخش مشکل بوده و گردشگرانی که از شمال دریاچه وارد منطقه می‌شوند باید مسافت بسیاری را به صورت پیاده طی کنند، البته با احداث بزرگراه حکیم تا حدودی این دسترسی فراهم شد و سعی بر این است که با وجود بزرگراه حکیم و  با اجرای طرح اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به اراضی پارک جنگلی چیتگر بهترین حالت برای این منطقه در نظر گرفته شود.

گفتنی است که طرحی پیشنهادی برای این منطقه درنظر گرفته شده بود اما شرایط خاص محدوده چیتگر می‌طلبد که طرحی ویژه و با شرایط خاص برای آن در نظر گرفته شود و برهمین اساس مدیریت شهری تهران در صدد است تا از طریق فراخوان بهترین طرح را به مرحله اجرا بگذارد.

اولین ویژگی برای طراحی این پروژه وجود جذابیت‌های ویژه و خاص برای جذب حضور بخش خصوصی است. البته برای این طرح  بارگزاری سنگین مد نظر نیست و در حقیقت هدف آن است که با محوریت جذابیت‌های گردشگری، یک نقطه اتصال  پیاده بین پارک چیتگر و دریاچه خلیج فارس ایجاد شود.

قرار بر این است که نتایج مرحله اول در خرداد ماه سال آتی مشخص و پس از آن 5 طرح اول و برگزیده وارد رقابت خواهند شد. براساس نظر برخی از کارشناسان این پل شباهتی به پل طبیعت خواهد داشت البته سازه سنگین برای پل چیتگر و خلیج فارس مد نظر نیست.

به گزارش اسکان نيوز، پل طبیعت به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در تهران با امکانات مناسب گردشگری در امتداد خط میانی جنوب به شمال تهران و در نیمه شمالی پایتخت واقع شده است. این پل در سال ۱۳۸۸ با برگزاری فراخوانی از سوی شرکت نوسازی عباس‌آباد و طراحی آن در قالب یک مسابقه به مرحله اجرا رسید.


 
توجه ویژه به مسائل محیط زیست یکی از بارزترین ویژگی‌ها پل طبیعت است و در حقیقت تمامی شاهراه‌های پایتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت قابل رویت است.

گفتنی است، پل طبیعت تهران دارای دو طبقه پیاده‌رو غیرخودرویی در منطقه عباس‌آباد و طراح آن لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی ( گروه «سازه‌های پارچه‌ای دیبا») است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.