منطقه صدف کوهی آق‌بند( لوماشل) گنبد کاووس به ثبت میراث طبیعی رسید

منطقه صدف کوهی آق‌بند( لوماشل) گنبد کاووس به ثبت میراث طبیعی رسید
ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت منطقه صدف کوهی آق‌بند گنبد کاووس به عنوان میراثی از دوره سوم زمین شناسی در فهرست آثار ملی طبیعی کشور خبر داد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: ۸۱۱۸
Share
اسکان نيوز: به گفته ابراهیم کریمی، منطقه کوهی آق‌بند گنبد کاووس شامل کوه‌ها و تپه ماهورهایی به طول 20 کیلومتر است که از بقایای رسوبات فسیلی(حلزون، صدف‌ها، مرجان‌ها و شکم پایان) تشکیل شده و بیانگر دوره حیات از دوران سوم زمین شناسی در استان گلستان است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت اثر از نگاه مطالعات دیرین شناسی و زمین شناسی و نقش ارزشمند این اثر، افزود: این اثر ارزشمند به عنوان شواهد قطعی و دقیق از شکل‌گیری حیات کره زمین در جلسه شورای عالی کشور که در تاریخ 26 دی 96 با دستور کار پرونده‌های میراث طبیعی برگزار شد این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان در پایان گفت: با توجه به ثبت محدود فسیلی لوماشل آق‌بند گنبد کاووس و همچنین برداشت‌های معدنی از این منطقه محدوده 5 هکتاری به عنوان زون مطالعاتی مشخص و دارای نقشه عرصه و حریم خواهد شد که به عنوان بخشی از میراث طبیعی کشور برای آیندگان به یادگار بماند.

شایان ذکر است لوح ثبت اثر پس از طی تشریفات قانونی با امضا معاون رییس جمهور و رییس سازان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور به استاندار گلستان ابلاغ خواهد شد.مرجع: میراث فرهنگی گلستان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.